Produkty

Serduszka Dicentra

Łac. Dicentra

Serduszka Dicentra

Serduszka, z łac. Dicentra, to bylina należąca do rodziny makowatych. Roślina występuję na wschodnich terenach Azji oraz w Ameryce Północnej, choć niektóre jej gatunki można znaleźć także w Polsce.

W zależności od odmiany serduszka dorasta od 20 do 80 cm wysokości i posiada krótkie, niekiedy bulwiaste kłącze. Roślina cechuje się głównie szarozielonymi liśćmi o pierzastym kształcie oraz delikatnymi kwiatami przypominającymi serca. Wspomniane kwiaty są rozmieszczone jednostronnie wzdłuż pędu i przyjmują białą lub lekko różową barwę.

Serduszka najlepiej rośnie w półcienistym miejscu na próchniczej i lekko kwaśnej glebie. Jeśli posadzimy ją na stanowisku jasnym i słonecznym, to po pierwsze może szybko zwiędnąć, a po drugie, po przekwitnięciu jej liście zasychają, a cała część naziemna zanika. W skutek tego roślina staje się niewidoczna, dlatego zaleca się jej oznaczenie, np. palikiem.

Serduszka nie jest wymagająca w kwestii podłoża, choć preferuje wilgotne, lecz nie mokre, gliniaste grunty. Okres jej kwitnienia datuje się od maja do września, a w momencie, gdy roślina zaczyna słabiej kwitnąć, warto zasilać ją naturalnym nawozem w postaci kompostu czy też dobrze rozłożonym obornikiem. Ponadto, zaleca się także wzmocnienie rośliny przez podział oraz przeniesienie na nowe stanowisko. Zmianę lokalizacji należy wykonać albo wczesną wiosną przez rozwojem liści, albo dopiero w sierpniu.

Bylina charakteryzuje się odpornością na ujemne temperatury, jednak gatunki mieszane oraz te o niewielkich rozmiarach zaleca się na zimę przykryć np. warstwą. kory. Z uwagi na konieczność chłodu w początkowym okresie rozwoju, serduszkę rozmnaża się przez jesienny (lub zimowy) wysiew nasion lub też przez sadzonki korzeniowe, które powinno się sporządzić w pierwszej połowie roku.

Cała bylina, a zwłaszcza jej korzenie, zawierają substancje trujące, które mogą doprowadzić do zatrucia, objawiającego się mdłościami, biegunką oraz wymiotami. Z uwagi na piękny wygląd, serduszki wykorzystuje się jako rośliny ozdobne, które ubarwiają rabaty. Ze względu na wymagany półcień, bylina doskonale radzi sobie zasadzona pod krzewami oraz drzewami, a także nadaje się na skalniaki.

Data publikacji: 16.01.2017