Plan ułożenia mebli kuchennych – sprawdź, jakie masz możliwości

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest kuchnia. To miejsce przygotowywania posiłków oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając kuchnię, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej aranżację i wyposażenie, ale również na ergonomię. Odpowiednie ułożenie mebli sprawi, że kuchnia stanie się komfortowym i wygodnym miejscem pracy i odpoczynku.

kuchnia narożnikowakuchnia narożnikowakuchnia narożnikowakuchnia narożnikowa

Kuchenne strefy

W każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości, należy wyróżnić pięć stref roboczych: zapasów (lodówka), przechowywania, zmywania, przygotowywania (blat roboczy) oraz gotowania (płyta grzejna, piekarnik, mikrofalówka). Najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie tych stref dokładnie w takiej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wygodne i komfortowe użytkowanie naszej kuchni zależne jest także od ułożenia mebli kuchennych. W tym wypadku najczęściej jesteśmy ograniczeni kształtem i wielkością pomieszczenia.

Układy jedno- i dwurzędowe

Jednym z najprostszych sposobów ułożenia mebli w kuchni jest układ jednorzędowy. Wszystkie sprzęty rozmieszczone są wzdłuż jednej ściany – tego typu rozwiązanie sprawdza się w kuchniach małych i wąskich, często stosuje się je także w aneksach kuchennych i wnękach. W układzie dwurzędowym urządzenia znajdują się po przeciwnych stronach. Po jednej stronie umieszczamy zlewozmywak, blat roboczy oraz kuchenkę, a vis-à-vis lodówkę i dodatkowe szafki do przechowywania zapasów. Jest to optymalne rozwiązanie do pomieszczeń krótkich, ale dosyć szerokich.

Zabudowa w kształcie litery L

Uniwersalnym rozwiązaniem zarówno do pomieszczeń zamkniętych, jak i otwartych jest zabudowa w kształcie litery L. Sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, z takim układem możemy mieć problem jedynie w kuchniach długich i wąskich. Sprzęty rozmieszczamy na dwóch prostopadłych do siebie ścianach – na jednej lodówkę i zlewozmywak, a na drugiej kuchenkę. Dzięki temu rozwiązaniu właśnie między zlewem a kuchenką zyskujemy całkiem spory blat roboczy.

Układy typu U i G

zestaw mebli, układ jednorzędowyzestaw mebli, układ jednorzędowyzestaw mebli, układ jednorzędowyzestaw mebli, układ jednorzędowy

W układzie w kształcie litery U mamy do czynienia z trzema ciągami roboczymi – dwa z nich usytuowane są na przeciwległych ścianach, a trzeci jest ciągiem łączącym, czyli poprzecznym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kuchni zamkniętych. W dużych pomieszczeniach możemy zastosować układ G – pod kątem funkcjonalnym niewiele różni się od zabudowy w kształcie litery L. Spora powierzchnia kuchni daje nam jednak możliwość uzupełnienia jej także wyspą lub dużym stołem.

Data publikacji: 29.10.2015