Projekt kuchni z wyspą – o czym warto pamiętać?

Wyspa to serce kuchni – możemy przy niej przygotowywać posiłki, wygodnie pić poranną kawę i przyjmować gości podczas domowych imprez. O jej funkcjonalności, wygodzie i estetyce decyduje wiele czynników. Jaki kształt powinna mieć wyspa, jak ją oświetlić i jak zadbać o jej prawidłową wentylację? Oto najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę na etapie planowania i wykonywania projektu wyspy kuchennej.

Blat laminowany drewniany Biuro StylBlat laminowany drewniany Biuro StylBlat laminowany drewniany Biuro StylBlat laminowany drewniany Biuro Styl

Zalety i wady wyspy kuchennej

Miejsce na wyspę kuchenną możemy znaleźć zarówno w kuchni otwartej na salon, jak i zamkniętej. W kuchni z salonem będzie wydzielała przestrzeń pomiędzy częścią przeznaczoną do gotowania a pozostałą przestrzenią zaaranżowaną na pokój dzienny. Dodatkowy blat w kuchni to więcej miejsca do wspólnego gotowania, do którego dostęp z wszystkich stron mogą mieć wszyscy domownicy. Przy takim blacie można też wygodnie spożywać posiłki, a przestrzeń pod nim schowana będzie pełnić rolę barku przydatnego w czasie domowych przyjęć. Miejsce pod blatem roboczym można spożytkować jako dodatkowy schowek, w którym pomieścimy zestawy naczyń lub inne kuchenne akcesoria.

Jedną z niewielu wad jest to, że wyspa w małej kuchni po prostu się nie zmieści – rozwiązanie sprawdzi się raczej w większych pomieszczeniach lub w kuchniach łączonych z salonem.

Okap kominowy Maan Novara 60 cm białyOkap kominowy Maan Novara 60 cm białyOkap kominowy Maan Novara 60 cm białyOkap kominowy Maan Novara 60 cm biały

Funkcje wyspy kuchennej

Oto 3 dowody na to, że wyspa kuchenna jest przestrzenią wielofunkcyjną, a także czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas jej projektowania w danej roli.

1. Wyspa jako miejsce do gotowania

Na oddzielnym, wolnostojącym blacie możemy umiejscowić zlewozmywak lub płytę grzewczą – należy jednak pamiętać, że tego typu projekty kuchni w bloku są droższe i wymagają doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej w miejsce podłączenia. Jeśli na wyspie instalujemy płytę do gotowania, musimy zadbać o odpowiednią wentylację, czyli zamontowanie nad nią okapu lub pochłaniacza. Obecnie dostępne są urządzenia pochłaniające wilgoć i zapach, które dodatkowo oświetlają miejsce robocze.

2. Wyspa jako stół

Blat na środku kuchni można potraktować również jako alternatywę stołu. Wówczas musimy zadbać o jego odpowiednią wysokość. Przestrzeń pod blatem nie może być w pełni zabudowana lub zabudowana tak, aby pozostawiała miejsce na nogi. Najwygodniej przy wyspie siedzi się na hokerach, czyli kuchennych krzesłach z możliwością regulowania wysokości.

Stołek barowy Cooke&Lewis Watson czarnyStołek barowy Cooke&Lewis Watson czarnyStołek barowy Cooke&Lewis Watson czarnyStołek barowy Cooke&Lewis Watson czarny

3. Wyspa jako dodatkowe miejsce robocze

Jeśli w kuchni potrzebny jest nam dodatkowy blat roboczy, wyspa daje nam duże pole do manewru. Gładka powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości, dlatego zastąpi stolnicę i świetnie sprawdzi się do wykonywania wszelkich „brudnych prac kuchennych”, jak lepienie pierogów czy wyrabianie ciasta. Na blacie nie powinniśmy kłaść wielu przedmiotów, które będą kłopotliwe podczas sprzątania i mogą zasłaniać pozostałą część kuchni – wyspa ma dekorować i pełnić praktyczne funkcje. Nagromadzenie na niej przedmiotów może przynieść efekt odwrotny i będzie przytłaczać pomieszczenie. Wazon ze świeżymi kwiatami albo misa z owocami w zupełności wystarczy jako dekoracja blatu.

Kształt i wielkość wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna może być częścią niezintegrowaną z szafkami kuchennymi lub stanowić ich kontynuację (dla większej precyzji możemy nazywać ją wówczas półwyspem). Może mieć kształt prostokąta, kwadratu, litery H, C lub L – wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujemy w naszej kuchni oraz funkcji, jaką wyspa ma spełniać.

Porada eksperta:

Aby blat był praktyczny, jego długość nie powinna być mniejsza niż 80 cm, a głębokość powinna wynosić co najmniej 60 cm – mniejsze powierzchnie będą po prostu niefunkcjonalne. Jeśli wyspa jest szersza, może zawierać dwa szeregi szafek, jeden od strony kuchni, drugi od strony salonu.

Lampa wisząca Felipe 3 x 60 W E27 clearLampa wisząca Felipe 3 x 60 W E27 clearLampa wisząca Felipe 3 x 60 W E27 clearLampa wisząca Felipe 3 x 60 W E27 clear

Wysokość wyspy kuchennej

Projekty kuchni z wyspą zakładają tu pewną dowolność – wysokość blatu może odpowiadać wysokości dolnych szafek pozostałego umeblowania (ok. 90 cm) lub je przewyższać. W ten sposób możemy odgraniczyć miejsce do gotowania od części wypoczynkowej salonu. Zróżnicowana wysokość blatu pozwoli ukryć nieporządek w strefie przygotowania posiłków, np. przed gośćmi siedzącymi w salonie, a jednocześnie pozostawi ją otwartą. Blat musi być też wygodny do przygotowywania posiłków i dobrze oświetlony. Jeśli zamierzamy przy nim siedzieć na stołkach barowych, powinien mieć wysokość ok. 110 cm.

Otwarta kuchnia z wyspą kuchenną

Jeśli chcemy mieć wyspę w otwartej kuchni z zabudową w kształcie litery U, szerokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 360 cm. Taki wynik otrzymujemy po dodaniu głębokości szafek po obu stronach wyspy (2 x 60 cm), szerokości samej wyspy (80 cm) oraz miejsca do swobodnego przemieszczania się pomiędzy szafkami a dodatkowym blatem (2 x 80 cm). Jeśli zrezygnujemy z jednego przejścia, otrzymamy półwysep.

otwartej z zabudową w kształcie litery L szerokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 300 cm – składają się na to szerokość wyspy (80 cm), przejście pomiędzy szafką a wyspą (80 cm), przejście pomiędzy szafką a ścianą (80 cm) oraz głębokość szafki kuchennej (60 cm). Dystans pomiędzy elementami zabudowy kuchennej można skrócić, jeśli szafki są wyposażone w szuflady.

Zamknięta kuchnia z wyspy kuchenną

Również w kuchni zamkniętej możemy zdecydować się na wyspę, o ile dysponujemy miejscem – kuchnia powinna mierzyć co najmniej 14 m². Optymalne wymiary dla kuchni, gdzie układ szafek ma kształt litery U to 360 x 380 cm. W przypadku układu mebli w kształt litery L pomieszczenie powinno mieć wymiary min. 240 x 360 cm. Te wymiary nie są jednak obligatoryjne – wszystko zależy od indywidualnego projektu kuchni.

Uwaga!

Pamiętajmy, że minimalna przestrzeń pomiędzy wyspą a szafkami powinna wynosić co najmniej 80-90 cm, aby można było swobodnie przejść i otworzyć drzwiczki. Aby w przejściu mogły się bez przeszkód mijać dwie osoby, dystans pomiędzy ścianą a wyspą powinna wynosić ok. 100-120 cm.

Miejsce pod blatem roboczym

Jeśli wyspę będziemy traktować jako miejsce do przechowywania, zadbajmy o funkcjonalność takiej szafki. Możemy zdecydować się wtedy na meble wyposażone w kosze cargo, które ułatwiają dostęp do rzeczy zgromadzonych głęboko w szafce. Wszelkie obrotowe organizery pozwalają lepiej zorganizować wnętrze mebla i maksymalnie wykorzystać do przechowywania każdy jego centymetr.

Szafka kuchenna dolna 1-drzwiowa Industrial Beton D-60/1Szafka kuchenna dolna 1-drzwiowa Industrial Beton D-60/1Szafka kuchenna dolna 1-drzwiowa Industrial Beton D-60/1Szafka kuchenna dolna 1-drzwiowa Industrial Beton D-60/1

Pod blatem możemy zainstalować piekarnik, a na blacie płytę grzewczą. Jeśli decydujemy się na taki projekt kuchni z wyspą, pamiętajmy, żeby obok płyty zagospodarować miejsce robocze na odstawienie garnka, pokrojenie warzyw itp.

Porada eksperta:

W funkcjonalnej kuchni należy zapewnić logiczny ciąg umeblowania odpowiadający przygotowywaniu posiłków – obok lodówki powinno być miejsce do odkładania produktów, następnie powinien znaleźć się zlew, w którym możemy je umyć i przygotować, a w dalszej kolejności kuchenka do przyrządzenia naszych produktów. Zasada funkcjonalności obowiązuje również w kuchni z wyspą – pamiętajmy o tej triadzie, wykonując projekt kuchni.

Lampa wisząca Melodie 1 x 12 W LED aluminiumLampa wisząca Melodie 1 x 12 W LED aluminiumLampa wisząca Melodie 1 x 12 W LED aluminiumLampa wisząca Melodie 1 x 12 W LED aluminium

Oświetlenie wyspy kuchennej

Trzeba pamiętać, że nowoczesna kuchnia z wyspą nie będzie w pełni funkcjonalna bez oświetlenia. Nad blatem zainstalujmy oświetlenie punktowe lub lampy na długich przewodach – zapewniają niezbędne światło i idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji. Warto pamiętać, aby źródło światła nie znajdowało się równo ze wzrokiem osoby stojącej przy wyspie, bo będzie razić. Optymalna odległość lampy to ok. 60 cm od powierzchni blatu.

Zastosowanie lamp LED-owych to najbardziej energooszczędna opcja. Diody LED pobierają nawet 10 razy mniej energii elektrycznej od tradycyjnej żarówki. Możemy je znaleźć w nowoczesnych lampach do zawieszenia nad stołem lub w oświetleniu punktowym – spotach lub reflektorach. Ich zaletą jest to, że można je skierować w wybraną stronę.

Aranżacje kuchni z wyspą

Jak zaprojektować kuchnię? Styl wyspy kuchennej nie musi być tożsamy z pozostałym umeblowaniem w pomieszczeniu. Obecnie modny jest eklektyzm polegający na łączeniu materiałów, stylów i tekstur. Dlatego w surowej, białej kuchni, gdzie dominują proste meble wykończone na wysoki połysk, możemy śmiało wstawić wyspę kuchenną z naturalnego drewna. Oczywiście zasada łączenia umeblowania o tych samych wymiarach i kolorach nadal obowiązuje – wyspa może być wykonana z tych samych materiałów co reszta umeblowania – płyt MDF lub drewna.

Data publikacji: 24.01.2017