Okap czy pochłaniacz – co wybrać do kuchni?

Okap i pochłaniacz to przydatne sprzęty kuchenne, które m.in. pomogą nam zniwelować zapachy powstałe w wyniku gotowania. Na które z urządzeń się zdecydować? Wiele zależy od tego, gdzie mieszkamy: w domku jednorodzinnym czy bloku.

Okap z wyciągem nad kuchenką

Spis treści:

Okap z wyciągiem – rozwiązanie do domu jednorodzinnego

Klasyczny okap to urządzenie, którego działanie opiera się na obiegu otwartym. Powietrze zbierające się przy kuchence – ciepłe, wilgotne i przesycone zapachem gotowanych potraw – wędruje kanałem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. Aby było to możliwe, okap musi zostać poprawnie podłączony do kanału wywiewnego, którym w domach jednorodzinnych jest przewód kominowy.

Uwaga!

Montaż okapu z wyciągiem wiąże się ze stworzeniem dwóch kanałów wywiewnych bądź podzieleniem jednego kanału na dwie części. Drugi kanał musi być odpowiedzialny wyłącznie za jego wentylację.

Oczyszczanie powietrza za pomocą klasycznego okapu jest szybkie i skuteczne. Wysoka temperatura powstająca podczas gotowania spada, dzięki czemu długotrwałe prace w kuchni są mniej uciążliwe. Użytkowanie okapu jest tańsze niż korzystanie z pochłaniacza powietrza, bo nie wymaga wymieniania filtrów. Również utrzymywanie go w czystości sprawia mniej kłopotu.

Pochłaniacz zapachów nad kuchenką

Ograniczenia związane z wyborem okapu z wyciągiem

Na zakup okapu z wyciągiem możemy pozwolić sobie wyłącznie w konkretnych warunkach, do których należą:

- zamieszkiwanie w domu, w którym występuje pojedynczy kanał wentylacyjny. W przypadku kanału wspólnego dla kilku kuchni zanieczyszczone powietrze byłoby wymieniane między nimi,

- umieszczenie okapu w pobliżu komina, by droga wentylacji była możliwie jak najkrótsza,

- brak urządzenia odprowadzającego spaliny do kominków z ciągiem naturalnym. Posiadanie takiego kominka może skutkować cofnięciem się spalin do domu.

Zamontowanie okapu z wyciągiem w bloku bez uzyskania zgody spółdzielni czy administratora budynku będzie skutkowało koniecznością zapłacenia kary. Ponadto ich montaż jest możliwy tylko w tych blokach, w których mieszkania mają odrębny, przypisany sobie kanał wentylacji.

Okap kuchenny

Pochłaniacz – rodzaj okapu idealny do mieszkania w bloku

Mieszkańcy bloków, ale także domów jednorodzinnych zamiast tradycyjnego okapu mogą skorzystać z alternatywy: pochłaniacza. Jego montaż nie wiąże się z takimi ograniczeniami, jak zastosowanie okapu – działa w obiegu zamkniętym, nie wymaga uzyskiwania zgody administracji budynku oraz jest łatwiejszy w instalacji.

Używanie pochłaniacza w kuchni zazwyczaj związane jest z koniecznością regularnego wymieniania filtrów. Od trwałości filtru wymiennego będzie zależała częstotliwość wymieniania go – może to być rok, ale może tylko kilka miesięcy. Nieco droższe są filtry stałe – te należy wyjmować i oczyszczać samodzielnie. To właśnie ten element pochłaniaczy chłonie zapachy, wilgoć i tłuszcz wydzielające się w czasie gotowania. Oczyszcza powietrze, które zamiast wędrować na zewnątrz budynku, wraca do pomieszczenia.

W przeciwieństwie do okapu z wyciągiem, pochłaniacz możemy umieścić w dowolnym miejscu. Wymogiem jest dostęp do gniazda sieciowego, tych jednak w kuchni zazwyczaj jest dostatek. To sprzęt dostępny w wielu wariantach oraz elegancki. Do jego słabych stron należy mniejsza względem tradycyjnego okapu wydajność.

Alternatywnym podziałem okapów kuchennych jest rozróżnienie podług budowy i sposób montażu. Tu wyróżnić możemy m.in. okapy do zabudowy, podszafkowe, kominowe czy wyspowe.

Data publikacji: 22.05.2018

Data aktualizacji: 23.06.2024