LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Blaty łazienkowe – co warto o nich wiedzieć

Blaty mebli łazienkowych muszą być wytrzymałe i odporne na wilgoć, ze względu na warunki, jakie panują w pomieszczeniu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup?

blat łazienkowy

Blat wszystko pomieści

Zastosowanie blatu to pomysł, który pozwoli na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni w każdej łazience. Zapewnia dużo miejsca na przechowywanie kosmetyków i środków czystości. Blat na wymiar można dopasować idealnie do głębokości i szerokości wnęki, w której ma stanąć wyposażenie sanitarne łazienki, co ułatwia zaaranżowanie każdego, również niewielkiego pomieszczenia.

Jaki materiał na blat łazienkowy wybrać?

Wszystkie blaty muszą cechować się odpornością na działanie wody. Ich powierzchnia powinna być gładka, nisko nasiąkliwa i łatwa do czyszczenia. Dostępne wzory pozwalają dopasować blat do wystroju pomieszczenia – od nowoczesnych aranżacji po bardziej tradycyjne rozwiązania. Do wyboru mamy sporo materiałów, których przegląd przedstawiamy poniżej.

Blaty z płyty laminowanej HDF lub MDF

Laminowane płyty to często wybierany materiał do zabudowy wnęk w łazienkach. Możemy na nich montować umywalki nadblatowe lub podblatowe, ponieważ ich powierzchnie są niewrażliwe na wilgoć. Płyty wiórowe HDF lub MDF pokryte laminatem są twarde i odporne na uszkodzenia. Ich powierzchnia pozostanie bez przebarwień, pęknięć i rys przez wiele lat. Wykończenie blatu może imitować szlachetne drewno, mieć fakturę kamienia czy metalu, a także przedstawiać bardziej nowoczesne propozycje. Na rynku dostępne są płyty bez zaoblenia na krawędziach, z zaobleniem jednostronnym, dwustronnym lub z doklejką. Do wyboru mamy nie tylko różne grubości materiału, ale też odmienne typy krawędzi – profil płyty może przypominać kształtem literę L lub U, więc łatwo dopasujemy ją do stylu wnętrza.

Zestaw mebli łazienkowych Grey szary

Blaty łazienkowe z drewna

Drewniane blaty do łazienki są eleganckie i ponadczasowe, ale muszą być odpowiednio zaimpregnowane i najlepiej polakierowane. Na blat meblowy do łazienki sprawdzą się gatunki drewna egzotycznego, np. teak, cedr i wenge. Możemy również zdecydować się na twarde gatunki rodzime, np. jesion czy buk, pod warunkiem, że drewno będzie odpowiednio przygotowane na wilgoć panującą w pomieszczeniu.

Kamienne i kompozytowe blaty do łazienki

Granit, alabaster, kwarcyt – to gatunki kamienia, które są najmniej chłonne, więc doskonale nadają się do pomieszczeń kąpielowych. Natomiast często wybierane płyty z marmuru są bez wątpienia bardzo eleganckie, ale wymagają regularnej pielęgnacji. Należy impregnować je środkami przeznaczonymi do kamiennych powierzchni, co ochroni je przed działaniem wody i wchłanianiem zabrudzeń. Alternatywą dla kamienia są kompozyty kamienne na bazie żywic akrylowych. Cechują się niższą wagą od ciężkich płyt kamiennych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wnikanie wilgoci. Ich idealnie gładką powierzchnię łatwo dotniemy w dowolny kształt – możemy wycinać w nich np. łuki i kąty, co ułatwia dopasowanie blatu do aranżacji przestrzeni. Łatwa obróbka umożliwia też sprawne wycięcie otworu pod umywalkę o wybranym formacie.

Blat meblowy można zastosować również do zabudowy pralki lub jako przestrzeń do przechowywania kosmetyków nad wanną. Płyta może stanowić samodzielną konstrukcję lub być częścią zabudowującą szafkę, aby poruszanie się po łazience było wygodne, a całość aranżacji spełniała nasze wymagania estetyczne.

 

Data publikacji: 24.11.2016