Produkty

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?

Wsporniki mają różną zdolność udźwigu, mogą też być podwójne lub pojedyncze. Na tym się jednak nie kończą różnice pomiędzy poszczególnymi modelami. Inne wybierzemy do niewielkiej sosnowej półki, inne zaś będą potrzebne do podparcia szafki w garderobie. Jak zatem wybrać ten odpowiedni?

wsporniki Kiedy potrzebujemy wsporników?

To elementy podpierające, które obecnie najczęściej występują w postaci niewielkich części montażowych, umożliwiających nam prawidłowe przytwierdzanie półek do ścian. Wsporniki w ujęciu architektonicznym to konstrukcje podtrzymujące balkony, pomosty, parapety czy wykusze. Z reguły stanowią nie tylko funkcjonalną podporę, ale również dekorację.

Dzisiaj wsporniki znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu, gdzie istnieje choćby niewielki kąt do przechowywania. Jeśli sami zabudowujemy garderobę lub chcemy powiesić dodatkowe półki w garażu czy też salonie, będziemy potrzebowali odpowiednich elementów podpierających. Na wspornikach możemy także mocować blaty i parapety. To, jak chcemy wykorzystać ten element, podpowie nam jaki model wspornika wybrać.

Czym kierować się przy wyborze wsporników?wspornik

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jaki ciężar ma znieść nasza półka czy blat. To, na ile wytrzymała będzie nasza konstrukcja w dużej mierze zależeć będzie również od tego, czy prawidłowo zamocujemy element. Jednak w pierwszej kolejności zaopatrzmy się we wsporniki dostosowane do przyszłego obciążenia szafki czy półki.

W wyborze odpowiedniego modelu wspornika pomogą nam jego rodzaje. Wyróżniamy:

- wsporniki pojedyncze,

- wsporniki podwójne,

- wsporniki metalowe – zazwyczaj ze stali (ocynkowanej blachy),

- wsporniki z tworzywa sztucznego – to zazwyczaj niewielkie podpórki trzymające półki wewnątrz szafek;

- wsporniki dekoracyjne, o których więcej piszemy w tym artykule: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/przechowywanie/systemy-zabudowy/wsporniki/jak-ozdobic-sciane-za-pomoca-polki-wybieramy-wsporniki-dekoracyjne.html

Czy wiesz, że…?

Oprócz popularnych wsporników do półek, regałów i szafek, wyróżnia się podobne elementy do innych zastosowań. Ich funkcja również polega na podpieraniu, ale już konkretnie wyszczególnionych przedmiotów np. jako elementy karniszy czy mocowanie telewizora lub anteny telewizyjnej. Wsporniki występują również w maszynach.

montaż wspornikaJakie obciążenie utrzyma nasz wspornik?

Większość wsporników jest przystosowana do udźwigu do 55 kg – w praktyce oznacza to, że możemy na zamocowanej na nim półce postawić nawet ciężki telewizor czy akwarium, pamiętajmy jednak, że w znacznej mierze trwałość elementów zależy od ich mocowania. Co to oznacza? Wsporniki, które są zdolne wytrzymać obciążenie 55 kg, powinny być zamontowane za pomocą idealnie dopasowanych kołków – tak samo wytrzymałych.

Również długość wspornika będzie miała kluczowe znaczenie. Jeśli wybierzemy zbyt krótki element, a półka będzie od niego dwa razy dłuższa i dość znacznie obciążona, narażamy mocowanie na obluzowywanie się i w efekcie – na wypadnięcie kołka i odpadnięcie półki czy szafki. Również gdy montujemy regał, pamiętajmy aby dobrać do niego wsporniki o odpowiedniej długości i udźwigu, dopasowane do szyny jedno- lub dwurzędowej.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przechowywanie z systemem Poppit - montaż półki krok po kroku

Przechowywanie z systemem Poppit - montaż półki krok po kroku
Brakuje Ci praktycznego regału, bo żaden z dostępnych w sklepie, nie spełnia Twoich wymagań lub nie mieści się na wyznaczonej przestrzeni? Skorzystaj ...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wspor...
Czytaj więcej

Jak wykończyć i urządzić pralnię?

Jak wykończyć i urządzić pralnię?
Obecność pralni coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – odpowiednio wykończone i wyposażone pomi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?