Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia? Podpowiadamy

Czy wiesz, że nie każdy remont, który wykonujesz w domu czy mieszkaniu, jest możliwy bez odpowiedniej zgody, np. ze strony spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej? Prawo budowlane bywa kapryśne, dlatego w naszym artykule wyjaśnimy Ci, jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia, a które możesz wykonać bez obaw o konsekwencje prawne!

jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia

Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia?

Na początek wyjaśnijmy, jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia, czyli złożenia pisma, np. do zarządu wspólnoty mieszkaniowej, o planowanym zakresie robót oraz terminie ich wykonania. Ważne jest także to, jakie mogą być konsekwencje zaniechań w tej sprawie. 

Niestety lista jest dość długa, ale na szczęście w przypadku wymienionych czynności zgłoszenie jest wystarczające – nie musisz otrzymać pozwolenia, by przystąpić do pracy. Należą do nich m.in. 

 • utwardzenie gruntu na działce budowlanej;

 • malowanie elewacji budynku;

 • tynkowanie wnętrz;

 • zmiana pokrycia dachu;

 • docieplenie budynku o wysokości do 12 m;

 • zamurowanie okna lub drzwi;

 • docieplenie budynku od strony wewnętrznej;

 • remont obiektów i urządzeń budowlanych, z wyłączeniem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;

 • remont bądź modernizacja kotłowni;

 • wymiana okien, jednak bez zmiany ich wielkości;

 • instalacja okna dachowego, jednak bez naruszenia konstrukcji dachu;

 • wznoszenie ogrodzenia od strony ulicy lub innego powyżej wysokości 2,2 m;

 • napraw lub budowa nowego podjazdu do garażu;

 • budowa chodników;

 • wymiana instalacji C.O, instalacji wodnej oraz instalacji kanalizacyjnej;

 • adaptacja poddasza do celów mieszkalnych, z wyłączeniem jego przebudowy;

 • adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych lub usługowych, z wyłączeniem jej przebudowy;

 • wymiana wentylacji elektrycznej lub mechanicznej;

 • wymiana gazu płynnego;

 • instalowanie na terenie działki budowlanej tablic i urządzeń reklamowych (wyjątkiem są reklamy świetlne i podświetlane, które zamontowane są poza obszarem zabudowanym).

Dlaczego zgłoszenie prac remontowych jest tak ważne? Otóż niestosowanie się do przepisów może zostać potraktowane jako samowola budowlana i skutkować koniecznością wstrzymania prac, a w radykalnych przypadkach nawet karami finansowymi czy nakazem rozbiórki obiektu lub jego części. Warto też pamiętać, aby stosowne zawiadomienie do urzędu złożyć odpowiednio wcześniej.

Przeczytaj także: Jak zlikwidować mostek termiczny przy oknie? 6 metod

Jakie prace remontowe nie wymagają zgłoszenia oraz pozwolenia?

Na szczęście pozwolenie na remont nie jest konieczne w każdym przypadku. Kiedy nie potrzebujesz ani zgłoszenia, ani pozwolenia?

Zwykle wtedy, gdy wykonujesz czynności związane z bieżącą konserwacją, takie jak układanie płytek, malowanie ścian, układanie lub wymiana tapety, odrestaurujesz lub wymieniasz meble, zmieniasz armaturę, oprawę oświetleniową, montujesz klimatyzację czy wymieniasz podłogi lub sufity.

To proste prace remontowe, które nie ingerują w konstrukcję budynku, a w przypadku domów wielorodzinnych czy bloków – nie mają wpływu na funkcjonowanie nieruchomości jako całości. Stąd możesz robić je spontanicznie i bez konieczności zgłoszenia do urzędu oraz otrzymywania pozwolenia.

jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia

Prawo budowlane: remont, który wymaga zgłoszenia oraz pozwolenia

Jest kilka kategorii prac, które należy nie tylko zgłosić, ale i ubiegać się o odpowiednie pozwolenie. Co zawiera lista?

Zgodę musisz otrzymać, gdy wymieniasz okna, ale jednocześnie zmienia się ich wielkość. Ta sama zasada obowiązuje podczas wstawiania nowych drzwi lub okna dachowego.

Pozwolenie na remont jest także konieczne, gdy planujesz wyburzyć otwór drzwiowy w wewnętrznej ścianie nośnej lub całą ścianę nośną. Tak samo w przypadku adaptacji piwnicy lub poddasza na cele mieszkalne, jednak wraz z ich rozbudową i przebudową. Co ważne, zgoda na remont jest niezbędna, aby móc wybudować kominek lub wymienić instalację gazową. 

Warto też pamiętać o sytuacjach, gdy budynek jest zabytkiem – wówczas jego remont wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dotyczy to także zmian konserwatorskich oraz restauracyjnych. Gdy należysz do osób mieszkających w takim zabudowaniu, koniecznie musisz wziąć to pod uwagę podczas planowania remontu Twojego mieszkania.

Dowiedz się też: Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czy remont wymaga zgłoszenia? Znaj przepisy budowlane!

Czy obmurowanie drewnianego domu wymaga pozwolenia? Czy mogę wymienić okna, drzwi czy pomalować elewację bez uzyskania zgody budowlanej? Wielu majsterkowiczów i osób, które remontują swoje cztery kąty, zastanawia się, jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia, a kiedy dodatkowo trzeba liczyć na pozwolenie. 

Pozwolenie na remont domu to w niektórych przypadkach nie kwestia kaprysu, ale regulacji prawnych, dlatego warto znać przepisy i nie ryzykować grzywną.

Jeśli planujesz remont, zadbaj też o odpowiednie materiały i narzędzia – te od renomowanych producentów znajdziesz oczywiście w Castoramie! Sprawdź nasz bogaty asortyment i zaopatrz się w sprzęt do budowy, wykończenia czy urządzenia mieszkania lub domu. Z kolei na naszym blogu znajdziesz porady i inspiracje, które pomogą Ci uporać się z tymi zadaniami!