Jakie ogrodzenie do przydomowej pergoli

Pergole na dobre zagościły w naszych ogrodach, gdzie cieszą oczy kolorami kwiatów i przydają cienia. Jeśli myślimy o podobnej architekturze ogrodowej, spotkamy się z dużym wyborem. Na co się zdecydować, aby pergola miała mocną konstrukcję i była trwała?

Jakie ogrodzenie do przydomowej pergoli

Pergole są elementem architektury ogrodowej odpowiednim do eksponowania roślinności. Jednak wielość zastosowań na tym się nie kończy. Pergola może być kwiatowym łącznikiem między tarasem i ogrodem – zaprasza do przejścia pod nią i zaszycia się w ocienionych zakamarkach posiadłości. Może też być częścią większej konstrukcji, na przykład altany. Możemy wykorzystać ją także w formie kwiatowego tunelu obrośniętego roślinami z każdej strony. W tym wypadku dobrze będzie wybrać konstrukcję większą, pozwalającą na przejście pod pergolą dwóch dorosłych osób idących obok siebie.

Najprostszym rozwiązaniem będzie zakupienie niedużej pergoli w formie półkolistej bramy. Dostępne na rynku rodzaje tej ozdoby ogrodowej wykonane są z drewna i metalu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy przed nasadzeniem roślinności wokół konstrukcji przygotować ją na trudne warunki atmosferyczne, jakim będzie poddawana. W przypadku drewna konieczna będzie impregnacja, metal należy pokryć farbą antykorozyjną. Jest to ważne, tym bardziej że po rozroście roślin podobne zabiegi będą znacznie utrudnione, o ile w ogóle możliwe.

Przed decyzją o doborze roślin okalających pergolę należy zastanowić się, czy pozostanie ona w tym samym miejscu na kolejne sezony, czy na czas późnojesiennej słoty i zimy wywędruje do miejsca, w którym ochroniona zostanie przed deszczami i śniegiem, choćby pod wiatę. Jest to o tyle ważne, że rośliny, które oplotą konstrukcję, mogą być jednoroczne (co umożliwi przenoszenie kraty) lub wieloletnie. Jeśli zdecydujemy się na te ostatnie, pergola powinna stanąć w nieprzypadkowym, niezmienianym często miejscu.

Jeśli dostępne w sklepach ogrodniczych drewniane i metalowe kraty nie spełnią naszych oczekiwań, możemy pokusić się o własne zaprojektowanie i zbudowanie pergoli – z pewnością tego typu rozwiązanie, jedyne w swoim rodzaju, będzie ozdobą naszego ogrodu i szczególnie chętnie prezentowanym jego fragmentem przed naszymi gośćmi. Podejmując się tego wyzwania, warto pamiętać, że jakkolwiek drewniane materiały na budowę takiej dekoracji są łatwo dostępne, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko stabilność konstrukcji, ale również naddatek wagowy, jaki wniosą w przyszłości rośliny, które ją oplotą.

Jakie ogrodzenie do przydomowej pergoli

Jeśli nie zdecydujemy się na stawianie długiej pergoli od podstaw, możemy wykorzystać do tego celu wiele elementów pojedynczych, takich jak kraty drewniane, bramki kwiatowe lub donice z kratką. W podobnej roli mogą wystąpić również niektóre części ogrodzenia – tutaj sprawdzą się jego drewniane elementy. Pamiętajmy, by unieruchomić je nie tylko w sprawie wiejącego wiatru, ale również przypadkowego popchnięcia czy uderzenia piłką do gry. Po zaimpregnowaniu konstrukcji możemy przystąpić do sadzenia roślinności – w kręgu naszych zainteresowań znaleźć się mogą rośliny wieloletnie – bluszcz, glicynia, róża czy wiciokrzew. Szczególnie ten ostatni będzie pięknie prezentował się u schyłku lata, kiedy pojedyncze liście nabiorą jesiennych kolorów.