Daszek nad wejściem – jak go dopasować?

Daszek nad wejściem pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Chroni nas przed deszczem i śniegiem, a także upadkiem elementów budynku czy kwiatów doniczkowych. Można go zamontować w czasie budowy domu lub w już skończonym budynku.

Gotowy czy samodzielnie zbudowany?

Zanim zabierzemy się za montaż daszku, musimy podjąć decyzję czy chcemy go zbudować samodzielnie, czy też wolimy zamontować gotowy produkt kupiony w sklepie budowlanym. W zależności od typu i materiału, produkty z marketu kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy, ale dzięki nim oszczędzamy czas – kupiony zestaw będzie miał bowiem wszystkie potrzebne mocowania i instrukcję montażu. Dostępne modele wykonywane są z drewna, ze stali, z aluminium, a nawet ze szkła (laminowanego lub hartowanego) i charakteryzują się też niezbyt dużym rozmiarem (najczęściej 80 cm głębokości i do 150 cm szerokości). Z kolei samodzielnie wykonane projekty, choć pozwolą nam stworzyć unikalne i idealnie dopasowane rozwiązania, mogą okazać się sporym wyzwaniem dla mniej doświadczonych majsterkowiczów.

Uwaga! Jeśli decydujemy się na daszek nad wejściem, dobrze jest dopasować go do struktury całego budynku. Konstrukcja powinna zostać wykonana, podobnie jak dach, z tego samego materiału i być w tym samym kolorze. Warto też wiedzieć, że o ile blacha pasuje do wszystkich rodzajów konstrukcji, tak na spadzistych daszkach lepiej sprawdzą się gonty i dachówki, z kolei na płaski dobra będzie papa. 

Przeczytaj także: Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Daszek nad wejściem – jak go dopasować?

Jaką wybrać wielkość?

Nie mniej ważna jest wielkość – jeśli nie mamy miejsca na zamontowanie daszku proporcjonalnego do budynku, różnicę tę możemy zniwelować wizualnie, montując dodatkowo podparcia w postaci słupków. Zwróćmy też uwagę na to, by daszek był rozmiarem właściwie dopasowany do podestu, który się będzie pod nim znajdował (rozbieżności mogą spowodować obniżenie jego funkcjonalności). Przyjmuje się, że daszek powinien mieć minimum 2 m szerokości i 1,2 m głębokości (jednak nie więcej niż 2,5 m głębokości). Zbyt duży będzie powodował stałe zacienienie, które z kolei może doprowadzić do zawilgocenia i powstawania pleśni na ścianie.

Montaż daszku – od czego zacząć?

Ze względu na różne rodzaj daszku, sposób wykonania zadaszenia nad wejściem może się nieco różnić:

- montaż daszku dwuspadowego (ze spadkiem na boki)

Ten rodzaj daszku wymaga przymocowania do nośnej ściany budynku. Obróbkę przyścienną wkręca się w mur (górna część powinna wchodzić w tynk, miejsca nawierceń można zabezpieczyć akrylem), natomiast obróbkę okapu przymocowujemy jednocześnie do górnej części deski okapowej i krokwi (dolna krawędź powinna wchodzić do wnętrza rynny). Do małego daszku wystarczą dwie pary krokwi, zastosowane łaty mogą mieć zaś przekrój 3–4 cm lub 4–5 cm (odległość poszczególnych elementów powinna być zgodna z zaleceniami producenta).

- montaż daszku jednospadowego 

W tym przypadku podpory i krokwie mocujemy do konstrukcyjnej warstwy ściany (w ścianie trójwarstwowej możemy przykręcić je do warstwy elewacyjnej, w ścianie dwuwarstwowej – do warstwy nośnej). Pamiętajmy o stosowaniu nierdzewnych elementów i impregnowaniu drewnianych mocowań. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie blachy płaskiej lub gontów bitumicznych, zamiast tradycyjnych łat należy użyć wodoodpornej sklejki bądź sztywnego poszycia z desek. Montaż daszku jednospadowego wymaga zaprojektowania odprowadzenia wody z daszku (np. rynny), żeby nie gromadziła się na nim woda deszczowa i śnieg.

Sprawdź także: Jakie drzwi do drewnianego domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Daszek nad wejściem – jak go dopasować?

- montaż gotowego daszku ze sklepu

Gotowy daszek wystarczy przykręcić do konstrukcyjnej warstwy budynku. Standardowo kotwy dopasowuje się do materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Na ocieplonej ścianie kotwy wkleja się razem z tulejami dystansowymi. Oprócz tego, tak jak w przypadku każdego rodzaju instalacji, trzeba zaimpregnować wszystkie miejsca styku ze ścianą (np. silikonem akrylowym lub polimerowym). Mocowanie takiej konstrukcji nie nastręcza wielu problemów, wystarczy stosować się ściśle do zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji obsługi.