Projekt łazienki – jakie aspekty wziąć pod uwagę

Wygodnie urządzona łazienka zapewni nam codzienny komfort podczas wykonywania wielu rozmaitych czynności. Aby właściwie ja urządzić, potrzebny jest dobry plan. Jakie aspekty należy w nim uwzględnić, żeby stworzyć wnętrze w pełni funkcjonalne?

projekt łazienki

Urządzanie łazienki może okazać się dużym wyzwaniem – musi ona spełniać wszystkie nasze potrzeby, a przy tym być bezpieczna i estetyczna. Żeby osiągnąć taki efekt, przed przystąpieniem do pracy powinniśmy dobrze przyjrzeć się naszemu pomieszczeniu i rozplanować, gdzie umieścimy jakie elementy. Oto kilka cennych porad w tym zakresie.

Jaki mam budżet na urządzenie łazienki?

To bardzo ważne pytanie, na które powinniśmy szczerze sobie odpowiedzieć. Suma, którą możemy przeznaczyć na wykończenie i urządzenie wnętrza będzie bowiem determinowała możliwości zastosowania wybranych materiałów (np. płytek ceramicznych lub jedynie farby) oraz zakupu wybranych urządzeń i mebli.

Mała czy duża łazienka

Małe wnętrze będzie nas mniej kosztowało, jednak będzie trudniejsze w funkcjonalnym zaaranżowaniu. Od tego, jaką powierzchnię mamy do urządzenia, zależeć będzie to, jakie meble kupimy i ile ich będzie. Najważniejszymi elementami w niewielkiej łazience będą jednak niezbędne urządzenia sanitarne – toaleta, umywalka, wanna lub prysznic. Wybór całego wyposażenia powinien nastąpić dopiero po wykonaniu dokładnych pomiarów łazienki.

Odpowiednie wykończenie

Remont łazienki nie przyniesie długotrwałych efektów, jeśli do jego wykonania zastosujemy nieodpowiednie materiały. Płytki ceramiczne na podłodze oraz ścianach, uzupełnione fugami, będą odpowiednim zabezpieczeniem przed wodą dla posadzki i murów. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie tylko na farbę lub tapetę (co wcale nie musi wiązać się z mniejszą estetyką wnętrza), wybierzmy te przeznaczone właśnie do łazienki. Dowiedz się więcej o tapetach, które sprawdzą się w łazience.

kabina prysznicowa

Urządzenia sanitarne i łatwy do nich dostęp

Wybór mieszczących się we wnętrzu urządzeń nie jest wystarczający. Musimy jeszcze mieć możliwość usytuowania ich w taki sposób, aby pozostawić przy nich wolną przestrzeń umożliwiającą swobodne korzystanie z nich i poruszanie się po wnętrzu. Dotyczy to zarówno umywalki, prysznica czy toalety, jak i szafek, które powinny bez przeszkód się otwierać.

Kluczowe pytanie: wanna czy prysznic?

Wannę możemy wstawić nawet do małej łazienki, jednak zanim to zrobimy, upewnijmy się, że nie pogorszymy tym samym panujących w niej warunków. W niewielkim wnętrzu lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa – model z wysokim brodzikiem warto wybrać np. w sytuacji, gdy mamy dzieci, a kabina bez brodzika będzie nowoczesna i optycznie powiększy wnętrze. Więcej o rodzajach kabin prysznicowych dowiemy się z tego artykułu. Wybór odpowiednich urządzeń zależy także od naszych wymagań i potrzeb, które nie powinny zostać na tym etapie pominięte.

Data publikacji: 19.08.2016