Rodzaje drążków prysznicowych i ich montaż

Nie zawsze musimy umieszczać w łazience kabinę prysznicową czy też budować system wnękowy. Najprostszy prysznic wykonamy z drążka, zasłonki i brodzika. Ten pierwszy element pozwoli nam ograniczyć rozchlapywanie wody na resztę pomieszczenia. Jakie mogą być drążki prysznicowe?

drążek prysznicowy

Zamiast kabiny – drążek i zasłonka

Najprostszym i najtańszym sposobem na stworzenie odpowiedniej przestrzeni do kąpania się jest wykorzystanie systemu z drążkiem i zasłonką. W ten sposób unikamy kupna kabiny czy wanny, stawiania ścianek działowych i dopasowywania drzwi. W każdej małej łazience taki system sprawdzi się najlepiej. Przydaje się również do pryszniców bezbrodzikowych czy wanien, w których również chcemy mieć możliwość natrysku.

Drążki prysznicowe ratują sytuację w naprawdę niewielkich mieszkaniach – np. kawalerkach, ale są również często wykorzystywane podczas urządzania natrysków w hotelach, pensjonatach, agroturystykach, schroniskach, ośrodkach sportowych i szkołach. Doskonale sprawdzają się zamiast drzwi w natryskach zaaranżowanych w formie wnęki, wykonanych ze ścianek i zamkniętych z 3 stron.

Czy wiesz, że…?

To, jaki drążek wybierzemy, zależy od układu pomieszczenia i umiejscowienia w nim natrysku. Jeśli prysznic ma być umiejscowiony tradycyjnie, w rogu i będziemy musieli powiesić zasłonę tak, aby stanowiła izolację z dwóch stron między ścianami, element musi być albo zaokrąglony albo jego system montażu rozwiązany specjalnie. Gdy sytuacja wymaga zastosowania zwykłego prostego drążka może on być rozporowy.

Drążek prysznicowy

Rodzaje drążków

Drążki prysznicowe możemy podzielić ze względu na sposób ich montażu, a także kształt oraz sposób mocowania zasłony. W zależności od tego, w jaki sposób aranżujemy część natryskową pomieszczenia wyróżnimy:

- drążki kątowe – nadają się do wanien i brodzików, które są odsłonięte z trzech stron. W takich przypadkach elementy proste (rury) łączone są kątownikami;

- drążki łukowe – do wanien asymetrycznych i brodzików półokrągłych; są wykonane z wygiętej rury;

- drążki proste – takie, które również są wykonane z jednej rury. Nadają się do wanien i brodzików otwartych tylko z jednej strony.

Ze względu na sposób montażu rozróżniamy drążki:

- rozporowe,

- mocowane na wkręty – wśród tych wyróżniamy takie, które przytwierdza się jedynie do ściany oraz takie, które przykręcone są do ściany (w jednym lub dwóch i trzech miejscach).

Drążki prysznicowe mają za zadanie utrzymać zasłonkę. Może ona być mocowana na kółka lub żabki. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie częstsze. Pamiętajmy, aby wybierając grubość drążka, mieć na uwadze, jakie kółka dopasować.

zasłonka prysznicowa

Co jeszcze należy wiedzieć o drążkach prysznicowych?

Kwestia doboru koloru pozostaje w indywidualnych rękach każdego – jednak pewne właściwości będą jeszcze wpływać na funkcjonalność elementu. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania drążków. Zazwyczaj wykonane są z aluminium i ABS – materiały te są lekkie, a przy tym trwałe i odporne na uszkodzenia. Jednak to mocowanie najbardziej wpływa na komfort późniejszego użytkowania zasłony. Upewnijmy się, że jest odpowiednio wykonane.

Wiele drążków może być regulowana (te proste i łukowe), dlatego bez trudu dobierzemy odpowiedni do naszego prysznica. W przypadku prostych modeli musimy jednak pobrać dokładne wymiary i sięgnąć po jak najlepiej dopasowany drążek.

 

 

 

Data publikacji: 04.10.2017