Produkty

Różnice między montażem okapu kuchennego w obiegu otwartym i zamkniętym

Różnice między montażem okapu kuchennego w obiegu otwartym i zamkniętym

Okap zamontowany w obiegu otwartym jest podłączony do kanału wentylacyjnego i dzięki temu powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz budynku. Okap w obiegu zamkniętym zasysa powietrze i przepuszcza je przez filtry. Po oczyszczeniu powietrze z powrotem powraca do kuchni.

okapOba rodzaje podłączenia wymagają zastosowania różnych technik montażowych. W jednym przypadku okap podłączymy z szybem wentylacyjnym, w drugim nie.

Zanim przejdziemy do montażu właściwego

Określmy dokładnie miejsce, w którym nasz okap ma się znajdować, szczególnie weźmy tutaj pod uwagę odpowiednią wysokość. Zbyt nisko przymocowany może powodować przygaszanie płomienia palnika. Z kolei umieszczony zbyt wysoko nie będzie w stanie skutecznie usunąć wszystkich nieprzyjemnych zapachów. Idealna wysokość, na której powinien zawisnąć okap, to około 65 cm od kuchenki.

Urządzenie to będziemy musieli też podłączyć do gniazdka energii elektrycznej. Ważne, aby zorientować się, czy obecne umiejscowienie go na ścianie nie będzie wymuszało podłączenia przedłużacza.

Okap z obiegiem otwartym lub zamkniętym:

Charakterystyka montażuokap castorama

1. Okap z obiegiem otwartym – urządzenie mocujemy do ściany i doprowadzamy do niego szyb wentylacyjny lub komin. Pracę rozpoczynamy od dokładnego określenia wysokości, na której zostanie przymocowany okap. Urządzenie będzie trzeba wypoziomować w pionie oraz poziomie. Następnym etapem jest wywiercenie otworów w ścianie oraz zawieszenie okapu za pomocą kołków rozporowych. Aby okap pracował prawidłowo, powinien być podłączony do kanału możliwie najkrótszą drogą. Jeśli w dukcie będą bowiem zakręty, urządzenie będzie dużo mniej wydajne. W innym przypadku okap będzie też pracował głośno. Przewód wentylacyjny powinien mieć średnicę taką samą jak średnica wylotu okapu, ponieważ jeden koniec rury podłączamy do otworu wyjściowego, a drugi do szybu wentylacyjnego. Na koniec zakładamy komin oraz kratkę wentylacyjną z otworami do podłączenia przewodu. W razie wątpliwości zawsze możemy zajrzeć do instrukcji obsługi, która jest dołączona do każdego okapu.

2. Okap z obiegiem zamkniętym – w tym wypadku instalacja urządzenia jest znacznie łatwiejsza, cały proces montażu ograniczamy bowiem do przymocowania okapu do ściany. Urządzenie działa też jako pochłaniacz. Aby dobrze pracował, należy go wyposażyć w filtry węglowe, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć.


Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Wady i zalety okapu podszafkowego

Wady i zalety okapu podszafkowego
Wybór okapu to jeden z ważniejszych aspektów aranżowania przestrzeni kuchennej. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki model będzie pasować do w...
Czytaj więcej

Czym cechuje się okap kominowy i dlaczego warto go wybrać?

Czym cechuje się okap kominowy i dlaczego warto go wybrać?
Okap kominowy to rozwiązanie najczęściej spotykane w naszych kuchniach. Cenimy je przede wszystkim za wydajną pracę i nowoczesny wygląd, który ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Różnice między montażem okapu kuchennego w obiegu otwartym i zamkniętym