Rośliny kwitnące w maju

W maju wiosna jest już w pełni rozkwitnięcia. Pogoda jest coraz atrakcyjniejsza, a z zielonego już krajobrazu wyłaniają się barwne kwiaty. Dowiedzmy się, jakie konkretnie rośliny kwitną w maju.

maj

Byliny kwitnące w maju

Bez trudu znajdziemy przykłady rozkwitających w tym malowniczym miesiącu bylin. Pierwszym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest dąbrówka rozłogowa. Roślina silnie, a zarazem dość łatwo się rozrasta. Nie jest duża, bo osiąga do ok. 20 cm wysokości. Liście są ciemnozielone lub ciemnopurpurowe, ułożone w rozetę. Kwitnie głównie w maju na niebiesko-fioletowo lub ewentualnie różowawo, lub biało. Co ważne, nie jest wymagająca co do jakości gleby. W ogrodach lub parkach wykorzystywana jest jako roślina zadarniająca.

Innym przykładem może być goździk siny. Ta bylina dorasta do 30 cm wysokości. Liście ma niebieskawo-zielone, podłużne. Kwitnie od maja do czerwca, przeważnie na różowo. Lubi podłoże przepuszczalne, radzi sobie w okresowych suszach. Spotkać go możemy w ogrodach przydomowych, np. na rabatach.

Zwrócić uwagę także warto na pełnika europejskiego. Roślina osiąga 60 cm. Kwiaty pojawiają się w maju, jak również w czerwcu, są kulistego kształtu w kolorze żółtym. Pełnik najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale z wilgotnym podłożem.

Krzewy i drzewa kwitnące w maju

Kolejną grupę roślin kwitnących w maju otwiera lilak pospolity, który potocznie nazywamy bzem. Osiąga on wysokość do 4 m. Ma zielone, sercowate liście oraz charakterystyczne, pachnące kwiaty. Spotkać możemy różne odmiany, także o odmiennych barwach, np. białe, fioletowe, różowe. Krzew radzi sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze, jednak by ziemia była umiarkowanie wilgotna.

maj

Pieris japoński jest krzewem zimozielonym. Dorasta do 2 m wysokości. Liście są ciemnozielone, błyszczące na wierzchu. Jego ciekawe, białe kwiaty mają kształt przypominający dzbanuszki, pojawiają się one pod koniec kwietnia oraz w maju. Rośnie dobrze w miejscach słonecznych i półcienistych. Co ważne, krzew podczas mroźnych zim może przemarzać. Łatwo możemy go spotkać w przydomowych ogrodach.

Wymienić należy również tamaryszka drobnokwiatowego. Może osiągnąć wysokość maksymalnie do 4 m, lecz przeważnie jest mniejszy. Gatunek ten charakteryzuje się rozłożystym pokrojem. Ma łuskowate liście, a jego główną ozdobą są różowe, dekoracyjne kwiaty zebrane w grona. Kwitnie w maju. Najlepszym stanowiskiem dla niego jest miejsce w pełnym słońcu. Krzew nie ma szczególnych wymagań co do jakości podłoża..

Kasztanowiec biały (pospolity) kojarzy nam się z czasem, gdy maturzyści zdają swój najważniejszy egzamin – wtedy właśnie kasztanowce zakwitają. Osiągają one wysokość nawet 25 m. Charakterystyczne, zielone, pięciopalczaste liście malowniczo przebarwiają się jesienią. Kwiaty w dużych kwiatostanach są najczęściej koloru białego, a owoce to znane wszystkim i wyczekiwane przez dzieci kasztany.

Innym drzewem kwitnącym jest także czeremcha pospolita (spotykana jest także jako wysoki krzew). Kwiaty na gałęziach pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Warto dodać, iż intensywnie pachną. Liście są jasnoszaro-zielone, o eliptycznym kształcie, a owocami czeremchy są kuliste, czarne pestkowce. Dobrze rośnie na stanowisku półcienistym z wilgotną glebą.

Nie możemy zapomnieć o pigwie pospolitej. To małe drzewo lub szeroki krzew mający maksymalnie 5 m wysokości, choć przeważnie spotkać możemy okazy 1-2-metrowe. Liście są owalnego kształtu, koloru zielonego, lekko błyszczące. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są białe lub różowawe z licznymi pręcikami, a owoce są jabłkowate, żółte. Pigwa lubi miejsca słoneczne z żyzną oraz wilgotną glebą.