Produkty

Rogatek sztywny

Łac. Ceratophyllum demersum

Rogatek sztywny

Rogatek sztywny, z łac. Ceratophyllum demersum, to gatunek byliny z rodziny rogatkowatych. W naturze występuje na obszarze niemal wszystkich kontynentów – w Polsce można go spotkać w rejonach górskich oraz nizinnych. Ta pospolita roślina wodna jest niezwykle ekspansywna i często wypiera inne gatunki, pokrywając spore powierzchnie jezior i stawów. Żadna z jej części nie wzrasta ponad powierzchnię wody. W dotyku jest szorstka i chropowata, a jej silnie rozgałęziające się pędy dorastają nawet do 80 cm długości.

Liście rogatka są sztywne przez wysoką zawartość wapnia – na brzegach posiadają ząbki i zakończone są kolcami. W okresie letnim roślina wytwarza rozdzielnopłciowe kwiaty, pod warunkiem, że otrzymuje odpowiednią ilość światła. Rogatek nie posiada korzeni – przytwierdza się do podłoża za pomocą ryzoid, czyli chwytników, które również odpowiedzialne są za pobieranie soli mineralnych i składników odżywczych.

Uprawa rogatka sztywnego jest niezwykle łatwa. Można je rozmnażać poprzez oderwanie kawałka pędu i umieszczenie go w wodzie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne – wówczas pojawiają się na niej kwiaty – ale dobrze rozrasta się również w zbiornikach o słabszym dostępie do naturalnego światła. Jeśli jednak hodowana jest wraz z innymi roślinami wodnymi, wówczas należy przycinać jej pędy, aby nie rozrastała się i nie wypierała innych gatunków. Najlepiej przyjmuje się w czystej i regularnie podmienianej wodzie. Zimą rogatek opuszcza się na dno zbiornika – zachowuje swoją zieloną barwę lub obumiera, aby wiosną wykiełkować na nowo.

Rogatek sztywny jest popularną rośliną w oczkach wodnych, stawach i innych zbiornikach ogrodowych. Znajduje też zastosowanie w akwarystyce – skutecznie zwalcza glony, jednocześnie stanowiąc dekoracyjny element całek kompozycji. Liście są dobrym schronieniem dla narybku i płochliwych ryb, zaś dla ryb roślinożernych stanowią także źródło pożywienia. Pozwala też na prawidłowe napowietrzanie wody. Rogatek jest ceniony ze względu na swoje niskie wymagania i wysokie walory dekoracyjne.

Data publikacji: 16.01.2017