Deszczownica do wanny – jaką wybrać?

Nic nie zapewni nam takiego komfortu w czasie kąpieli czy prysznica jak właściwie dobrana deszczownica do wanny. Czym się kierować przy jej zakupie? Poniżej prezentujemy kilka kryteriów, które warto uwzględnić, by znaleźć deszczownicę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Przejdź do następnych akapitów:

Deszczownica – co to jest?

Deszczownica to rodzaj baterii (słuchawki) natryskowej. Zwykle montowana jest na stałe w górnej części prysznica lub obok kranu w wannie. Deszczownica posiada niewielkie, gęsto rozmieszczone otwory, które sprawiają, że woda wypływająca z niej przypomina deszcz.

Deszczownica nad wanną lub pod prysznicem ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dokładne dozowanie wody, co pozwala na oszczędzanie zasobów. Niektóre modele deszczownic delikatnie masują skórę wodą, co może pomóc w relaksacji oraz odprężeniu ciała. Mogą być również wyposażone w rozmaite funkcje, takie jak regulacja przepływu wody, jej temperatury czy specjalne dysze, które pozwalają na lepsze rozprowadzenie strumienia.

Deszczownice są także dostępne w różnych kształtach oraz rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów wnętrzarskich, Twojego gustu oraz potrzeb. Skoro mowa o wystroju, warto także podkreślić, że deszczownica to estetyczne rozwiązanie, które wprowadza do łazienki przyjemny i nowoczesny wygląd.

Jeśli wciąż wahasz się między zakupem deszczownicy a tradycyjną słuchawką prysznicową, czytaj dalej, aby i dowiedz się gdzie oraz jaką deszczownicę wybrać, by spełniła Twoje oczekiwania.

deszczownica-do-wannydeszczownica-do-wannydeszczownica-do-wannydeszczownica-do-wanny

Przeczytaj także: Nowoczesna łazienka – zbiór dekoracji

Deszczownica do wanny – czy pasuje?

Czy wanna z deszczownicą i słuchawką to dobry pomysł? Co prawda ten element sanitarny zwykle kojarzony jest z prysznicami, jednak zdecydowanie warto rozważyć go także w towarzystwie wygodnej wanny.

Warto jednak pamiętać, aby deszczownica w wannie została odpowiednio zamontowana (najlepiej tuż przy drążku) oraz była właściwej wielkości. W przypadku wanien średnica deszczownicy nie powinna być zbyt duża, inaczej woda może rozlać się po całej łazience. Świetną opcją będzie np. model z regulowaną wysokością czy nawet kątem nachyleniem strumienia.

Wybierając deszczownice do wanny, nie możemy zapominać o tym, że nie jest to zabudowana konstrukcja tak jak w przypadku prysznica. Dla osób, które nie chcą ryzykować zachlapaniem podłogi łazienki podczas kąpieli, dobrym pomysłem będzie wanna z parawanem i deszczownicą. Parawan (materiałowy, szklany lub plastikowy) ochroni wnętrze, zapewni prywatność podczas kąpieli, a do tego może być ciekawym elementem jego aranżacji.

deszczownica-do-wannydeszczownica-do-wannydeszczownica-do-wannydeszczownica-do-wanny

Sprawdź również: Łazienka w szkle – czy to dobry pomysł?

Deszczownica do wanny – jaką wybrać?

Jakie deszczownice do wanny czy pod prysznic warto wybrać? Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Do naszej dyspozycji są następujące rodzaje deszczownic:

- deszczownica podtynkowa – w tym przypadku wszystkie elementy montażowe zostają zabudowane w ścianie, dlatego też nie zaburzają wystroju wnętrza. O jej montażu powinniśmy jednak pomyśleć jeszcze przed wykończeniem ścian łazienki. Ważne jest też to, że każda ewentualna awaria i próba jej naprawy będą się równać konieczności zniszczenia ściany. 

- deszczownica natynkowa – jej montaż jest prosty oraz można go przeprowadzić w każdej chwili, gdyż nie wymaga ingerencji w konstrukcję. Jednocześnie deszczownica natynkowa zajmuje jednak więcej miejsca niż model montowany podtynkowo.

- deszczownica sufitowa – montowana bezpośrednio do sufitu lub podsufitki.

- deszczownica do prysznica – umieszcza się ją na uchwycie prysznicowym zamiast klasycznej słuchawki. Dość tania, a przy tym łatwa w montażu – wystarczy jedynie przykręcić ją do węża prysznicowego.

Uwaga!

Specyficznym rodzajem deszczownic sufitowych są tzw. modele kaskadowe. W tej sytuacji poza standardowym strumieniem wody możemy też wybrać tryb kaskadowy, w którym woda wypływa zupełnie tak, jak z małego wodospadu – stąd taka nazwa. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć w nowoczesnych przestronnych łazienkach – tylko wtedy strumień wody będzie efektownie się prezentować.

Deszczownica do wanny – co jeszcze jest istotne podczas zakupów?

Nie zapominajmy również o samym kształcie deszczownicy – do wyboru mamy okrągłe i kwadratowe modele. Okrągłe deszczownice są najczęściej modelami naściennymi lub montowanymi na drążkach. Akcesoria o kwadratowym kształcie ustawia się bezpośrednio na suficie – łatwiej je zlicować z zastosowaną na nich okładziną.

Ważny jest także materiał, z którego wykonano deszczownicę – może to być zarówno metal, jak i tworzywo sztuczne. Choć to ostatnie rozwiązanie należy do najtańszych, niestety nie jest zbyt trwałe. Jeśli zależy nam na deszczownicy, która będzie służyć przez optymalnie długi czas, sięgnijmy po taką wykonaną z mosiądzu.

Kupując deszczownicę, musimy też wybrać pomiędzy taką wyposażoną w termostat lub bez niego. Którą z nich kupić? Termostat to coś, co zdecydowanie podwyższy nasz komfort podczas kąpieli – chociażby dlatego, że zapobiegnie poparzeniu strumieniem zbyt gorącej wody. Jeśli jednak sam panel prysznicowy posiada zintegrowany termostat, możemy wybrać nieco tańszą deszczownicę bez niego.

deszczownica-do-wannydeszczownica-do-wannydeszczownica-do-wannydeszczownica-do-wanny

Zainspiruj się: Nowoczesna kabina prysznicowa – jaką wybrać? Podpowiadamy

Wanna z deszczownicą – aranżacje i pomysły, które warto wykorzystać!

Deszczownica to niezwykle przydatny element w łazience. Nie tylko pozwala na efektywne odświeżenie ciała, ale też pomaga zrelaksować się i ukoić zmysły.

Warto jednak wybrać odpowiedni model, który spełni Twoje oczekiwania oraz posłuży w doskonałym stanie na lata. Jeśli szukasz solidnych deszczownic, zajrzyj do Castoramy. W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo modeli w różnych cenach i od renomowanych producentów. 

Zapraszamy zarówno do naszych salonów stacjonarnych, jak i sklepu internetowego – nasi eksperci czekają na Ciebie, aby pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

Data publikacji: 01.10.2018

Data aktualizacji: 20.01.2023