Skrzynka na listy – jak ją wybrać

Skrzynka na listy to niezbędny element wyposażenia każdego domostwa, mimo że jej miejsce znajduje się poza domem. Co więcej, jej brak może słono nas kosztować – prawo pocztowe przewiduje bowiem karty finansowe dla obywateli, którzy nie zadbali o jej obecność na płocie lub ścianie swojego budynku. Skoro wiec posiadanie skrzynki na listy jest naszym obowiązkiem, jak wybrać najlepszą z nich?

Skrzynka na listy

Wydawać by się mogło, że wybór skrzynki na listy to żaden problem. Wystarczy jednak wybrać się do sklepu, by zorientować się, że liczba rozmaitych produktów tego typu jest tak duża, że znacznie utrudnia podjęcie decyzji.

Na rynku znajdziemy skrzynki pocztowe przeznaczone dla budynków wielorodzinnych oraz modele dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Wśród tych, które najbardziej nas interesują, czyli skrzynek pojedynczych, znajdziemy akcesoria wykonane z różnych materiałów i umożliwiające wyciąganie i wrzucanie poczty na odmienne sposoby.

Sposób rzucania i odbioru poczty

Ze względu na to ostanie kryterium możemy wyróżnić skrzynki zwykłe oraz przelotowe. Pierwsze z nich maja drzwiczki na szczelinę służącą do wrzucania listów po tej same stronie – od frontu. Tego typu skrzynkę zamontujemy na płocie, drzwiach czy ścianie budynku. Modele przelotowe montowane są natomiast w drzwiach. Od frontu znajduje się otwór o wrzucania korespondencji, natomiast drzwiczki do jej wyciągania dostępne są jedynie dla domowników, bowiem znajdują się już po drugiej, wewnętrznej stronie drzwi wejściowych. Skrzynki przelotowe umożliwiają więc odbiór listów bez wychodzenia z domu.

Rozwiązaniem znanym i cenionym za granicą, jednak u nas nie stosowanym zbyt często, jest tzw. „wrzutnik” na pocztę. To nic innego jak otwór w drzwiach zabezpieczony drzwiczkami i okuciem – umieszczane w nim listy wpadają bezpośrednio do domu, na podłogę.

Warto wspomnieć o dostępnych także u nas skrzynkach w stylu amerykańskim, montowanych na słupkach i wyposażonych w czerwoną chorągiewkę, która – podniesiona – sygnalizuje, że wewnątrz znajduje się przesyłka. Skrzynki te mają dużą pojemność i z powodzeniem będą spełniać także rolę pojemnika na prenumerowaną prasę. Poczta i gazety wkładane są przez uchylane drzwiczki po jednej ze stron.

Skrzynka na listy

Materiał wykonania

Materiał, z jakiego została wykonana skrzynka, należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu, a znajdziemy wśród nich aluminium, stal, stal nierdzewną i drewno. Musi on gwarantować, że skierowanym do nas przesyłkom nie zagrożą opady atmosferyczne czy inne czynniki zewnętrzne. Odporne na rdzę aluminium jest dodatkowo lekkie, stąd idealnie nadaje się do konstrukcji skrzynek pocztowych. Jeśli stal, to tylko ocynkowana bądź nierdzewna – nie warto kupować produktów wykonanych ze zwykłej blachy czy stali – ich powierzchnia bardzo szybko zacznie bowiem korodować. Skrzynki drewniane natomiast powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi – drewno nie jest typowym materiałem, z jakiego wykonuje się skrzynki, ale znajduje ono zastosowanie w projektach nietypowych i oryginalnych, podobnie jak tworzywa sztuczne czy szkło.

Sposób mocowania

Różne skrzynki dają nam odmienne możliwości ich montowania. Niektóre z nich mocujemy do ścian, płotów czy drzwi. Inne możemy wmurować w ścianę, a jeszcze inne umieścić na osobnym słupku, z którym będą tworzyć spójną kompozycję. Skrzynki mocowane na stojakach mogą znajdować się na samej ich górze lub być zamontowane po jednej ich stronie. Wolnostojące skrzynki możemy umieścić w dowolnym miejscu na terenie naszej posesji. Niektóre z nich sprzedawane są w komplecie z nóżką, w innych wypadkach poszczególne elementy musimy zakupić osobno.

Stylistyka

Skrzynki, bez względu na materiał wykonania, mogą być wykończone na wiele sposobów. Znajdziemy skrzynki malowane proszkowo, lakierowane czy patynowane. Niektóre z nich stylizowane są na antyczne, inne to modele wyglądające nowocześnie i minimalistycznie – o gładkiej powierzchni, bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Znajdziemy skrzynki z daszkami, przypominające w formie niewielkie budki dla ptaków albo w postaci teczek czy plecaków. Nietrudno wiec dopasować skrzynkę do naszego domu czy budynku.

Dodatki

Nie wszystkie skrzynki są na tyle duże, by umożliwić również przechowywanie gazet czy ulotek. Dlatego decydując się na konkretny model, weźmy pod uwagę nasze potrzeby. Wraz ze skrzynką możemy zaopatrzyć się także w prosty gazetnik, w którym z łatwością pomieszczą się ulotki i prasa, albo zastąpić go pojemnikiem w kształcie koszyka.