Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Doradzamy

Ogrzewanie podłogowe to duży luksus dla Twoich stóp, szczególnie gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się poniżej zera. Wbrew pozorom wykonanie takiego ogrzewania nie musi być bardzo drogie. Zobacz, które rozwiązanie jest dla Ciebie – ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne? Zalety każdego z rozwiązań

Źródła ciepła ukryte w podłodze zyskują coraz większą popularność. Takie rozwiązanie ma liczne zalety. Wybierając ogrzewanie podłogowe, możesz znacząco obniżyć koszty ogrzewania, nie tracąc przy tym na komforcie cieplnym. Według przeprowadzonych badań możliwe jest zredukowanie opłat nawet o 12%. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe umożliwia zachowanie większej wilgotności w pomieszczeniach. Nie ważne, czy jest to ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne – jest to świetny pomysł, jeśli jesteś alergikiem. Ogrzewanie w podłodze nie stwarza dobrych warunków dla rozwoju roztoczy. Powietrze nie jest tak suche, jak w przypadku stosowania grzejników. 

Ogrzewanie podłogowe pozwala także zadbać o estetykę wnętrza. Nie musisz się martwić wystającymi ze ścian kaloryferami. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje każdy centymetr dostępnej przestrzeni, a ty zaaranżujesz pomieszczenie według Twoich potrzeb oraz planów. To właśnie dzięki tym pozytywnym aspektom, tzw. podłogówka pojawia się w coraz większej liczbie domów. Ważną kwestią jest to, na co się zdecydujesz. Na ogrzewanie wodne? Elektryczne? Oba te rozwiązania mają wiele zalet, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Sprawdź asortyment Castoramy, jeśli poszukujesz elementów potrzebnych, aby zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Doradzamy

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe jest dostępne w wielu konfiguracjach. Do wyboru masz system wodny lub elektryczny. Dobór odpowiedniego ogrzewania podłogowego powinien być uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest oczywiście rodzaj oraz przeznaczenie pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Pamiętaj, że ogrzewanie podłogowe elektryczne wykonasz w dowolnej chwili, kiedy instalacja wodna musi być zamontowana na etapie budowy domu – konieczne jest zatopienie rur w betonie. Jeśli chcesz zamontować w Twoim domu ogrzewanie podłogowe, poproś o pomoc fachowca. Niezależnie od tego, czy jest to ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne, specjalista pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj i rozplanuje jego instalację. 

Przeczytaj także, jakich błędów unikać montując ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne? Sposoby działania

Jakie wybrać ogrzewanie podłogowe? Wodne czy elektryczne? To naprawdę trudny wybór – aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przedstawiamy, jak działają poszczególne rodzaje. 

Ogrzewanie podłogowe wodne

Gdy pomieszczenie, w którym chcesz zainstalować ogrzewanie, nie jest duże (ok. 12 m2), zastosuj ciekawe, ekonomiczne wyjście, czyli podłączenie bez rozdzielacza i kosztownych elementów. Efekt osiągniesz poprzez podłączenie rur do istniejącego bądź planowanego w pomieszczeniu grzejnika, co znacznie zmniejszy koszty wykonania. Zapytaj instalatora, czy takie rozwiązanie w danym pomieszczeniu jest możliwe. 

Największym atutem wodnego ogrzewania podłogowego jest oczywiście cena eksploatacji. Woda do jego podgrzewania może pochodzić z pieca gazowego, węglowego bądź opalanego drewnem. Rozwiązanie to świetnie nadaje się do nowo powstających mieszkań oraz budynków, gdzie ogrzewanie realizowane jest  z miejskiej sieci grzewczej. Innym sposobem jest mata do ogrzewania podłogowego wodnego. Zapewniają one ekonomiczne i równomierne rozłożenie ciepła. Mata do ogrzewania podłogowego wodnego jest dostępna w wielu sklepach budowlanych. Dowiedz się również, jaka mata grzejna będzie idealna do łazienki.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Wiesz już, na czym polega ogrzewanie wodne. Elektryczne z kolei jest prostszym rozwiązaniem – instalacja odbywa się za pomocą elektrycznych mat grzewczych. Nie potrzebna jest nowa wylewka lub skucie posadzek – przy użyciu specjalnego kleju, mata mocuje się bezpośrednio na istniejącą wylewkę betonową. Na wierzchu można ułożyć płytki bądź specjalnie do tego przeznaczone panele. Zazwyczaj w zestawie z matą znajduje się prosty sterownik do zamontowania na ścianie i podłączenia do jednego z obwodów elektrycznych. Dzięki temu, że takie maty nie mają dużej mocy, nie jest konieczne stosowanie dodatkowych żył o dużym przekroju.

Mata elektryczna jest rozwiązaniem idealnym przy remontowaniu istniejącego już budynku. Świetnie nadaje się jako dodatkowe ogrzewanie do łazienki bądź kuchni, w mieszkaniu i w bloku. Koszt takiego zestawu wynosi około kilkuset złotych. Jedyną wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena eksploatacji (związana ze sporymi kosztami energii elektrycznej).

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Doradzamy

Dlaczego warto korzystać z ogrzewania podłogowego lub elektrycznego?

Na pewno już wiesz, jak świetnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Wodne czy elektryczne? To zależy od Twoich potrzeb. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które możesz zastosować nie tylko w nowo budowanym domu, bądź mieszkaniu, ale także podczas remontu istniejącego już budynku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji, przeczytaj również, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Technologia ogrzewania wodnego polega na umieszczeniu pod wylewaną posadzką pętli z rur miedzianych bądź wielowarstwowych. Dobrym pomysłem jest też mata do ogrzewania podłogowego wodnego. Jeśli chcesz wprowadzić takie rozwiązanie do istniejących już budynków, konieczny jest demontaż podłogi, a to może wiązać się z poważnymi kosztami. Jest to największy minus tego rozwiązania. Dużym plusem jest za to niska cena materiałów użytych do wykonania tego typu ogrzewania. Wykorzystywana w tym przypadku rura wielowarstwowa to koszt około kilku złotych za metr bieżący, a dodatkowy osprzęt to suma w granicach kilkuset złotych (wchodzi w to rozdzielacz, dodatkowa pompa oraz kształtki). Na co się zdecydujesz? Ogrzewanie wodne? Elektryczne? Jedno jest pewne – nie pożałujesz tej decyzji, a efekt jest wart każdej ceny!