Pergole i bramki kwiatowe – możliwości zastosowania

Nasze ogrody to miejsca pracy, ale i relaksu. Dlatego dokładamy starań, by prezentowały się estetycznie, zachęcały do spędzania w nich czasu i zachwycały swoją architekturą oraz efektownymi okazami roślin. Aby nadać im wyjątkowego charakteru, warto wykorzystać w ich aranżacji pergole oraz bramki ogrodowe. Jakie mamy możliwości wyboru i kreowania przestrzeni ogrodu za ich pomocą?

Pergole i bramki kwiatowe

Pergola jako element architektury ogrodowej

Pergole to elementy architektury, które składają się z dwóch rzędów podpór oraz ulokowanego na nich zadaszenia, np. w formie kratownicy czy belek. Choć w wielu miejscach na świecie pergole przybierają postać konstrukcji wielkogabarytowych, w przydomowych ogrodach czy na działkach występują najczęściej w formie wolnostojących dekoracji. Stanowią podporę dla pnączy, dając również odrobinę cienia.

Ogrodowe pergole zastępowane są również bardzo podobnymi do nich bramkami kwiatowymi – zdarza się, że pojęcia pergoli i bramki używane są zamiennie. Łączy je bowiem nie tylko podobieństwo konstrukcji, ale również pełniona funkcja. Pergole i bramki można więc wykorzystać w tych samych celach, dobierając je w taki sposób, by odpowiadały naszym estetycznym upodobaniom.

Rodzaje pergoli

Pergole i bramki kwiatowe mają zbliżoną konstrukcję, chociaż w ich obrębie znajdziemy produkty różnie uformowane i wykonane z odmiennych materiałów.

Porada eksperta:

Choć produkty, takie jak pergole i bramki kwiatowe stanowią najczęściej podporę dla roślin pnących, możemy także wykorzystać je do zamocowania oświetlenia czy powieszenia lampionów.

Najprostsze modele tego typu produktów przybierają postać czterech słupów, na których wsparte jest zadaszenie. Może ono być płaskie bądź wypukłe – w drugim wypadku posiada formę mniej lub bardziej zaokrąglonego łuku. Produkty określane częściej jako bramki mają natomiast postać łuku wykonanego z systemu połączonych ze sobą elementów. Modele o bardziej wyszukanej budowie mogą być także wyposażone w ścianki boczne – najczęściej ażurowe, np. w formie kraty – co dodaje im uroku i podnosi ich walory dekoracyjne. Co więcej, niektóre z nich posiadają także ławkę, ulokowaną pomiędzy jedną a drugą parą słupków albo donice umieszczone po obu bokach.

Pergole oraz bramki wykonuje się z dwóch materiałów: z drewna, oraz z metalu.

Produkty drewniane cechują się wieloma zaletami. Mają w pełni naturalny charakter i doskonale komponują się z zielenią ogrodu oraz innymi elementami jego architektury, np. z altankami czy domkami narzędziowymi. Drewniane konstrukcje pozwalają również na nadanie im dowolnego koloru. Chociaż wymagają okresowej konserwacji, stanowią trwałą ozdobę każdego ogrodu.

 Porada eksperta:

Drewniane pergole i bramki wykonane są zwykle z drewna sosnowego impregnowanego fabrycznie. Przeznaczone są do samodzielnego montażu – w zestawie znajdziemy wszystkie elementy konstrukcyjne, śruby oraz instrukcję obsługi. Pamiętajmy jednak, że będziemy musieli zaopatrzyć się także w kotwy, dzięki którym stabilnie przytwierdzimy je do podłoża.

Poza produktami drewnianymi znajdziemy również modele wykonane z metalu. Na ich konstrukcję składa się zwykle zestaw rurek, które wystarczy ze sobą połączyć i osadzić w ziemi – nie ma tu konieczności stosowania dodatkowych ostrzy, jak w przypadku produktów drewnianych. Takie elementy wyróżniają się zazwyczaj mniejszym w porównaniu do drewnianych odpowiedników ciężarem. Ich konstrukcja jest lżejsza i przeważnie mniej skomplikowana, jednak nie jest to regułą. Również modele wykonane z metalu mogą wyróżniać się dekoracyjnymi detalami, które zdecydowanie urozmaicają ich wygląd.

Pergole i bramki kwiatowe

Konserwacja

Zarówno modele drewniane, jak i metalowe, będą wymagały okresowej konserwacji. W przypadku konstrukcji drewnianych należy przed ustawieniem ich w wybranym miejscu zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych oraz inwazją szkodników. Drewno będzie więc wymagało pokrycia impregnatem, a następnie wykończenia dowolnie wybranym preparatem – lakierem, bejcą bądź farbą. Zasady konserwacji i pielęgnacji pergoli oraz bramek wykonanych z drewna są takie same jak w przypadku innych drewnianych konstrukcji znajdujących zastosowanie na świeżym powietrzu. W jaki sposób o nie zadbać dowiemy się z artykułu o domkach ogrodowych.

Porada eksperta:

Pergole i bramki wyprodukowane z metalowych rurek są już zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi – w tym celu pokryto je odpowiednią farbą. Mimo wszystko, co jakiś czas niezbędne będzie odnowienie powłoki ochronnej i odmalowanie pergoli farbą do metalu.

Pergole i bramki kwiatowe

Możliwości zastosowania pergoli

a) Pergole i bramki możemy wykorzystać w naszym ogrodzie w różnych miejscach. Sprawdzą się pojedynczo, stanowiąc wydatne akcenty dekoracyjne, ale możemy także zestawiać je ze sobą po kilka sztuk, by uzyskać bardziej okazałe konstrukcje.

 b) Pergole i bramki dzięki swojej charakterystyczne formie, wykorzystywane są głównie w ogrodach – często jako element ozdobny furtek do nich prowadzących. Rozwiązanie to jest popularne i przynosi oczekiwany efekt estetyczny – bramka taka może być najważniejszym elementem dekoracyjnym ogrodzenia i wyróżniać się na jego tle swoim rozmiarem i wysokością. Możemy jednak wkomponować ją w równie wysoki żywopłot, by akcentowała jedynie wejście na nasz teren. Pergola z powodzeniem sprawdzi się w podobnej roli, jeśli ustawimy ją przy wejściu na taras lub patio. Nie należy jednak zapominać, że dekoracje takie znajdą również wiele innych zastosowań i sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu naszej posesji.

c) Bramka może posłużyć również do stworzenia kameralnego kącika, który zaaranżujemy w zacisznym miejscu ogrodu. Dzięki odpowiedniej oprawie, np. w postaci porastającego konstrukcję pnącza bądź oświetlenia, nadamy mu romantyczny charakter. Będziemy mogli również w ciszy odpocząć bądź poczytać książkę, będąc jednocześnie osłoniętymi od rażących promieni słonecznych. Aby takie rozwiązanie było w pełni funkcjonalne, pamiętajmy, by pod pergolą umieścić ławkę.

d) Pergole możemy wykorzystać w pobliżu miejsca, gdzie najczęściej w ogrodzie wypoczywamy – placyku, na którym znajdują się meble ogrodowe czy domki. W ten sposób stworzymy przyjemną atmosferę i estetyczną oprawę dla spotkań w gronie rodziny czy znajomych.

e) Jeszcze bardziej spektakularny efekt otrzymamy, zestawiając ze sobą kilka takich samych konstrukcji – np. metalowych bramek w formie łuku lub zadaszonych drewnianych pergoli. W jaki sposób je wykorzystać?

f) Możemy np. ustawić je obok siebie wzdłuż płotu. Jeśli dodatkowo obsadzimy je pnączami, które porosną ogrodzenie, a następnie poszczególne elementy bramek, otrzymamy coś na kształt okienek, przez które będziemy mieli wgląd na teren znajdujący się za płotem. Postępując w podobny sposób, efektownie wyznaczymy miejsce biesiadowania i spożywania posiłków.

g) Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie ciągu bramek, tak by razem wyznaczyły przejście podobne do tunelu. W ten sposób możemy wyznaczyć np. bieg ogrodowej ścieżki.

Pergole i bramki kwiatowe

Rośliny do obsadzania pergoli

Aby pergola wtapiała się w krajobraz ogrodu, warto zasadzić w pobliżu jej słupków rośliny pnące. Wzrastające pędy będą w szybkim czasie oplatać kolejne części pergoli lub bramki, która będzie stanowiła niezbędną dla nich podporę. Aby cała konstrukcja został opleciona przez pnącza, warto zdecydować się na rośliny wieloletnie. Jeśli jednak zależy nam na tym, by móc regularnie zmieniać wizerunek bramki, wybierzmy gatunki jednoroczne. Jakie rośliny sprawdzą do jej obsadzenia?

Wieloletnie:

Milin amerykański – dekoracyjne, pięknie kwitnące na czerwonopomarańczowe pnącze. Jest mrozoodporne oraz niepodatne na choroby. Jego wzrost możemy skutecznie ograniczyć poprzez przycinanie wiosną lub jesienią.

Glicynia – zwana także wisterią. Charakteryzuje się silnym wzrostem i obfitym kwitnieniem – jej kwiaty zachwycają nie tylko niebieską, różową czy białą barwą, ale także przyjemnym zapachem. Wymaga regularnego cięcia, które jest podstawą jej pielęgnacji.

Cytryniec chiński – cechą charakterystyczną tego pnącza są drobne i pachnące kwiaty, a także nadające się do spożycia owoce. Roślina jest mrozoodporna i doskonale przyjmuje się w naszych warunkach klimatycznych.

Jednoroczne:

Kobea pnąca – dekoracyjne pnącze o estetycznych kwiatach w formie kielicha i przebarwiających się jesienią liściach.

Groszek pachnący – piękna roślina, która zachwyca nie tylko różnokolorowymi kwiatami, ale również odurzającym, słodkim zapachem.

Czy wiesz, że...

Do roślin wieloletnich, które swoimi rozmiarami pozwolą okryć całą bramkę, należą również winorośl, jaśminowiec, ciemierniki czy pnące gatunki róż.

Asarina pnąca – silnie rosnący gatunek, o charakterystycznych dzwonkowatych kwiatach. Kwitnie od lipca nawet do pierwszych przymrozków. Jeśli zasadzimy ją w donicy, możemy uprawiać ją jako roślinę dwuletnią (będzie wymagała przezimowania w miejscu wolnym od mrozu).

Czy wiesz, że...

Rośliny jednoroczne dostępne są także w formie mieszanek nasion. Umożliwiają one obsadzenie bramek czy pergoli roślinami różnych gatunków – w ten sposób możemy stworzyć ciekawą kompozycję roślinną utrzymaną w różnych kolorach.