icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej

Zastosowanie kory sosnowej jest jednym z najłatwiejszym sposobów na przyozdobienie naszego ogródka. Ponadto materiał ten charakteryzuje się także znakomitymi walorami praktycznymi, dzięki czemu znajdziemy go w niemalże każdym przydomowym ogródku. Jakie rodzaje kory możemy wybrać na naszą działkę i czym się one od siebie różnią?

kora

Ściółkowanie gleby korą sosnową posiada nie tylko walory estetyczne, lecz również zapobiega wyparowywaniu wody z ziemi oraz wyrastania chwastów i innych niechcianych przez nas roślin. Odpowiednia ściółka chroni także glebę przed erozją i mrozem, a także wzbogaca ją w cenną próchnicę. Kora sosnowa jest odpadem obróbki drewna, który jest najczęściej stosowanym materiałem do ściółkowania.

Rodzaje kory sosnowej:

-  Kora przekompostowana – doskonale odżywia każdą glebę, gdyż przez dwuletni okres kompostowania zyskuje więcej składników odżywczych niż jakikolwiek inny rodzaj ściółki. Znakomicie zakwasza glebę, przez co często jest stosowana wraz z roślinami kwasolubnymi – borówkami, różanecznikami, krzewami oraz drzewami iglastymi. Kora przekompostowana szybko się jednak rozkłada, w związku z czym trzeba ją regularnie uzupełniać.

kora

Surowa kora mielona – najbardziej ekonomiczny rodzaj kory do ściółkowania – bardzo wolno się rozkłada, w związku z czym nie trzeba jej uzupełniać nawet przez kilka lat. Jednak w przeciwieństwie do kory kompostowanej jest wyjątkowo uboga w składniki odżywcze oraz wyjaławia glebę z azotu. Surowa kora mielona może posiadać 3 grubości, które są odpowiednie dla rozmaitych roślin:

-  Kora drobno mielona – znakomicie sprawdza się przy niewielkich roślinach, gdyż nie przykrywa ich uroku. Prezentuje się niebywale estetycznie i elegancko, jednakże ze względu na swoją drobną fakturę często jest wywiewana przez wiatr i trzeba ją stosunkowo często uzupełniać.

-  Kora średnio mielona – uniwersalny rozmiar kory odpowiedni dla każdego rodzaju roślin. Lepiej utrzymuje się nawet w wietrznych warunkach, ponieważ cechuje się większą ciężkością.

-  Kora grubo mielona – ten rodzaj kory jest najczęściej wykorzystywany w dużych ogrodach lub parkach publicznych, a także na dużych rabatkach. Doskonale sprawdza się także pod okazałymi drzewami oraz krzewami. Charakteryzuje się także wyjątkowymi walorami estetycznymi.

-  Kora ozdobna – jest to surowa kora drobno lub średnio mielona, zabarwiona na rozmaite kolory. Dzięki takiemu rozwiązaniu z powodzeniem możemy dopasować odcień kory do koloru naszych kwiatków lub dekoracji ogrodowych.