Produkty

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej

Zastosowanie kory sosnowej jest jednym z najłatwiejszym sposobów na przyozdobienie naszego ogródka. Ponadto materiał ten charakteryzuje się także znakomitymi walorami praktycznymi, dzięki czemu znajdziemy go w niemalże każdym przydomowym ogródku. Jakie rodzaje kory możemy wybrać na naszą działkę i czym się one od siebie różnią?

ściółka sosnowa w ogrodzie na rabacieŚciółkowanie gleby korą sosnową posiada nie tylko walory estetyczne, lecz również zapobiega wyparowywaniu wody z ziemi oraz wyrastania chwastów i innych niechcianych przez nas roślin. Odpowiednia ściółka chroni także glebę przed erozją i mrozem, a także wzbogaca ją w cenną próchnicę. Kora sosnowa jest odpadem obróbki drewna, który jest najczęściej stosowanym materiałem do ściółkowania.

Rodzaje kory sosnowej:

Kora przekompostowana – doskonale odżywia każdą glebę, gdyż przez dwuletni okres kompostowania zyskje więcej składników odżywczych niż jakikolwiek inny rodzaj ściółki. Znakomicie zakwasza glebę, przez co często jest stosowana wraz z roślinami kwasolubnymi – borówkami, różanecznikami, krzewami oraz drzewami iglastymi. Kora przekompostowana szybko się jednak rozkłada, w związku z czym trzeba ją regularnie uzupełniać.

- Surowa kora mielona – najbardziej ekonomiczny rodzaj kory do ściółkowania – bardzo wolno się rozkłada, w związku z czym nie trzeba jej uzupełniać nawet przez kilka lat. Jednak w przeciwieństwie do kory kompostowanej jest wyjątkowo uboga w składniki odżywcze oraz wyjaławia glebę z azotu. Surowa kora mielona może posiadać 3 grubości, które są odpowiednie dla rozmaitych roślin:

Kora drobno mielona – znakomicie sprawdza się przy niewielkich roślinach, gdyż nie przykrywa ich uroku. Prezentuje się niebywale estetycznie i elegancko, jednakże ze względu na swoją drobną fakturę często jest wywiewana przez wiatr i trzeba ją stosunkowo często uzupełniać.

Kora średnio mielona – uniwersalny rozmiar kory odpowiedni dla każdego rodzaju roślin. Lepiej utrzymuje się nawet w wietrznych warunkach, ponieważ cechuje się większą ciężkością.

Kora grubo mielona – ten rodzaj kory jest najczęściej wykorzystywany w dużych ogrodach lub parkach publicznych, a także na dużych rabatkach. Doskonale kora sosnowasprawdza się także pod okazałymi drzewami oraz krzewami. Charakteryzuje się także wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Kora ozdobna – jest to surowa kora drobno lub średnio mielona, zabarwiona na rozmaite kolory. Dzięki takiemu rozwiązaniu z powodzeniem możemy dopasować odcień kory do koloru naszych kwiatków lub dekoracji ogrodowych.

Data publikacji: 17.09.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu
Po odejściu zimy wracamy na dobre do naszych ogrodów, przygotowując działkę do tego, by ponownie zachwycała nas pięknymi roślinami i trawnikiem. Aby z...
Czytaj więcej

Ściółkowanie gleby w ogrodzie

Ściółkowanie gleby w ogrodzie
Pokrycie wierzchniej warstwy gleby różnego rodzaju materiałem ściółkującym poprawia warunki środowiskowe, w których żyją rośliny i korzystnie wpływa n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej