Uprawa monstery

Monstera to dość często spotykana roślina w polskich domach. Ze względu na swoje duże, imponujące i ciekawe liście wiele osób decyduje się na jej uprawę. Dodatkową interesującą informacją jest to, że monstera to dekoracyjne pnącze.

Uprawa monstery

Opis rośliny

Monstera dziurawa, bo ten gatunek jest najczęściej uprawiany, należy do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie można ją spotkać w formie dzikiej. W sprzedaży zwykle dostępne są okazy półmetrowe, jednak należy pamiętać, iż roślina się łatwo rozrasta i osiąga spore rozmiary.

Pnącze może dorastać nawet do 20 m wysokości, dodatkowo ma długie i grube łodygi. Liście są skórzaste i dość charakterystycznie podziurkowane, często asymetryczne, o podłużnym eliptyczno-jajowatym kształcie.

Kwiaty monstery mają kolbiastą formę, ale rzadko się pojawiają w uprawie domowej, podobnie owoce, które – co ciekawe – są jadalne, choć ze względu na składniki nie poleca się ich spożywania.

Z powodu podobnego wyglądu roślina ta jest czasami mylona z filodendronem, ale są to jednak dwa różne rodzaje, choć pochodzą z tej samej rodziny.

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa monstery

Monstera ma małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie w przepuszczalnym i lekko kwaśnym lub obojętnym podłożu. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, lepiej radzi sobie w miejscach jasnych, ale nie w pełnym słońcu. Zbyt intensywne naturalne światło może powodować nieestetyczne, żółte plamy na liściach.

Monstera w pomieszczeniach domowych rośnie bez problemu. W sezonie dobra będzie temperatura ok. 24°C, zimą natomiast w granicach 15°C.

Należy unikać ustawiania rośliny w przeciągu i w wietrznych miejscach. Dodatkowo warto zapewnić roślinie odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Przydatne może być zraszanie pnącza nawet dwa razy w ciągu tygodnia. Całą roślinę nawadniamy, gdy ziemia, w której rośnie, już przeschła, podlewamy ją mniej więcej raz na 7 dni. Nie przesadźmy jednak z ilością wody, bo może spowodować to żółknięcie liści.

Warto także monsterę nawozić, używamy do tego celu preparatów płynnych do roślin zielonych, najlepiej ok. 2 razy w miesiącu. Wiele zależy od zaleceń producenta opisanych na etykiecie produktu.

Co istotne, monstera jest dość rzadko atakowana przez szkodniki czy choroby, jednak co jakiś czas należy sprawdzić stan zdrowotności rośliny i dbać o odpowiednie warunki uprawy.

Pnącze, gdy tego wymaga, przesadzamy. Robimy to wiosną, gdy roślina się rozrosła, a doniczka staje się za ciasna. Możemy również nieco ograniczyć wielkość rośliny poprzez cięcie, lecz trzeba zaznaczyć, iż do prawidłowego rozwoju monstera nie wymaga regularnego przycinania.