Produkty

Jak urządzić ogród geometryczny

Jak urządzić ogród geometryczny

Ogród geometryczny, zwany inaczej regularnym, charakteryzuje się dużym uporządkowaniem i symetrią. Nieodzownym jego elementem są figury geometryczne, które pojawią się w różnych formach. Czym jeszcze wyróżnia się ogród o układzie regularnym?

Geometria i symetria przede wszystkim

Ogród geometryczny rozpoznamy przede wszystkim po figurach geometrycznych, które nieodzownie się w nim pojawiają. Dostrzeżemy rabaty i grządki ukształtowane w kwadraty, prostokąty, romby, trójkąty czy koła. Podobną formę przyjmują także roślinne obwódki, wytyczające np. przestrzeń trawników.

Drugim istotnym elementem jest symetria. Poszczególne elementy zauważalne w ogrodzie ulokowane są symetrycznie względem siebie. Dotyczy to np. dekoracyjnych Ogród geometrycznyiglaków czy roślin umieszczonych w donicach – te nigdy nie pojawią się w pojedynkę. Również ścieżki wytyczone w terenie zielonym charakteryzują się dużym uporządkowaniem – mogą np. dzielić obszar na kilka identycznych części.

Roślinność w ogrodzie regularnym

Specyficzny układ takiego ogrodu wiąże się również z obecnością w nim odpowiednio dobranych roślin. Dominują tu więc zimozielone krzewy, które wytyczają miejsce dla wszelkich pozostałych nasadzeń. Ich uzupełnieniem mogą być rośliny cebulowe, krzewy kwitnące, dekoracyjne odmiany warzyw oraz trawa – sprawdzą się więc Żwirrośliny takie, jak np. bukszpan, żywotnik chiński, jałowiec pospolity, barwinek pospolity, lawenda, aksamitki, liliowce, kapusta ozdobna i inne. Należy jednak pamiętać, że rośliny wykorzystywane na obwódki oraz iglaki wymagają pielęgnacji i dbania o ich formę – wiele z nich przycina się bowiem, tworząc dekoracyjne kształty (np. stożki, kule). Ogród regularny wymaga więc stałej pielęgnacji – zbyt wysoka trawa czy nieprzycięte żywopłoty staną się natychmiast zauważalne i będą burzyły panujący w ogrodzie ład.

Materiały w ogrodzie geometrycznym

Uzupełnieniem symetrycznie nasadzonych i regularnie ukształtowanych roślin, powinny być materiały wykorzystane do wytyczenia ścieżek i placyków, które posłużą jako miejsce wypoczynku. Warto wykorzystać więc kamienne lub betonowe płyty oraz żwir (np. ozdobny). W nowoczesnych ogrodach geometrycznych znajdziemy także tworzywa sztuczne lub metal. Ich uzupełnieniem są także zestawy mebli wypoczynkowych utrzymanych w nowoczesnym stylu. Dopełnieniem ogrodu geometrycznego mogą być również figury czy rzeźby ogrodowe.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Budowa podjazdu – wybór materiałów i projekt

Budowa podjazdu – wybór materiałów i projekt
Podjazd do garażu stanowi niezwykle ważny element w pełni funkcjonalnego budynku. Aby go wykonać, należy podjąć szereg odpowiednich decyzji. W tym art...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić ogród geometryczny