Dodatkowy schowek w łazience? A może pod wanną?

Dużo można powiedzieć o łazienkach, ale nie to, że zazwyczaj oferują nadmiar przestrzeni. Najczęściej jest bowiem odwrotnie – funkcjonalne i estetyczne wykończenie łazienki często stanowi nie lada wyzwanie. Stąd też często rezygnuje się z wanny, która ma jedną, bardzo ciekawą właściwość – otóż dzięki niej można stworzyć całkiem przydatny i poręczny schowek.

Szafka pod wanną

Przyjęło się, że wannę można pozostawić wolnostojącą (zadbać wtedy należy, żeby była odpowiednio reprezentatywna) lub zabudować. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, niemniej nie rozwiązują zasadniczego problemu – w obu przypadkach marnujemy sporo wolnego miejsca, które znajduje się pod wanną.

Rzecz jasna stworzenie schowka pod wanną nierozerwalnie wiąże się z jej zabudową. Wystarczy zaopatrzyć się w obudowę pozwalającą zamontować moduł szafkowy i gotowe. Dzięki temu na bokach wanny uzyskamy funkcjonalne, uchylane (częściej) bądź otwieranie (rzadziej) panele, wewnątrz których przechowywać będziemy mogli chemię, kosmetyki czy nawet ręczniki, pod warunkiem, że spód zostanie odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Mechanizm działania bardzo przypomina dodatkowe szafki kuchenne czy też szafki na buty.

Reling na ręcznik

Otwierane elementy zabudowy wannowej to nic innego, jak szafki. Umieszczone są na specjalnie do tego przygotowanym stelażu, najczęściej zresztą wykonywanym na wymiar. Do wyboru dostajemy drzwi przesuwane bądź otwierane – dużo tutaj zależy od rozkładu urządzeń w łazience. Decydując się na takie rozwiązanie otrzymujemy zestaw w pełni funkcjonalnych i wygodnych szafek i szuflad, które nie zajmują dodatkowego miejsca, a pozwalają wykorzystać nieużywaną do tej pory, ale już zajętą przestrzeń. W tym przypadku należy jedynie pamiętać, by pozostawić sobie swobodny dostęp do przyłącza wody, aby w razie awarii bądź prac konserwacyjnych nie mieć problemu z demontażem szafek.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Co ciekawe, funkcjonalność wanny można zwiększyć nie tylko poprzez jej zabudowę i stworzenie podwannowego schowka. Po inspiracje możemy sięgnąć na przykład do kuchni, w której tak chętnie wykorzystuje się relingi do wieszania najważniejszych elementów wyposażenia. Ten sam sposób możemy wykorzystać montując relingi albo nad wanną, albo na jej brzegu. To drugie rozwiązanie pozwoli nam mieć pod ręką najważniejsze akcesoria bez zajmowania miejsca nad wanną, tak jak w przypadku tradycyjnej półeczki. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na szlafroki, akcesoria bądź ręczniki z wykorzystaniem przestrzeni, która i tak nie zostałaby wykorzystana w sposób praktyczny.

Data publikacji: 09.07.2014

Dodatkowy schowek w łazience