Panele prysznicowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Panele prysznicowe stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych zestawów prysznicowych. Pełnią tę samą co one funkcję, ale jednocześnie zapewniają nam zdecydowanie wyższy komfort korzystania z kabiny prysznicowej. Czym charakteryzują się te urządzenia i co należy o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich zakup?

Panel prysznicowy

Dlaczego panel prysznicowy

Nowoczesna łazienka wymaga zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia. Jeśli chodzi o te ostatnie, ogromną rolę odrywają tutaj nie tylko meble, ale także urządzenia sanitarne i armatura łazienkowa. Elementami zaliczanymi do ostatniej kategorii są właśnie panele prysznicowe. Produkty tego typu montuje się w kabinach prysznicowych, zastępując nimi proste baterie natryskowe wraz z dołączonymi do nich zestawami prysznicowymi. Urządzenia takie są bardziej rozbudowane, a przez to oferują nam więcej udogodnień. Tym, co odróżnia je od klasycznych rozwiązań, jest możliwość przełączania strumienia wody pomiędzy kilkoma elementami – słuchawkami, dyszami bocznymi oraz deszczownicą.

Warto docenić także różnorodność stylistyczną paneli – wynika ona z zastosowania do ich produkcji różnych materiałów oraz nadawania im odmiennych barw i wzorów. Panele prysznicowe stanowią więc szeroką gamę produktów, spośród których z pewnością wybierzemy model odpowiadający nam rodzajem oferowanych udogodnień oraz wyglądem. Dzięki temu z łatwością znajdziemy taki, który sprawdzi się w naszej kabinie prysznicowej.

Czy wiesz, że…

Aby panel prysznicowy funkcjonował bez zarzutów, instalacja wodna w naszym domu musi spełniać pewne kryteria. Najważniejszym z nich jest
odpowiednio duże ciśnienie wody, które powinno wynosić minimum 3 bar.

Panel natryskowy

Materiały, z których mogą być wykonane panele prysznicowe

Panele prysznicowe powstają przy użyciu różnych materiałów, co pozwala na dobór modelu pasującego do naszego wnętrza i odpowiadającego mu stylistyką. Do surowców wykorzystywanych do produkcji paneli należą:

- stal szczotkowana,
- stal nierdzewna,
- stal szlachetna,
- mosiądz,
- aluminium,
- szkło hartowane,
- drewno,
- akryl sanitarny
- ABS,
- PVC,
- solid surface.

Wiele paneli prysznicowych powstaje też z połączenia różnych materiałów – może to być np. stal i solid surface bądź stal i szkło hartowane. Warto także dodać, że integralną częścią paneli są także elementy sterujące i składające się na ich wyposażenie – słuchawki, pokrętła czy uchwyty powstają zwykle ze stali wykończonej w różny sposób, np. chromowanej. Dzięki temu dobrze komponują się z pozostałymi bateriami łazienkowymi.

Czy wiesz, że…

Drewno wykorzystywane do wytworzenia korpusów paneli natryskowych jest poddawane odpowiedniej impregnacji, chroniącej je przed szkodliwym
działaniem wilgoci. Warstwę wykończeniową stanowi natomiast lakier.

Panel natryskowy

Jakie funkcje oferują panele prysznicowe?

Rozwiązania zastosowane w panelach prysznicowych sprawiają, że są one wielofunkcyjnymi elementami armatury łazienkowej. Oto z jakich udogodnień możemy skorzystać, decydując się na wybór tego typu produktu:

Bateria termostatyczna bądź mieszaczowa – panele prysznicowe występują w dwóch wersjach: z termostatem bądź z baterią mieszaczową. W pierwszym przypadku mamy możemy dokładnie ustawić pożądaną temperaturę wody, która będzie niezmienna nawet w przypadku zmian ciśnienia cieczy zimnej i ciepłej. Co więcej, baterie termostatyczne posiadają także specjalne zabezpieczenie, które nie pozwala na zbyt intensywne nagrzanie wody. Dzięki panelowi z termostatem łatwo ustawimy temperaturę – zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnej baterii łazienkowej z mieszaczem.

Słuchawki natryskowe – stanowią nieodzowny element każdego panelu natryskowego. Mogą być jednofunkcyjne bądź wielofunkcyjne. Te drugie pozwalają na dowolne zmienianie rodzaju strumienia wody, z którego akurat chcemy skorzystać.

Czy wiesz, że…

Słuchawki prysznicowe mogą oferować nawet kilka strumieni wody. Wśród nich znajdziemy np. hydromasaż, mgiełkę, strumień mieszany,
miękki albo deszczowy.

Hydromasaż – panele natryskowe z hydromasażem zapewniają największy komfort codziennej kąpieli. Za możliwość generowania masujących strumieni wody odpowiadają ulokowane na panelu dysze – zwykle osadzone w dwóch rzędach. Liczba dysz bywa różna w zależności od danego modelu panelu – może ich być np. 3, 4 lub 6. Dodatkową zaletą jest w tym przypadku możliwość regulacji kąta ich nachylenia – dzięki temu możemy łatwo skierować strumień wody w pożądanym kierunku. Mamy też możliwość ustawienia różnych strumieni wody, a w niektórych modelach – także wyboru działających w danym momencie dysz.

Czy wiesz, że…

Dysze w panelach prysznicowych powinny być rozstawione w taki sposób, by umożliwiać masaż różnych partii ciała, np. mięśni po obu stronach kręgosłupa.

Deszczownica – głowice usytuowane w górnej części panelu zwane są popularnie deszczownicami. Zwykle oddalone są od ściany na kilkadziesiąt centymetrów, by umożliwić swobodą kąpiel bez ryzyka kontaktu ciała z zimnymi kaflami bądź samym panelem. Mogą być okrągłe bądź prostokątne, co zależy od modelu wybranego produktu. Więcej o deszczownicach przeczytamy tutaj.

Możliwość przełączania strumienia wody – w panelach prysznicowych możemy dowolnie przełączać strumień wody pomiędzy wszystkimi z trzech wymienionych wyżej elementów. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z odpowiedniego pokrętła na panelu, za pomocą którego wyregulujemy także ciśnienie wody.

Czy wiesz, że…

Wśród paneli prysznicowych znajdziemy również modele bezdotykowe. Zasilane są one bateriami i wyposażone w sensor, który po wykryciu ruchu
uruchamia strumień wody. Ta dostarczana jest tak długo, jak długo znajdujemy się pod natryskiem. Gdy opuścimy kabinę, strumień wody zostaje
automatycznie zatrzymany.

Kolumna prysznicowa

Dodatkowe udogodnienia – panele prysznicowe posiadają także liczne dodatkowe udogodnienia. Niektóre z nich bywają wyposażone w półki z relingami spełniającymi rolę mydelniczek bądź przestrzeni służącej o przechowywania innych akcesoriów kąpielowych. Możemy także zaopatrzyć się w model wyposażony lusterka albo w diody LED, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury wody – w ten sposób informują, czy jest ona zimna, ciepła czy na tyle gorąca, że grozi poparzeniem. Jeszcze jednym elementem, który znajdziemy w niektórych panelach, jest np. radio.

Stylistyka paneli natryskowych

Panele prysznicowe charakteryzują się różną stylistyką, a przez to mogą stanowić dekoracyjne elementy kabin prysznicowych, a także całych łazienek. Większość paneli wyróżnia się nowoczesnym wyglądem – utrzymane są w metalicznych odcieniach, idealnie komponujących się z pozostałymi elementami armatury łazienkowej. Nie jest to jednak regułą – wiele z modeli przybiera także inne kolory – czerwony, brązowy, czarny lub biały. Co więcej, ich korpusy mogą być także dwukolorowe czy ozdobione dekoracyjnymi wzorami. Poza kolorystyką panele różnią się także formą – niektóre z nich mają łagodny, zaokrąglony kształt, inne natomiast posiadają formę klasycznego prostopadłościanu. Różny wygląd mają także same pokrętła czy deszczownica, które przeważnie są okrągłe bądź prostokątne. W większość paneli elementy sterujące znajdują się w przedniej części korpusu, jednak zdarza się także, że znajdziemy je z boku panelu.

Kabina z hydromasażem

Montaż paneli prysznicowych

Montaż panelu prysznicowego nie jest zadaniem skomplikowanym i najczęściej nie wymaga też dokonywania w łazience gruntownych przeróbek związanych z potrzebą dostosowania instalacji wodnej. Panele występują w dwóch wersjach – większość z nich nadaje się do montażu przyściennego, jednak niektóre można zamontować także w narożniku. Panele prysznicowe narożne sprawdzą się szczególnie w małych kabinach prysznicowych, w których pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca.

Większość paneli to modele natynkowe, czyli przeznaczone do montażu na ścianie – w takiej sytuacji wystarczy za pomocą wężyków przyłączeniowych połączyć je z króćcami doprowadzającymi wodę. Należy upewnić się, że rozstaw króćców będzie pozwalał na zamontowanie wybranego przez nas panelu.

Urządzenia przytwierdza się do ściany za pomocą odpowiednich uchwytów mocujących (ich rodzaj zależy od rodzaju ściany). Ustalając ich położenie, trzeba pamiętać, by górna głowica znajdowała się minimum 15 cm powyżej głowy osoby korzystającej z prysznica, a górne dysze – poniżej barków. W końcowym etapie instalacji podłączamy wąż do uchwytu słuchawki prysznicowej.

Czy wiesz, że…

Na rynku znajdziemy także panele prysznicowe podtynkowe. Ich mechanizmy znajdują się w specjalnych skrzynkach montowanych w otworach w ścianach.
Po wykonaniu podłączenia do instalacji wodnej całość maskuje się frontem panelu mocowanym na zatrzask – w razie usterki wystarczy
jedynie go wysunąć. Takie rozwiązanie sprawdzi się w łazienkach, w których zdecydowaliśmy się również na montaż
innych podtynkowych elementów armatury.

Kabina prysznicowa z hydromasażem

Konserwacja paneli prysznicowych

Pielęgnacja paneli prysznicowych nie jest trudna. Aby utrzymać je w czystości i na bieżąco usuwać wapienny osad, wystarczy przecierać je miękką szmatką nasączoną wodą z mydłem albo płynem do naczyń. Możemy także sięgnąć po domowy środek sporządzony z roztworu wody z octem połączonych w równych ilościach. Unikajmy w tym wypadku stosowania szorstkich gąbek oraz preparatów ściernych – mleczek czy proszków. Nie sprawdzą się też detergenty zawierające kwasy bądź alkohol, które mogą zmatowić front panelu. Wybierając urządzenie do naszej łazienki, zwróćmy uwagę, czy jego dysze oraz słuchawka posiadają zabezpieczenie w postaci systemu anti-calc (elastycznych wypustek) – zapobiega on odkładaniu się wewnątrz nich kamienia i pozwala na łatwe usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń.

 

Data publikacji: 13.05.2016