Pralka w kuchni – wady i zalety

Urządzając niewielki dom czy mieszkanie, z pewnością trudno będzie zaaranżować osobne pomieszczenie do prania. Nie zawsze istnieje też możliwość wygospodarowania takiego kącika w łazience – szczególnie wtedy, gdy jest to małe wnętrze w bloku. W tej sytuacji pozostaje tylko jedno: umieścić pralkę w kuchni. Poznajmy wady i zalety takiego rozwiązania!

Zalety zabudowy pralki w kuchni

Dlaczego warto zdecydować się na montaż pralki w kuchni? Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

pralka w kuchni zaletypralka w kuchni zaletypralka w kuchni zaletypralka w kuchni zalety

- wyprowadzając pralkę z łazienki, zyskamy w niej więcej miejsca, co pozwoli nam na stworzenie domowej oazy relaksu. Dzięki temu nawet w niewielkiej łazience znajdzie się miejsce na umieszczenie wygodnej wanny, w której odpoczniemy po ciężkim dniu;

- w przypadku starych pralek typu Frania umieszczenie w łazience było konieczne – trzeba było bowiem wylewać z nich zużytą wodę. W nowoczesnych pralkach nie musimy już się tym martwić, dlatego też można ją postawić w zasadzie wszędzie tam, gdzie są odpowiednie przyłącza do odprowadzania ścieków;

- umieszczenie wszystkich sprzętów AGD w jednym miejscu ułatwi nam również wykonywanie codziennych obowiązków. Będziemy mogli wstawiać pranie, nie tracąc jednocześnie z oczu pyrkoczącego na gazie obiadu;

- pralka wcale nie musi zaburzać aranżacji kuchni. Na rynku znajdziemy szereg modeli przeznaczonych do pełnej zabudowy – będą więc wyglądać tak jak normalna szafka. Co więcej, możemy też sięgnąć po urządzenia z wytłumionymi drganiami, które nie będą uderzać o meble w czasie wirowania.

Porada eksperta

Decydując się na zabudowę pralki w kuchni, powinniśmy zadbać o zachowanie właściwych odstępów od ścianek mebla. Najlepiej zachować 3-centymetrową szczelinę po bokach szafki oraz 5-10 cm od ściany.

Pralka w kuchni – wady

 

pralka w kuchni wadypralka w kuchni wadypralka w kuchni wadypralka w kuchni wady

Na niekorzyść zabudowy pralki w kuchni przemawia to, że w tym momencie jesteśmy zmuszeni do rozdzielenia strefy prania i strefy suszenia. Po upraniu ubrań musimy więc zanieść je do innego pomieszczenia, w którym znajduje się suszarka. Co więcej, w kuchni ciężko będzie znaleźć miejsce do przechowywania kosza na brudne rzeczy oraz samych detergentów do prania – trzeba będzie zatem za każdym razem przynosić je do kuchni, a następnie odkładać na miejsce.

Wadą takiego rozwiązanie jest również zaskakujące połączenie zapachów, które może powstać w tym przypadku. Wystarczy tylko wyobrazić sobie zapach niedzielnego obiadu, którym przesiąka świeżo zrobione pranie... Oczywiście można tu skorzystać z pochłaniacza lub otworzyć okno, aby się go pozbyć, jednak nie zawsze nam się to uda.


A może alternatywne rozwiązanie?

Szukając miejsca na umieszczenie pralki, zazwyczaj rozważamy jedynie kuchnię i łazienkę, gdyż tylko w tych pomieszczeniach znajdują się gotowe przyłącza na wodę. Okazuje się jednak, że istnieją też pewne alternatywy, które nie są aż tak oczywiste. Pralkę można zainstalować np. w przedpokoju, tuż przy ścianie graniczącej z łazienką. Dzięki temu doprowadzenie przyłączy wodnych nie sprawi Ci trudności. Co zrobić, aby sprzęt nie zakłócił wystroju wnętrza? Możemy ukryć go w szafie wnękowej – nie będzie więc rzucać się w oczy, a jednak świetnie spełni swoją rolę. O tym, jak ciekawie zabudować pralkę, przeczytamy również w tym artykule!

Data publikacji: 25.05.2018