Produkty

Domowe sposoby na suszenie ubrań

 Domowe sposoby na suszenie ubrań

Wysuszenie prania to z pozoru wyjątkowo banalna czynność. Aby jednak była wykonana skutecznie w stu procentach, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów – sposobów od lat stosowanych przez wiele doświadczonych gospodyń. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć kurczenia, rozciągania się ubrań czy też wytracania przez nie koloru.

pranie Podstawowe zasady

Aby wysuszyć pranie z możliwie najwyższą efektywnością, uwagę należy zwrócić już na właściwy proces odwirowania ubrań bądź też – w przypadku prania ręcznego – na ich prawidłowe wygniecenie. Materiał przed samym powieszeniem powinien być bowiem pozbawiony możliwie największej ilości wody – wieszany nie powinien nią ociekać. Bardzo istotne jest również stworzenie odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, że temperatura we wnętrzu powinna oscylować pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza, a wilgotność mieścić się w przedziale 40-60%. W trakcie suszenia ubrań należy zadbać o rozszczelnienie bądź uchylenie okna, jeśli pozwala nam na to temperatura panująca na zewnątrz. Kiedy suszymy pranie w łazience, powinniśmy zaś znacznie częściej korzystać z pracy wentylatora.

Trik z folią spożywczą

Możemy się na niego zdecydować wtedy, gdy suszymy ubrania przy użyciu specjalnej suszarki elektrycznej. Użycie aluminiowej folii spożywczej sprawia, że nasze pranie po wysuszeniu jest wyjątkowo puszyste, bez użycia dodatkowych specyfików. Aby tak się stało, kawałek folii należy zgnieść, formując na kształt niewielkiej kulki, a następnie umieścić w bębnie urządzenia. Co ciekawe, podczas następnego suszenia możemy użyć ponownie tej samej kulki – będzie ona bowiem skutecznie pochłaniała ładunki elektrostatyczne z tkanin nawet przez kilka miesięcy. Kiedy efekt wyraźnie osłabnie, należy użyć nowego kawałka folii.

Najczęstsze błędy

Bardzo często aby przyspieszyć proces suszenia ubrań, wieszamy je na grzejniku pokojowym. Nie powinno się tego robić szczególnie wtedy, gdy pranie dopiero zostało wyjęte z pralki. Ściany pochłaniają wówczas znacznie więcej wilgoci, a ta z kolei prowadzi do szybkiego rozwoju pleśni. Grzejnik może być narzędziem pomocniczym jedynie w przypadku już podsuszonych wcześniej ubrań. W lecie powinniśmy zaś unikać wystawiania suszonych ubrań na mocne słońce, które może spowodować utratę kolorów – z tego względu każdą część naszej garderoby powinniśmy przed suszeniem obrócić na lewą stronę. Pamiętajmy również o kłopotach z oddychaniem, którego mogą uświadczyć przede wszystkim alergicy – z tego powodu należy unikać rozwieszania ubrań przede wszystkim w sypialni i pokoju dziecięcym.suszarka castorama A zanim zdecydujemy się na umieszczenie ubrań na sznurku, powinniśmy go uprzednio przetrzeć, unikając tym samym pojawienia się na odzieży nieestetycznych śladów.

Prawidłowe wieszanie ubrań

To, czy uda nam się skutecznie wysuszyć pranie, zależy w dużej mierze także od rodzaju suszonej tkaniny. Jeśli suszymy swetry, należy je wieszać w taki sposób, by równomiernie zwisały lub – co jeszcze bardziej efektywne – suszyć na płasko, rozkładając na ręczniku. Kiedy suszymy spodnie, należy pamiętać o tym, aby wisiały nogawkami do góry. Kiedy chcemy poprawnie wysuszyć koszule, używamy w tym celu wieszaka, na którym po wysuszeniu możemy umieścić ją bezpośrednio w szafie. Delikatnych tkanin nie powinniśmy spinać klamerkami, aby nie pozostawiały one na nich wyraźnych śladów. Ubrań z bawełny nie spinamy zaś klamerkami za rogi i rękawy, ponieważ może to zburzyć ich formę. A kiedy chcemy wysuszyć prześcieradła, powinniśmy spinać ich oba końce oraz każdą stronę na 1/3 długości materiału.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejniki łazienkowe - jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Grzejniki łazienkowe - jaki grzejnik do łazienki wybrać?
Zaprojektowanie łazienki to spore wyzwanie. O finalnej estetyce i funkcjonalności tego pomieszczenia decyduje wiele czynników składowych. Urząd...
Czytaj więcej

Jakie grzejniki na wodę wybrać?

Jakie grzejniki na wodę wybrać?
Grzejniki, które wybierzemy do naszego domu na czas sezonu grzewczego, wykonane być mogą z różnych materiałów – przyjrzymy się im poniżej, ponieważ ma...
Czytaj więcej

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
13.06.2015
Z tego tekstu dowiedziałam się, że większość rzezy robię źle :O ! A wydawałoby się, że suszenie prania to taka prosta czynność. Byłam pewna, że rozwieszanie prania na grzejniku nawilża powietrze zimą, jak nawilżacze!

Ocena i komentarz dla:

Domowe sposoby na suszenie ubrań