Płytki ścienne do łazienki – jakie wybrać?

Materiałem, który wciąż najchętniej wybierany jest do wykańczania łazienek, są płytki. Nierzadko pokrywamy nimi podłogę i wszystkie ściany – aż do samego sufitu. Jak spośród bogatej oferty płytek łazienkowych wybrać te, które najlepiej sprawdzą się na ścianach naszego wnętrza?

Płytki ścienne

Płytki ceramiczne – same korzyści

Nie bez przyczyny kafelki łazienkowe cieszą się tak dużą popularnością. Zalet płynących z ich zastosowania jest tak wiele, że trudno zaleźć lepszy materiał do wykończenia łazienkowych ścian. Przede wszystkim doskonale zabezpieczają ich powierzchnię przed działaniem wody i zawilgoceniem, za co odpowiada niska nasiąkliwość tego typu materiałów lub – rzadziej – ich właściwa impregnacja. Ponadto zapobiegają trwałemu zabrudzeniu ścian – same są natomiast w przeważającej mierze bardzo łatwe w czyszczeniu i niezbyt podatne na wchłanianie zabrudzeń. Ich gładka powierzchnia pozwala na szybkie usunięcie z nich plam czy nieestetycznych zacieków. Należy pamiętać, że dużą zaletą jest także estetyczny wizerunek płytek ceramicznych połączonych z dopasowaną do nich fugą. Wszystko to sprawia, że wykańczając ściany kafelkami, możemy wykreować wymarzone wnętrze utrzymane w dowolnym stylu. Chociaż z układaniem płytek nie zawsze poradzimy sobie samodzielnie – wymaga to bowiem pewnych umiejętności i wprawy – a dodatkowo ich zakup wiąże się zwykle z wydatkiem większym niż zakup farby, warto docenić trwałość takiego wykończenia i jego funkcjonalność. Prawidłowo dobrane i ułożone płytki z pewnością zachowają swój urok na wiele lat

Rodzaj płytek na ściany

W roli płytek ściennych, które możemy wykorzystać w naszej łazience, sprawdzą się następujące materiały:

Płytki ścienne do łazienki

Glazura – to najpopularniejsze płytki przeznaczone wyłącznie do układania na ścianach. Wynika to z ich właściwości - są zdecydowanie mniej odporne na powstawanie uszkodzeń i ścieranie od innych rodzajów kafli, a ich powierzchnia pokrywana jest po wypaleniu szkliwem. Takie wykończenie nadaje glazurze połysk, co powoduje, że w kontakcie z wodą są bardzo śliskie – układanie ich na posadzce jest więc nie tylko niepraktyczne, ale również grozi niebezpiecznymi w skutkach poślizgnięciami.

Gres – o którym więcej pisaliśmy w tym miejscu, stanowi doskonały materiał do wykańczania ścian. Do wyboru mamy wiele jego rodzajów, przy czym każdy z nich znajdzie zastosowanie w naszej łazience, również na podłodze. Płytki gresowe są odporne na powstawanie uszkodzeń na ich powierzchni, mało nasiąkliwe oraz twarde. W zależności od sposobu wykończenia ich powierzchni mogą być błyszczące i gładkie, matowe bądź z fakturą. Paleta wzorów i kolorów, w których są dostępne, pozwala na łatwy wybór odpowiadającego nam materiału.

Terakota – jest materiałem służącym do układania na podłogach – wynika to z faktu, że wypala się ją w wyższej temperaturze niż glazurę. Dzięki temu wyróżnia się ona duża odpornością na powstawanie uszkodzeń i obciążenia.

Płytki szklane – do ich produkcji wykorzystuje się szkło barwione na wiele różnych kolorów. Często urozmaica się je efektownymi wzorami czy grafikami. Ze względu na gładką powierzchnię nie stosuje się ich do wykańczania posadzek (poza nielicznymi wyjątkami). Nadają się pokrywania całych ścian lub obudowywania wanien i tworzenia dekoracyjnych akcentów.

Porada eksperta:

Glazura i szkło nadają się jedynie na ściany – nie należy stosować ich do wykańczania posadzek ze względu na ich małą wytrzymałość na obciążenia.
Jednak gres i terakotę, które popularnie wykorzystywane są do układania na podłodze, możemy z powodzeniem stosować także na ścianach.

Kształt i rozmiar płytek ściennych

Płytki na ścianę do łazienki

Płytki do łazienki, które stosujemy na ścianach, przybierają różnorodne kolory, rozmiary, a co za tym idzie – także kształty. Szczególną popularnością cieszą się przede wszystkim:

Mozaika – niewielkie płytki, np. o wymiarach 2 x 2 cm lub 5 x 5 cm. Dzięki małym rozmiarom możemy łatwo wykańczać nimi łuki, kąty bądź nawet tworzyć indywidualne dekoracje. Doskonale nadają się do wykańczania obudów wanien. Mozaika, poza elementami umieszczonymi na siatce, które możemy przyklejać pojedynczo, występuje także w formie większych kafli z odpowiednim, imitującym ją wzorem. Mozaiki powstają także z elementów innych niż kwadratowe, np. z rombów czy kamyków.

Cegiełki – płytki tego typu przypominają swoim kształtem cegły. Mają kształt większych lub mniejszych prostokątów, a można układać je zarówno z przesunięciem, jak i bez niego.

Tradycyjne płytki – czyli np. kafelki w rozmiarach 10 x 10 cm, 20 x 20 cm, 25 x 30 cm. Mają charakter uniwersalny – nadają się zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń, w których możliwości ich zastosowania ograniczone są jedynie naszą pomysłowością.

Płytki wielkoformatowe – tego typu kafelki, choć są trudniejsze w układaniu i docinaniu, pozwalają na optyczne powiększenie naszej łazienki. Jest to możliwe dzięki temu, że wpływają na rzadsze rozmieszczenie fug, które optycznie dzielą ścianę na mniejsze fragmenty. Więcej informacji na ich temat znajdziemy tutaj.

Czy wiesz, że…

Już płytki o wymiarach 30 x 60 cm nazywane są wielkoformatowymi. Możemy jednak zaopatrzyć się w kafle o wiele większe o bokach 120 x 120 cm.

Płytki drewnopodobne – choć określenie to wskazuje na ich podobieństwo do prawdziwego drewna, płytki takie imitują je także pod względem formy, jaką przybierają – podłużne i wąskie elementy doskonale naśladują kształt paneli czy desek podłogowych, szczególnie jeśli ułożymy je z odpowiednim przesunięciem.

Listwy, dekory, cokoły – to kafelki różnych rozmiarów. Mogą być wielkości tradycyjnych płytek lub stanowić jedynie wąskie i dłuższe listwy, którymi wykończymy bieg płytek ściennych.

Czy wiesz, że…

Do wykończenia ścian możemy wykorzystać także płytki rektyfikowane. Ich brzegi są zeszlifowane lub obcięte, co pozwala na zachowanie jednakowych rozmiarów każdego z elementów. Ostre i równe brzegi takich płytek sprawiają, że układając je na ścianie, możemy zastosować węższą fugę i w efekcie
uzyskać efektowne i eleganckie wykończenie.

Płytki do łazienki

Kolorystyka płytek ściennych

Kolorystyka kafelków łazienkowych jest tak różnorodna, że nierzadko trudno podjąć decyzję, które płytki kupić. Pełną paletę barw uzupełniają także różnorodne wzory – są to np. motywy roślinne, geometryczne. Wybór pomiędzy odcieniami i wzorami to nie jedyny dylemat, ponieważ ceramika łazienkowa różni się między sobą także sposobem wykończenia powierzchni – ta może być błyszcząca lub matowa, idealnie gładka bądź urozmaicona dekoracyjnymi żłobieniami.

Warto pamiętać, że ściany łazienki wykańczamy z myślą o długoletnim ich użytkowaniu bez potrzeby wykonywania remontu. Powinniśmy więc wykorzystać płytki, których wymiana nie będzie potrzebna w razie chęci lub konieczności zmiany wystroju wnętrza. Zarówno jasne kafle w stonowanej, subtelnej barwie, jak i płytki w ciemnych, nasyconych kolorach mogą stanowić tło dla elementów wyposażenia łazienki. Jeden wybrany motyw przewodni skutecznie zastąpi wszelkie inne dekoracje i będzie wystarczający, by ożywić wystrój wnętrza.

O czym pamiętać podczas wyboru płytek ściennych?

Płytki ścienne do łazienki

Zanim wybierzemy materiał wykończeniowy do naszej łazienki, weźmy pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wielkość naszego pomieszczenia i obliczmy potrzebną ilość płytek. Warto dobrze ją oszacować, by móc od razu zaopatrzyć się w potrzebny materiał. Dzięki temu zakupimy płytki z tej samej partii, które będą posiadały taki sam odcień. Dobrze będzie także wybrać materiał pochodzący od tego samego producenta – w ten sposób unikniemy różnic w grubości płytek, co mogłoby znacznie utrudnić proces ich układania i negatywnie wpłynąć na końcowy efekt pracy.

Dopasujmy także format płytek do wielkości naszej łazienki. W najmniejszych łazienkach nie sprawdzą się płytki wielkoformatowe, które będą wymagały wykonywania licznych cięć. Lepiej wybrać tu tradycje elementy, np. o bokach długości 10 cm. Uwzględnijmy także wygląd i rozmieszczenie posiadanych już mebli łazienkowych bądź tych, które chcemy kupić. Wszystkie elementy naszej łazienki powinni do siebie pasować – nie tylko pod względem kolorystycznym, ale również stylistycznym.

Przed zakupem upewnijmy się także co do parametrów, jakimi charakteryzują się wybrane przez nas kafelki. Pamiętajmy, że im mniej będą nasiąkliwe, tym łatwiej utrzymany je w czystości. Dobrej jakości płytki ścienne nie powinny być również podatne na działanie detergentów, odporne na zarysowania oraz na częste wahania temperatury.

Data publikacji: 09.03.2016