Produkty

Jak wykonać skrzynkę na listy?

Jak wykonać skrzynkę na listy?

Skrzynka na listy jest nieodłącznym elementem większości posesji, który uławia pracę listonoszowi, a nam pozwala o każdej porze dnia i nocy odebrać pozostawioną w niej pocztę. Najczęściej decydujemy się na zakup gotowej skrzynki, która dostępna jest w wielu modelach różniących się nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim wyglądem. Nie musimy jednak ograniczać się tylko do standardowych wzorów – skrzynkę taką możemy wykonać sami, co zdecydowanie odróżni nasz dom od pozostałych.

 skrzynka na listy'Skrzynka na listy pełni rolę skrytki, w której przechowywana jest wszelkiego rodaju poczta w taki sposób, aby nikt poza adresatem nie miał do niej dostępu. Z tego powodu skrzynki wyposażone są w niewielki otwór, przez który możliwe jest wrzucenie listu, ale niemożliwe jest jego wyjęcie tą samą drogą. Jest to istotne, gdy chcemy umieścić skrzynkę na bramie wjazdowej do naszej posesji. Aby chronić wnętrze, skrzynka jest wyposażona w zamykane drzwiczki lub skontruowana jest w inny sposób, którego warunkiem jest umożliwienie prostego i szybkiego wyjęcia jej zawartości.

Jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki, wygląd i rozmiary skrzynki pozostają drugoplanowe, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że jest to element, który wpływa na estetykę naszego domu. Z tego względu coraz częściej przykłada się wagę, aby oprócz funkcji użytkowej skrzynka na listy pełniła również rolę dekoracyjną.

Jaki materiał?

W sklepach najczęściej dostępne są pojemniki metalowe i taki również możemy wykonać pod warunkiem, że mamy do dyspozycji odpowiedni warsztat. Najłatwiej natomiast zrobić skrytkę na listy z drewna – będzie ona równie niezawodna, co skrzynka metalowa.

Potrzebne materiały i narzędzia:

- wyrzynarka,

- piła do drewna,

- wkrętarka lub śrubokręt,

- wkręty do drewna,

- dwa metalowe zawiasy,

- zamek z kluczykiem,

- drewniane płyty lub deski.

Krok pierwszy – projekt

Początkiem konstruowania skrzynki powinien być przemyślany projekt. Dzięki niemu łatwo zaplanujemy kolejność prac i zarezerwujemy potrzebną na wykonanie ilość czasu. Poniżej znajdziemy projekt prostej skrzynki bez dekoracji, łatwo będzie go można zmodyfikować dla naszych potrzeb. Będzie to prostokątna skrzynka o wymiarach: 25 x 7 x 35 cm (szerokość, głębokość i wysokość), zakończona lekko spadzistym daszkiem.

Krok drugi – przycinamy drewno

Gdy mamy sprecyzowane rozmiary, przystępujemy do wycięcia  ścianek. W tym celu potrzebujemy tylnej ścianki o wymiarach 25 x 35 cm. Przednia  musi być nieco niższa, aby możliwe było wykonanie daszku z lekkim spadkiem. Wystarczy, jeżeli różnica będzie wynosić 2 cm, to pozwoli nam uzyskać odpowiedni efekt. Boczne ścianki muszą również uwzględniać tę różnicę, dlatego tylna krawędź będzie miała wysokość 35 cm, natomiat krawędź stykająca się ze ścianką przednią dopasujemy do jej wysokości. Do całości potrzebujemy jeszcze elementów potrzebnych do wykonania spodu (7 x 25 cm) oraz dachu (10 x 25 cm).

Uwaga! Szerokość ścianki przedniej musi umożliwiać jej wpasowanie pomiędzy obie ścianki boczne, co zależne jest od grubości płyt. Dzieli się ją na dwa elementy – górna część jest przytwierdzona na stałe, dolna pełni rolę drzwiczek. Jest to konieczne przy zastosowaniu spadzistego dachu. W przeciwnym wypadku otwarcie drzwiczek nie będzie możliwe.wyrzynarka jcb castorama

Krok trzeci – wykonujemy otwór w ściance przedniej i montujemy zamek

Przy użyciu wyrzynarki należy wykonać otwór, przez który listy będą wkładane. Skrzynka będzie miała rozmiary umożliwiające przechowywanie poczty formatu A4, dlatego szczelina powinna mieć długość około 20-21 cm i umożliwić swobodne wrzucanie przesyłek do środka. W zależności od naszych upodobań przednią ściankę możemy dodatkowo oznaczyć nazwiskiem naszej rodziny a także odpowiednim napisem wskazującym przeznaczenie skrzynki.

Następnie montujemy zamek. W tym celu wyrzynarką wykonujemy odpowiedni otwór i instalujemy zabezpieczenie zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok czwarty – łączymy elementy

Gdy przednia część skrytki jest gotowa, przystępujemy do łączenia ze sobą  pozostałych elementów przy użyciu wkrętów i wkrętarki. W pierwszej kolejności spajamy ściankę tylną z bocznymi, a następnie od dołu przykręcamy deskę-spód całej konstrukcji.

W tej fazie przystępujemy do mocowania ściany czołowej. Górną część mocujemy na stałe, natomiast dolną przytwierdzmy do ścianki prawej przy pomocy małych, metalowych zawiasów. Będzie pełniła rolę drzwiczek, po których otwarciu swobodnie wyjmiemy znajdującą się w środku korespondencję. Z kolei na lewej ściance powinniśmy na odpowiedniej wysokości umieścić element zamka umożliwiający zablokowanie rygla (jeżeli znajduje się w zestawie).

Ostatnim krokiem jest przytwierdzenie deski stanowiącej dach. Będzie nieco wystawała poza lico całej konstrukcji, dzięki czemu spływająca podczas opadów woda nie będzie dostawała się po ściankach do środka. W pewnym stopniu uchroni również przed zacinającym deszczem.

Jeżeli w trakcie wykonywania skrzynki pojawią się problemy z łączeniem elementów lub ich wymiary nie będą do siebie ściśle pasowały, warto wszelkie różnice korygować na bieżąco podczas pracy. Uzyskamy dzięki temu lepszy efekt końcowy i unikniemy konieczności konstruowania skrzynki od nowa, gdy rezultat okaże się niezadowalający.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Skrzynki pocztowe – jak wybrać odpowiedni model

Skrzynki pocztowe – jak wybrać odpowiedni model
Coraz rzadziej piszemy listy, jednak skrzynki pocztowe wciąż są nam potrzebne. To w nich znajdujemy rozmaite pisma, powiadomienia, a niekiedy nawet je...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży

Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży
Skrzynka pocztowa to akcesorium, które ma swoje stałe miejsce przy drzwiach wejściowych, na korytarzu lub ogrodzeniu. W zależności od rodzaju p...
Czytaj więcej

Skrzynka na listy – jak ją wybrać

Skrzynka na listy – jak ją wybrać
Skrzynka na listy to niezbędny element wyposażenia każdego domostwa, mimo że jej miejsce znajduje się poza domem. Co więcej, jej brak może słono nas k...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać skrzynkę na listy?