Jaki okap do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Jaki okap do kuchni wybrać, aby spełniał swoje funkcje, a przy tym zdobił pomieszczenie? Istnieje wiele rodzajów zabudowy wyciągów czy pochłaniaczy kuchennych. Dobiera się je nie tylko do aranżacji wnętrz, ale i systemu wentylacji oraz wielkości pomieszczenia. Jaki okap wybrać do kuchni lub kuchni z salonem? Podpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:

Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów

Okap należy do standardowego wyposażenia kuchni i często jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych, rzucających się w oczy sprzętów. Wybór odpowiedniego okapu uzależniony jest od systemu wentylacji, jaki jest zastosowany w całym budynku. Jednak bogaty na rynku asortyment ich kształtów oraz materiałów, z których są wykonane, pozwala na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do aranżacji wnętrza niezależnie od tego, czy masz do czynienia z wentylacją grawitacyjną, czy mechaniczną. 

Zastanawiasz się, jaki okap kuchenny będzie najlepszy w Twoim pomieszczeniu? Na co się zdecydować, wyciąg, pochłaniacz czy po prostu okap? Zależność między wymienionymi urządzeniami jest następująca: wyciągi i pochłaniacze są okapami, natomiast wyciąg różni się od pochłaniacza sposobem niwelowania zawilgoconego i zanieczyszczonego powietrza. 

Przeczytaj także: Jak wyczyścić okap? Skuteczne metody

jaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchni

W jaki sposób to działa?

Wyciąg kieruje powietrze do przewodu kominowego i tym samym trwale je usuwa z pomieszczenia, co wpływa korzystnie na jego ochłodzenie. Z kolei pochłaniacz nie jest połączony z systemem wentylacyjnym, dlatego powietrze, które oczyszcza – za pomocą filtrowania wraca do pomieszczenia. Jego praca nie skutkuje zmianą temperatury.

Wśród urządzeń dostępnych w ofercie producentów wiele jest takich, które łączą w sobie możliwości pracy w trybie wyciągu oraz pochłaniacza. Idealnym dla Ciebie wyborem byłaby opcja, gdyby okap pracował, w zależności od aktualnych potrzeb, jako wyciąg wspomagany czasowo funkcją pochłaniacza.

Porada eksperta
Jeśli jesteś w tej dobrej sytuacji, że dopiero projektujesz swój dom, warto wyposażyć pomieszczenie kuchenne w dwa osobne kanały wentylacyjne, z których jeden będzie w całości zajęty przez przewód prowadzący od okapu, natomiast drugi zakończony zostanie kratką wywiewną. Ten naddatek wentylacyjny sprawi, że nawet często użytkowana kuchnia będzie wypełniona świeżym, suchym powietrzem.

Niestety, taka sytuacja pracy okapu w obu możliwych do zastosowania trybach, wyciągu i pochłaniacza – nie jest możliwa w budynkach mieszkalnych, w których mieszka wiele rodzin. Dlaczego? Powodem tego jest rozwiązanie konstrukcyjne, jakim jest kanał wentylacyjny odprowadzający zużyte powietrze z więcej niż jednego z mieszkań.

Z tego względu mieszkańcy domów wielorodzinnych, bloków i kamienic pozbawieni są możliwości korzystania z okapów wyciągowych bez uprzedniego remontu. Obejmuje on doprowadzenie dodatkowego wlotu powietrza i zamocowanie poza ścianą zewnętrzną wylotu przewodu okapu zakończonego klapą zwrotną. Najczęściej w tym przypadku wybierany jest nie uciążliwy remont, ale lekki i sprawny pochłaniacz. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pochłaniaczy oraz wyciągów?

Zobacz również: Planowanie kuchni krok po kroku

Pochłaniacz − czy sprawdzi się w Twojej kuchni?

Ze względu na swoje nierzadko kompaktowe gabaryty, urządzenie takie jest stworzone do pomieszczeń niewielkich, wyposażonych w jeden kanał wentylacji grawitacyjnej zapewniający „zwykłą” wymianę powietrza. Chociaż jego sercem jest niewielkiej mocy silnik ze śmigłem, zasysający do swojego wnętrza znajdujące się w pobliżu powietrze, to najważniejszym elementem są substancje, przez które powietrze się przedostaje, oczyszczając się z wilgoci, kurzu, pyłu i drobinek tłuszczu – są to filtry. Występują w różnych odmianach.

jaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchni

Do pochłaniaczy zastosować możesz:

1. Filtr przeciwtłuszczowy – oprócz tego, że pozbawia powietrze drobinek lepkiego tłuszczu, zatrzymuje również kurz, cząsteczki brudu i opary. 

  • wymienny – działa jednorazowo, a o stopniu zużycia informuje nas kolor, jaki przybiera jego materiał, którym jest flizelina,

  • zmywalny – wykonany jest z aluminium lub stali, a wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na metalowej siatce o bardzo drobnych oczkach. Ponieważ brud i tłuszcz zalepiają wolną przestrzeń, usuwamy je, myjąc filtr, na przykład w zmywarce, o ile jego producent aprobuje taki sposób czyszczenia.

2. Filtr węglowy – odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza z uciążliwych zapachów. Im intensywniej korzystamy z kuchni, tym częściej musimy go wymieniać.

Uwaga!
Filtr węglowy w postaci maty nie może być stosowany jako jedyny, bez filtru przeciwtłuszczowego – w przeciwnym razie szybko się zatka i tym samym zniszczy. Równie ważne jest usytuowanie wkładów względem siebie: powietrze powinno przechodzić najpierw przez filtr przeciwtłuszczowy. Sporadyczna wymiana filtrów skutkuje nie tylko coraz niższą sprawnością działania urządzenia, ale też grozi uszkodzeniem jego silnika.

Niektóre modele okapów wyposażone są w substytut filtrów zmywalnych, które oryginalnie wykonane są z metalu oraz których trwałość jest rozciągnięta na lata. Użytymi materiałami mogą być akryl, włóknina i papier. Chociaż urządzenia, jakie je wykorzystują, są często tańsze, wymagać będą regularnego usuwania zużytych komponentów, a co za tym idzie – zakupu kolejnych filtrów.

Wyciąg – nie do każdej kuchni

Ponieważ wyciąg wymaga podłączenia do wolnego kanału wentylacyjnego, z którego nie korzystają inni mieszkańcy budynku, wybierany jest głównie przez właścicieli domów jednorodzinnych. Urządzenie tego typu charakteryzuje się bardziej efektywnym działaniem od pochłaniacza, a w jego wyposażeniu znajduje się jedynie filtr przeciwtłuszczowy. Okap powinien zostać usytuowany jak najbliżej kanału wentylacyjnego, a prowadzący do niego przewód należy tak poprowadzić, aby nie miał załamań.

Jeśli w kuchni dostępny jest tylko jeden kanał wentylacyjny, który połączony zostanie szczelnie z przewodem wyciągu, pomieszczenie traci możliwość naturalnej wymiany powietrza. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy pod przewodem wykonać dodatkowy otwór, który zasłonięty zostanie kratką wentylacyjną.

Okap kominowy, również z racji uzyskiwanej w czasie pracy większej mocy, lepiej niż pochłaniacz sprawdzi się w pomieszczeniach kuchennych o większym metrażu. Jakość jego działania sprawia, że jest urządzeniem najbardziej odpowiednim do zastosowania w kuchniach otwartych na salon. Ponieważ brak przegrody w postaci ściany zwielokrotnia metraż pomieszczenia, z którego powietrze trzeba usunąć, w takiej przestrzeni dobrze sprawdzi się urządzenie o dużej mocy.

Porada eksperta
Aby odpowiednio dobrać moc urządzenia do wielkości pomieszczenia, które będzie obsługiwało, należy pamiętać, że powietrze powinno być usuwane z danego wnętrza sześć razy w ciągu godziny. Kubaturę wnętrza w metrach sześciennych mnożymy przez sześć, a otrzymany wynik powinien odpowiadać średniemu zakresowi mocy okapu. Jeśli wynik potraktuj jako trzeci, najwyższy poziom mocy urządzenia, nie będzie ono skutecznie usuwać powietrza, a głośność jego pracy może być odczuwalna w całym domu.

Okapy widoczne i niewidzialne

Pokaźnych rozmiarów bryły okapów nie są odpowiednie do każdej aranżacji. Najlepiej sprawdzają się w stylizacjach chłodnych, nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie stanowić mogą jedyną ozdobę kuchni. Przykładem będą okazałe okapy wyspowe, których obecność wyznacza usytuowane poniżej wyspy kuchenne. 

Dla zwolenników bardziej tradycyjnego umeblowania i wyposażenia kuchni producenci przygotowali odmienną propozycję – to urządzenia do zabudowy i wtopione w najbliżej zamocowane szafki. Pomiędzy tymi rozwiązaniami dostępne są również inne modele: teleskopowe, narożne, naścienne. 

Wyposażone w niewielkie oprawy świetlne – zwłaszcza w halogenowe i ledowe – dają punktowe światło skierowane na przygotowywaną potrawę, co tworzy w kuchni wyciszającą i relaksującą atmosferę. 

Ich praca na różnych zakresach mocy wentylatora może być – w zależności od modelu urządzenia – sterowana ręcznie lub w pełni zautomatyzowana. W tym ostatnim przypadku kontrolę nad działaniem przejmują czujniki – na przykład ruchu (reagujące na obecność osoby w pobliżu) lub wilgoci (regulujące moc pracującego wentylatora odpowiednio do ilości pary dobywającej się z naczyń stojących na kuchence).

Zainspiruj się: Meblujemy kuchnię szybko i tanio

jaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchni

Jaki okap do kuchni kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Pomieszczenie kuchenne, podobnie jak łazienka, wymaga stałej, sprawnej wentylacji. O ile w przypadku łazienki konieczne jest usuwanie pary wodnej, jaka tworzy się w czasie kąpieli, powietrze w kuchni wymaga oczyszczenia nie tylko z wilgoci. Podczas przygotowywania posiłków mamy do czynienia również z drobinami tłuszczu, które – podobnie do pary wodnej, choć w zwielokrotnionym stopniu – osadzają się na pobliskich powierzchniach ścian i kuchennych mebli, jednocześnie trwale wiążąc się z kurzem, czego efektem są trudne do usunięcia zanieczyszczenia oraz widoczny brud.

Zawilgocone zakamarki, w których utrzymuje się wysoka temperatura, stają się siedliskiem pleśni i grzybów, których obecność może wywołać alergię. Aby skutecznie przeciwdziałać takiemu zagrożeniu, należy zadbać o jakość powietrza. Sprawnie działająca wentylacja nie wystarczy, by pomieszczenie kuchenne było suche, świeże i czyste. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których często użytkowane kuchnie są usytuowane we wnętrzach pozbawionych okien i o niewielkim metrażu.

Z pomocą przychodzą nam sprzęty AGD, których sprawne działanie znacznie poprawi sytuację klimatyczną i wilgotnościową w kuchni – są to okapy usytuowane w niewielkiej odległości nad płytami grzewczymi kuchenek. Urządzenie, które będzie miało odpowiednią do kubatury pomieszczenia moc, skutecznie oczyści powietrze. Jeśli dodatkowo dobierzesz jego kształt korespondujący z resztą kuchennego umeblowania – zyskasz podwójnie, bo poza świeżą atmosferą, pomieszczenie zostanie wzbogacone sprzętem, którego wygląd podkreśli i zaakcentuje stworzoną przez Ciebie aranżację wnętrza. 

Jaki okap do kuchenki gazowej sprawdzi się najlepiej? Praktycznie każdy rodzaj okapu sprawdzi się w przypadku tego rodzaju kuchenki. Najważniejsze będzie jednak wybranie właściwej wydajności sprzętu. Określa się ją w metrach sześciennych na godzinę. Właściwie dobrany do wielkości pomieszczenia okap powinien móc przefiltrować powietrze 6 razy w ciągu godziny na najniższym biegu. 

Zobacz: Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

jaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchni

Jaki okap do kuchni z salonem sprawdzi się najlepiej?

Jeśli Twoja kuchnia jest otwarta na salon, pamiętaj, aby w trakcie jej aranżowania zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego okapu. Który okap będzie lepszy – kominkowy, podszafkowy czy może teleskopowy?

Okap może być widoczny, zajmować sporą część przestrzeni, a tym samym służyć jako element zdobiący pomieszczenie. Może też być dyskretnie schowany i nie rzucać się w oczy. Służy do tego, by pochłaniać zapachy i opary oraz chronić ściany, meble i urządzenia kuchenne przed tłustym osadem. Jest więc niezwykle ważnym elementem w kuchni łączonej z salonem. 

Okapy do kuchni z salonem dzieli się na kilka rodzajów. Oto one:

  • okap podszafkowy – jest to urządzenie mocowane pod wiszącymi meblami. Nie zajmuje wiele miejsca i jest niedrogi. Sprawdza się w małych kuchniach, ale też w pomieszczeniach, w których nie ma bezpośredniego połączenia z szybem wentylacyjnym, dlatego jest świetnym rozwiązaniem, w kuchni połączonej z salonem,

  • okap kominowy – jest wieszany na ścianie. Posiada długi, pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Stanowi dekorację kuchni, najczęściej niczym się go nie obudowuje. Może być narożny lub skośny oraz przybierać zwykle stalowe wykończenie i geometryczne formy. Nadaje się więc do nowoczesnych kuchni, ale i świetnie sprawdza się przy kuchniach otwartych, szczególnie jeśli poszczególne elementy dekoracyjne salonu korespondują z kształtem, kolorem czy wykończeniem samego wentylatora,

  • okap wyspowy – należy do najdroższych, ale też najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Montuje się go od sufitu nad wyspą kuchenną i składa się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Powierzchnia kuchni, w której jest mocowany, powinna mieć co najmniej 20 metrów kwadratowych. Może to być więc przestrzeń połączona z jadalnią oraz pokojem gościnnym. Jeśli całość utrzymana będzie w stylu nowoczesnym – wokół wyspy ustaw hokery z metalowymi nóżkami, a w salonie drewniane meble z metalowymi zdobieniami  – taki okap będzie tu świetnym dopełnieniem aranżacji,

  • okap teleskopowy – urządzenie montowane w dnie szafki kuchennej. Ma wbudowaną ruchomą szufladę, która po wysunięciu zwiększa powierzchnię pochłaniającą. Ma dużą wydajność, jest cichy i nie rzuca się w oczy. Taki rodzaj wentylatora polecany jest tym, którzy stawiają na minimalizm i prostotę. Lampki wbudowane w okap teleskopowy mogą stworzyć klimatyczny nastrój podczas kolacji, a w połączeniu ze stojącymi lampami salonowymi sprawi, że cała przestrzeń nabierze ciepła i przytulności,

  • okap blatowy – to urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, jest montowane na blacie kuchennym, a jego silnik umiejscowiony jest w szafce pod blatem. Wykonany najczęściej z inoxu i łączony z czarnym lub przezroczystym szkłem. Cechuje się wysoką jakością wykonania, jest też stylistycznie najbardziej ekstrawagancki. Pasuje do stylistyki industrialnej i klasycznej oraz bardzo dobrze sprawdza się w przestrzeni loftów w otoczeniu cegły czy betonu.

Czy wiesz, że
Ważną cechą okapu jest jego wydajność. Podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę. Optymalnie powietrze powinno być w tym czasie przefiltrowane przez okap od 6 do 12 razy.

Urządzenie oczyszczające powietrze, które zamontujesz w otwartej na salon kuchni, powinno być przede wszystkim ciche. Okapy zazwyczaj pracują głośno, co może stać się denerwujące dla reszty domowników. Ważne jest więc to, aby wybrany przez Ciebie model mógł być uruchamiany także wtedy, gdy w salonie przebywa rodzina czy znajomi.

Wielkość okapu ma także znaczenie w mniejszych pomieszczeniach. Jeśli Twoja kuchnia z salonem jest małych rozmiarów, lepiej wybrać niewielki, dyskretny model okapu. W przypadku pomieszczeń z wyspą nie będziesz mieć tego problemu. Wtedy sprawdzą się wszelkie okapy kominowe, które możemy zamontować nad kuchenką wbudowaną w blat wyspy i które będą estetycznie korespondować z resztą kuchni z salonem. 

jaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchnijaki-okap-do-kuchni

Okap kuchenny − jaki wybrać do swojego pomieszczenia? Już wiesz!

Aby Twoja kuchnia i pozostałe pomieszczenia nie były przepełnione nadmiarem kulinarnych zapachów, należy dobrać okap, którego efektywność jest adekwatna do intensywności i częstotliwości gotowania oraz układu przestrzennego pomieszczeń. Małżeństwo często goszczące znajomych na kolacji i mające upodobania do samodzielnego przyrządzania rozmaitych potraw powinno zadbać o dobry, wydajny okap kuchenny. Natomiast wielodzietna rodzina, w której każdego dnia przygotowuje się tradycyjne obiady, nie powinna oszczędzać na okapie. W innym wypadku dom nieustannie będzie miejscem nasyconym mieszaniną zapachów towarzyszących smażeniu, gotowaniu i pieczeniu. Okapy kuchenne znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 21.06.2016

Data aktualizacji: 07.11.2022