Roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego. Jak obliczyć?

Instalacja elektryczna jest obecnie niezbędna w każdym domu. Czasy lamp naftowych oraz świeczek dawno odeszły w zapomnienie. Jednak nie chodzi tylko i wyłącznie o zasilanie oświetlenia i urządzeń AGD. Współcześnie energia elektryczna jest niezbędna do działania centralnego ogrzewania, instalacji wodnej czy wentylacji budynku.

domdomdomdom

Co składa się na zużycie energii elektrycznej? Które sprzęty zużywają najwięcej prądu?

Na zużycie energii elektrycznej składa się wiele elementów. Prąd jest konieczny do oświetlenia domu, zasilania pompy tłoczącej wodę, lodówki, pralki, telewizora, kotła centralnego ogrzewania oraz innych pomniejszych urządzeń AGD takich, jak mikrofalówka, czajnik czy opiekacz. Ale to nie wszystko. Energia elektryczna zasila również dodatkowe urządzenia i instalacje. Chodzi w głównej mierze o komputery, automatyczne bramy wjazdowe oraz garażowe, okna dachowe czy system alarmowy. Nie sposób wymienić wszystkich elementów, które wpływają na zużycie energii elektrycznej w domu. Jest ich zwyczajnie za dużo. Dodatkowo to kwestia indywidualna. Każdy dom ma inaczej rozplanowane pomieszczenia, znajduje się w nich mniej lub więcej urządzeń AGD.

Podczas codziennego użytkowania raczej nie zastanawiasz się, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia i instalacje. Taka refleksja pojawia się w momencie, gdy w skrzynce na listy lub skrzynce poczty elektronicznej pojawi się rachunek za zużycie energii elektrycznej. Jeśli kwota na nim widniejąca, jest dosyć spora, wówczas zastanawiasz się, w jaki sposób ograniczyć zużycie prądu w domu. Warto zapoznać się ze statystykami, które urządzenia “pożerają” najwięcej energii elektrycznej.

Zużycie prądu – o czym musisz pamiętać?

Kiedy zwracasz uwagę na zużycie prądu przez dane urządzenie, musisz pamiętać o częstotliwości i długości ich pracyLodówka czy zamrażarka są podłączone przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, natomiast ładowarka do telefonu czy czajnik pracuje zaledwie kilka godzin w tygodniu.

Biorąc pod uwagę najbardziej podstawowe wyposażenie domu, najwięcej energii elektrycznej zużywają płyty indukcyjne. Ich roczny koszt użytkowania to ponad 500 złotych. Idąc dalej, piekarnik elektryczny kosztuje właściciela niecałe 350 złotych. Płyta indukcyjna oraz piekarnik nie są użytkowanie przez całą dobę. Lodówka tak, ale jej koszt roczny wynosi, w porównaniu do poprzednich urządzeń, “zaledwie” 185 złotych rocznie.

Poniżej znajduje się lista, w której uwzględniono zużycie energii elektrycznej przez podstawowe sprzęty:

  • czajnik elektryczny - 164 zł
  • odkurzacz - 107 zł
  • zmywarka - 164 zł
  • pralka - 98 zł
  • laptop - 94 zł
  • komputer stacjonarny - 135 zł
  • telewizor - 87 zł.

W przyszłości kupując sprzęt, zwracaj uwagę na klasę energetyczną danego urządzenia. Im będzie wyższa, tym niższe rachunki zapłacisz. Jeśli skończysz użytkować dany sprzęt, wyłączaj go z prądu. Nie pozostawiaj go w trybie stand-by. Dzięki temu również zaoszczędzisz parę złotych.

kuchenka-elektrycznakuchenka-elektrycznakuchenka-elektrycznakuchenka-elektryczna

Jak obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego?

Przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym możesz obliczyć samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora mocy przyłączeniowej.

Samodzielne obliczenia

Jeśli korzystasz z tego pierwszego sposobu, musisz wcześniej przygotować kilka danych, ponieważ bez nich nie będzie to możliwe. Na osobnej kartce zapisz, ile czasu pracują dane urządzenia w miesiącu. Sprawdź również moc każdego z nich. Jest ona wyrażona w watach (symbol W). Moc przeważnie jest zapisana w instrukcji obsługi urządzenia, ale również na tabliczce znamionowej sprzętu. Odszukaj na fakturze za prąd, ile kosztuje 1 kWH w Twojej taryfie. Stawka może być stała lub różnić się w zależności od konkretnych godzin.

Pora przejść do obliczeń. Nie są one skomplikowane. Pomnóż moc danego urządzenia i czas jego pracy. Wynik podziel przez tysiąc. Wówczas będziesz wiedział, jakie zużycie ma dany sprzęt. Będzie ono wyrażone w kWh. Następnie pomnóż otrzymaną wartość i cenę za 1 kWh w swojej taryfie. I gotowe. Wiesz już, ile kosztuje cię dany sprzęt AGD. Aby poznać przewidywane roczne zużycie energii, musisz pomnożyć ten wynik razy 12.

Kalkulator prawdę Ci powie!

Aby obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego, możesz posłużyć się również specjalistycznym kalkulatorem. Znajdziesz je m.in. na stronie Tauronu czy Energi. W prosty sposób poznasz, ile prądu pobierają Twoje urządzenia i ile kosztuje Cię to rocznie. Aby uzyskać takie informacje, musisz wpisać, ile osób zamieszkuje Twoje gospodarstwo domowe. Następnie wybierz z listy urządzenia, z których korzystasz. Możesz oczywiście wpisać własne. Wówczas kalkulator oblicza średnie zużycie prądu dla Twojego domu.

Jednak to nie koniec. Kalkulator tego nie obliczy, jednak musisz zdawać sobie sprawę, że w przypadku domu jednorodzinnego zużycie jest większe. Poznałeś średni koszt zużycia urządzeń AGD, jednak to nie wszystko. Do tego sprzętu dochodzą również zewnętrzne oświetlenie, kotły centralnego ogrzewania, automatyka bramowa i wiele innych. Zużycie może wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Jak obliczyć moc przyłączeniową domu? Kalkulator mocy przyłączeniowej

Moc przyłączeniowa to planowana moc czynna do pobierania lub wprowadzania do sieci elektroenergetycznej. Jest ona potrzebna do odpowiedniego zaprojektowania przyłącza. Jej wartość zależy od liczby oraz mocy urządzeń elektrycznych w domu. Bierze się pod uwagę te sprzęty, których nie ma w budynku, ale które mogą się pojawić w przyszłości.

Aby obliczyć moc przyłączeniową, musisz wiedzieć, jakie zużycie mają poszczególne urządzenia w domu. Tę informację znajdziesz na tabliczce znamionowej. Do tego musisz dorzucić laptopy, sprzęt RTV, elektronarzędzia i wiele innych. By prawidłowo obliczyć moc przyłączeniową, musisz zsumować je wszystkie, uwzględniając, które sprzęty będą działały w jednym czasie. W momencie, gdy chcesz obliczyć przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej, z pomocą przychodzi kalkulator mocy przyłączeniowej. Tauron, jako dostawca energii, oferuje takowy na swojej stronie internetowej.

Moc przyłączeniowa odpowiada na pytanie, jakie będzie średnie zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym. Dzięki temu uda się uniknąć w przyszłości zwarcia, przeciążenia i ewentualnych awarii. Jaka jest różnica między mocą przyłączeniową, a zużyciem prądu? To pierwsze to przewidywane zapotrzebowanie, natomiast drugie to już rzeczywista moc, jaką gospodarstwo domowe użytkuje w danym czasie.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Energia elektryczna - bądź świadomy swoich potrzeb

Energia elektryczna stała się nieodzownym elementem codziennego funkcjonowania człowieka. Bez niej w obecnych czasach, nie jesteśmy w stanie za wiele zrobić. Dzięki niej możemy szybciej i dłużej pracować, gotować, sprzątać, komunikować się ze sobą. W związku z rosnącą liczbą sprzętów wykorzystujących energię elektryczną rośnie również zapotrzebowanie na nią oraz w konsekwencji rachunki. Warto zdawać sobie sprawę, ile tak naprawdę prądu zużywamy. Bądź świadomy, jaki jest koszt Twojej wygody.

 

Data aktualizacji: 07/03/2024