Prosta wędzarnia - rodzaje

Czy to prawda, że wędzić każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej? Tak, każdy z nas może w swoim ogródku zbudować centrum tworzenia aromatycznych, podwędzonych mięs czy serów. Oto kilka pomysłów na stworzenie własnej wędzarni.

wędzarnia

Wędzenie – dlaczego warto?

Wędzenie jest metodą konserwacji żywności za pomocą dymu – mięsa, jego przetworów, ryb oraz serów. W procesie wędzenia, poza utrwaleniem produkty uzyskują swoisty zapach, smak oraz zabarwienie. Nie bez znaczenia jest, na jakim dymie się wędzi dane produkty, (zwykle najlepsze są drzewa liściaste, ewentualnie z dodatkiem jałowca).

Wędzarnie

Znaleźć na rynku możemy gotowe już wędzarnie, które możemy po prostu wybrać i zainstalować na swoim terenie. Jednak stworzenie własnej wędzarni będzie znacznie ciekawsze, a przy tym tańsze i bardziej dopasowane zarówno do otoczenia jak i do naszych potrzeb. Zbudowanie wędzarni nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, za to satysfakcja z własnoręcznie stworzonego dzieła jest dobrem bezcennym.

Rodzaje wędzarni

Nie mówimy tu o dużych wędzarniach przemysłowych, ale o niewielkich, tradycyjnych, tworzonych do domowego użytku. Z uwagi na konstrukcję możemy rozróżnić wędzarnie zwarte oraz rozbudowaneZwarte – posiadają jednolitą bryłę, nie muszą być wyposażone w długi przewód kominowy. Są wygodne, bo można je z łatwością transportować i urządzać wędzenie nawet na niewielkich powierzchniach. W takich wędzarniach źródłem dymu są palące się trociny, a palenisko znajduje się w bliskim sąsiedztwie, tuż pod wędzonymi produktami. Wędzarnie rozbudowane – to zwykle spore i stałe konstrukcje. Jako materiał do budowy wędzarni może nam posłużyć drewno, metal, kamienie, betonowe bloczki i inne.

Z beczki

Jednymi z najprostszych i najpopularniejszych są wędzarnie zrobione z beczki. Wystarczy, że użyjemy beczki bez wieka, wówczas w dnie robimy otwór wyprowadzający przewód kominowy. Wewnątrz powinny zostać zamontowane kije wędzarnicze oraz ich przykrycie np. klapą czy workiem jutowym lub lnianym. Przewód dymowy powinien mieć długość od 1 do 2,5 m, a jego średnica ok. 180 mm albo wymiary 20 x 20 cm w przewodzie o przekroju kwadratowym. Najbardziej wymagające – jeśli chodzi o długość przewodu dymowego – będzie wędzenie na zimno. Do wędzenia na ciepło lub gorąco możemy stosować wędzarnie z bardzo krótkim przewodem lub nawet bez niego. Ogień znajduje się wówczas bezpośrednio pod wędzonymi produktami. Palenisko może znajdować się w przewodzie albo stanowić odrębną konstrukcję, połączoną jedynie przewodem dymowym. W naszych tradycyjnych wędzarniach produkty są zawieszane i ręcznie obracane.

Inne proste wędzarnie

Zamiast beczki, na budowę wędzarni możemy wykorzystać inne konstrukcje, np. szafkę, skrzynię czy też stary piekarnik. Poręczne są przenośne wędzarnie (na zrębki) stosowane np. do wędzenia ryb. Mogą one być podgrzewane palnikami spirytusowymi - przykładowo dwa takie mogą podgrzewać spód wędzarni, na który wysypiemy trociny. Musimy pamiętać o zastosowaniu tacek, po to żeby tłuszcz z ryby czy innego wyrobu nie przedostawał się do żarzących się trocin. Wadą jest tu brak możliwości powieszenia wyrobów i dość mała pojemność. Nieco większe i z możliwością podwieszenia wyrobów są wędzarnie na zrębki typu szafkowego. Jako źródła ciepła możemy w nich użyć np. palnika gazowego albo elektrycznych grzałek. Urządzenia te bezpośrednio stykają się z drewnem lub trocinami, powodując ich dymienie. Niekiedy możemy takie wędzarnie wyposażyć także w sterowanie.

Wędzarnie ogrodowe

Najbardziej nowoczesne i funkcjonalne bywają wędzarnie ogrodowe. Często są to duże, niekiedy nawet dekoracyjne konstrukcje, które możemy wykonać z cegłybetonu, kamienia, drewna lub połączenia wszystkich tych materiałów. W zależności od naszych potrzeb i pomysłowości możemy stworzyć konstrukcję wędzarni zintegrowaną z grillem, schowkami na drewno, mini spiżarnią i innymi konstrukcjami. Nasze ogrodowe wędzarnie mogą posiadać nawet dwa systemy kanałów dymowych: krótkie – do wędzenia na ciepło i gorąco oraz długie – te służyć będą do wędzenia na zimno.