Produkty

Jaki okap wybrać do kuchni?

Jaki okap wybrać do kuchni?

Okap należy do standardowego wyposażenia kuchni i często jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych, rzucających się w oczy sprzętów. Chociaż wybór odpowiedniego okapu uzależniony jest od systemu wentylacji, jaki jest zastosowany w całym budynku, bogaty wybór ich kształtów i materiałów wykonania pozwala na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do aranżacji wnętrza niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną, czy mechaniczną.

Kuchnia jako domowy generator zapachów, wilgoci i zanieczyszczeń

Pomieszczenie kuchenne, podobnie jak łazienka, wymaga stałej, sprawnej wentylacji. O ile w przypadku łazienki konieczne jest usuwanie pary wodnej, jaka tworzy się w czasie kąpieli, powietrze w kuchni wymaga oczyszczenia nie tylko z wilgoci. Podczas przygotowywania posiłków mamy do czynienia również z drobinami tłuszczu, które – podobnie do pary wodnej, choć w zwielokrotnionym stopniu – osadzają się na pobliskich powierzchniach ścian i kuchennych mebli, jednocześnie trwale wiążąc się z kurzem, czego efektem są trudne do usunięcia zanieczyszczenia i widoczny brud.

Zawilgocone zakamarki, w których utrzymuje się wysoka temperatura, stają się siedliskiem pleśni i grzybów, których obecność może wywołać alergię. Aby skutecznie przeciwdziałać takiemu zagrożeniu, należy zadbać o jakość powietrza. Sprawnie działająca wentylacja nie wystarczy, by pomieszczenie kuchenne było suche, świeże i czyste. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których często użytkowane kuchnie są usytuowane we wnętrzach pozbawionych okien i o niewielkim metrażu.

Okap szufladowy Ciarko SL-S2 50 cm szary
Okap szufladowy Ciarko SL-S2 50 cm szary

Z pomocą przychodzą nam sprzęty AGD, których sprawne działanie znacznie poprawi sytuację klimatyczną i wilgotnościową w kuchni – są to okapy usytuowane w niewielkiej odległości nad płytami grzewczymi kuchenek. Urządzenie, które będzie miało odpowiednią do kubatury pomieszczenia moc, skutecznie oczyści powietrze. Jeśli dodatkowo dobierzemy jego kształt korespondujący z resztą kuchennego umeblowania, zyskamy podwójnie, bo poza świeżą atmosferą pomieszczenie wzbogacone zostanie sprzętem, którego wygląd podkreśli i zaakcentuje stworzoną przez nas aranżację wnętrza. Oto, na co możemy się zdecydować.

Wyciąg, pochłaniacz czy po prostu okap?

Zależność między wymienionymi urządzeniami jest następująca: wyciąg i pochłaniacz są okapami, natomiast wyciąg różni się od pochłaniacza sposobem niwelowania zawilgoconego i zanieczyszczonego powietrza:

- wyciąg kieruje je do przewodu kominowego i tym samym trwale usuwa z pomieszczenia, co wpływa korzystnie na jego ochłodzenie,

- pochłaniacz nie jest połączony z systemem wentylacyjnym i dlatego powietrze, które oczyszcza – za pomocą filtrowania – wraca do pomieszczenia. Jego praca nie skutkuje zmianą temperatury.

Wśród urządzeń dostępnych w ofercie producentów wiele jest takich, które łączą w sobie możliwości pracy i w trybie wyciągu, i pochłaniacza. Idealną dla nas sytuacją byłaby taka, gdyby okap pracował, w zależności od aktualnych potrzeb, jako wyciąg wspomagany czasowo funkcją pochłaniacza.

Porada eksperta

Jeśli jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że dopiero projektujemy nasz dom, warto pomieszczenie kuchenne wyposażyć w dwa osobne kanały wentylacyjne, z których jeden będzie w całości zajęty przez przewód prowadzący od okapu, natomiast drugi zakończony zostanie kratką wywiewną. Ten naddatek wentylacyjny sprawi, że nawet często użytkowana kuchnia będzie wypełniona świeżym, suchym powietrzem.

Rura do okapu Gamma Polon inox
Rura do okapu Gamma Polon inox

Niestety, taka sytuacja – pracy okapu w obu możliwych do zastosowania trybach, wyciągu i pochłaniacza – nie jest możliwa w tych spośród budynków mieszkalnych, w których mieszka wiele rodzin. Dlaczego? Powodem tego jest rozwiązanie konstrukcyjne, jakim jest kanał wentylacyjny odprowadzający zużyte powietrze z więcej niż jedno mieszkań. Z tego względu mieszkańcy domów wielorodzinnych, bloków i kamienic pozbawieni są możliwości korzystania z okapów wyciągowych bez uprzedniego remontu obejmującego doprowadzenie dodatkowego wlotu powietrza i zamocowanie poza ścianą zewnętrzną wylotu przewodu okapu zakończonego klapą zwrotną. Najczęściej w tym przypadku wybierany jest nie uciążliwy remont, ale lekki i sprawny pochłaniacz.

 W jakich domach i mieszkaniach sprawdzi się pochłaniacz?

Ze względu na swoje nierzadko kompaktowe gabaryty, urządzenie takie jest stworzone do pomieszczeń niewielkich, wyposażonych w jeden kanał wentylacji grawitacyjnej zapewniający „zwykłą” wymianę powietrza. Chociaż jego sercem jest niewielkiej mocy silnik ze śmigłem, zasysający do swojego wnętrza znajdujące się w pobliżu powietrze, to najważniejszym elementem są substancje, przez które powietrze się przedostaje, oczyszczając się z wilgoci, kurzu, pyłu i drobinek tłuszczu – są to filtry.

 Podział filtrów:

Okap podszafkowy Gamma FS 302 60 cm srebrny
Okap podszafkowy Gamma FS 302 60 cm

 1. Filtr przeciwtłuszczowy – oprócz tego że pozbawia powietrze drobinek lepkiego tłuszczu, zatrzymuje również kurz, cząsteczki brudu i opary.Filtr węglowy – odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza z uciążliwych zapachów. Im intensywniej korzystamy z kuchni, tym częściej musimy go wymieniać.

a) wymienny – działa jednorazowo, a o stopniu jego zużycia informuje nas kolor, jaki przybiera jego materiał, którym jest flizelina,
b) zmywalny – wykonany jest z aluminium lub stali, a wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na metalowej siatce o bardzo drobnych oczkach. Ponieważ brud i tłuszcz zalepiają wolną przestrzeń, usuwamy je, myjąc filtr, na przykład w zmywarce, o ile jego producent aprobuje taki sposób czyszczenia.

2. Filtr węglowy – odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza z uciążliwych zapachów. Im intensywniej korzystamy z kuchni, tym częściej musimy go wymieniać.

Uwaga!

Filtr węglowy w postaci maty nie może być stosowany jako jedyny, bez filtru przeciwtłuszczowego – w przeciwnym razie szybko się zatka i tym samym zniszczy. Równie ważne jest usytuowanie wkładów względem siebie: powietrze powinno przechodzić najpierw przez filtr przeciwtłuszczowy. Sporadyczna wymiana filtrów skutkuje nie tylko coraz niższą sprawnością działania urządzenia, ale też grozi uszkodzeniem jego silnika.

Niektóre modele okapów wyposażone są w substytut filtrów zmywalnych, które oryginalnie wykonane są z metalu i których trwałość jest rozciągnięta na lata. Użytymi materiałami mogą być akryl, włóknina i papier i chociaż urządzenia je wykorzystujące są często tańsze, wymagać będą regularnego usuwania zużytych komponentów, a co za tym idzie – zakupu kolejnych filtrów.

Kolanko do okapu czarne Gamma
Kolanko do okapu czarne Gamma

Wyciąg – nie do każdej kuchni

Ponieważ wyciąg wymaga podłączenia do wolnego kanału wentylacyjnego, z którego nie korzystają inni mieszkańcy budynku, wybierany jest głównie przez właścicieli domów jednorodzinnych. Urządzenie tego typu charakteryzuje się bardziej efektywnym działaniem od swojego opisanego powyżej odpowiednika, a w jego wyposażeniu znajduje się jedynie filtr przeciwtłuszczowy. Okap powinien zostać usytuowany jak najbliżej kanału wentylacyjnego, a prowadzący do niego przewód należy tak poprowadzić, aby nie miał załamań.

Jeśli w kuchni dostępny jest tylko jeden kanał wentylacyjny, który połączony zostanie szczelnie z przewodem wyciągu, pomieszczenie traci możliwość naturalnej wymiany powietrza. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy pod przewodem wykonać dodatkowy otwór, który zasłonięty zostanie kratką wentylacyjną.

Okap kominowy, również z racji uzyskiwanej w czasie pracy większej mocy, lepiej niż pochłaniacz sprawdzi się w pomieszczeniach kuchennych o większym metrażu. Jakość jego działania sprawia, że jest urządzeniem najbardziej odpowiednim do zastosowania w kuchniach otwartych na salon. Ponieważ brak przegrody w postaci ściany zwielokrotnia metraż pomieszczenia, z którego powietrze trzeba usunąć, w takiej przestrzeni dobrze sprawdzi się urządzenie o dużej mocy.

Porada eksperta

Aby odpowiednio dobrać moc urządzenia do wielkości pomieszczenia, które będzie obsługiwało, należy pamiętać, że powietrze powinno być usuwane z danego wnętrza sześć razy w ciągu godziny. Kubaturę wnętrza w metrach sześciennych mnożymy przez sześć, a otrzymany wynik powinien odpowiadać średniemu zakresowi mocy okapu. Jeśli wynik potraktujemy jako trzeci, najwyższy poziom mocy urządzenia, nie będzie ono skutecznie usuwać powietrza, a głośność jego pracy może być odczuwalna w całym domu.

Okap kominowy Ciarko SBO 60 czarny
Okap kominowy Ciarko SBO 60 czarny
Okap kominowy Gamma Vario Slim biały 50 cm  
 Okap kominowy Gamma Vario Slim biały

Okapy widoczne i niewidzialne

Pokaźnych rozmiarów bryły okapów są odpowiednie nie do każdej aranżacji – najlepiej sprawdzają się w stylizacjach chłodnych, nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie stanowić mogą jedyną ozdobę kuchni. Przykładem niech będą okazałe okapy wyspowe, których obecność wyznacza usytuowane poniżej wyspy kuchenne. Dla zwolenników bardziej tradycyjnego umeblowania i wyposażenia producenci przygotowali krańcowo odmienną propozycję – to urządzenia do zabudowy i wtopione w najbliżej zamocowane szafki. Pomiędzy tymi rozwiązaniami dostępne są również inne modele: teleskopowe, narożne, naścienne. Ponieważ wyposażone są w niewielkie oprawy świetlne – zwłaszcza w halogenowe i ledowe – dają punktowe światło skierowane na przygotowywaną właśnie potrawę, co tworzy w kuchni wyciszającą, relaksującą atmosferę. Ich praca na różnych zakresach mocy wentylatora może być – w zależności od modelu urządzenia – sterowana ręcznie lub w pełni zautomatyzowana. W tym ostatnim przypadku kontrolę nad działaniem przejmują czujniki, na przykład ruchu (reagujące na obecność osoby w pobliżu) lub wilgoci (regulujące moc pracującego wentylatora odpowiednio do ilości pary dobywającej się z naczyń stojących na kuchence).

 

Data publikacji: 21.06.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak dbać o okap w kuchni?

Jak dbać o okap w kuchni?
Okap kuchenny to funkcjonalne urządzenie, które – w zależności od modelu – pozwala usunąć z kuchni wilgotne i zanieczyszczone powie...
Czytaj więcej

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?
Okap jest jednym z najważniejszych elementów kuchennego wyposażenia. Sprawnie działający, pozwala na zachowanie wysokiej jakości powietrza, usu...
Czytaj więcej

Rodzaje filtrów do okapów

Rodzaje filtrów do okapów
Okap jest niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni, które odprowadza wszelkie opary powstające w podczas gotowania. Sam okap byłby jednak bezużyteczny, ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki okap wybrać do kuchni?