LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zrobić skrzynkę na listy? Instrukcja krok po kroku

Konieczność posiadania skrzynki na listy reguluje ustawa. Najczęściej decydujemy się na zakup gotowej skrzynki, która dostępna jest w wielu modelach. Nie musisz jednak ograniczać się do standardowych wzorów, ponieważ możesz wykonać skrzynkę samodzielnie. Jak zrobić skrzynkę na listy? Dowiesz się z naszego poradnika!

skrzynka na listy

Skrzynka na listy pełni rolę skrytki, w której wszelkiego rodzaju poczta przechowywana jest w taki sposób, aby nikt poza adresatem nie miał do niej dostępu. Z tego powodu skrzynki wyposażone są w niewielki otwór, przez który możliwe jest wrzucenie listu, ale niemożliwe jest jego wyjęcie tą samą drogą. Jest to istotne, gdy chcemy umieścić skrzynkę na bramie wjazdowej do naszej posesji. Aby chronić wnętrze, skrzynka jest wyposażona w zamykane drzwiczki lub skonstruowana jest w inny sposób, którego warunkiem jest umożliwienie prostego i szybkiego wyjęcia jej zawartości.

Jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki, wygląd i rozmiary skrzynki pozostają drugoplanowe, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że jest to element, który wpływa na estetykę naszego domu. Z tego względu coraz częściej przykłada się wagę, aby oprócz funkcji użytkowej skrzynka na listy odgrywała również rolę dekoracyjną.

Skrzynka na listy – jak zrobić ją samodzielnie?

W sklepach najczęściej dostępne są skrzynki metalowe i taką również możesz wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że masz do dyspozycji odpowiedni warsztat. Dużo łatwiejsza do samodzielnego wykonania jest jednak skrzynka na listy drewniana. Właściwe jej wykonanie oraz impregnacja sprawią, że będzie ona równie niezawodna, co skrzynka metalowa.

Jak zrobić skrzynkę na listy z drewna? Zacznij od skompletowania niezbędnych narzędzi oraz materiałów.

Co będzie Ci potrzebne?

Jeśli szukasz materiału, z którego wykonasz skrzynkę na listy, możesz użyć desek lub ułatwić sobie pracę i poszczególne ścianki dociąć z gotowych płyt. Od Ciebie zależy, czy będzie to sklejka, czy płyta OSB.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży

Skrzynka na listy – zrób to sam krok po kroku

Gdy masz już potrzebne materiały i narzędzia, możesz przystąpić do pracy. W kolejnych akapitach prezentujemy, jak zrobić skrzynkę na listy krok po kroku.

Krok pierwszy – projekt

Początkiem konstruowania skrzynki powinien być przemyślany projekt. Dzięki niemu łatwo zaplanujesz kolejność prac i zarezerwujesz czas potrzebny na jej wykonanie. Poniżej znajdziesz projekt prostej skrzynki bez dekoracji, łatwo będzie go można zmodyfikować do Twoich indywidualnych potrzeb. Będzie to prostokątna skrzynka o wymiarach: 25 × 7 × 35 cm (szerokość, głębokość i wysokość), zakończona lekko spadzistym daszkiem.

Krok drugi – przycinamy drewno

Gdy mamy sprecyzowane rozmiary, przystępujemy do wycięcia  ścianek. W tym celu potrzebujemy tylnej ścianki o wymiarach 25 × 35 cm. Przednia  musi być nieco niższa, aby możliwe było wykonanie daszku z lekkim spadkiem. Wystarczy, jeżeli różnica będzie wynosić 2 cm, to pozwoli Ci uzyskać odpowiedni efekt. Boczne ścianki muszą również uwzględniać tę różnicę, dlatego tylna krawędź będzie miała wysokość 35 cm, natomiast krawędź stykająca się ze ścianką przednią dopasujesz do jej wysokości. Do całości potrzebujesz jeszcze elementów potrzebnych do wykonania spodu (7 × 25 cm) oraz dachu (10 × 25 cm).

Uwaga! Szerokość ścianki przedniej musi umożliwiać jej wpasowanie pomiędzy obie ścianki boczne, co zależne jest od grubości płyt. Dzieli się ją na dwa elementy – górna część jest przytwierdzona na stałe, dolna pełni funkcję drzwiczek. Jest to konieczne przy zastosowaniu spadzistego dachu. W przeciwnym wypadku otwarcie drzwiczek nie będzie możliwe.

skrzynka na listy

Krok trzeci – wykonujemy otwór w ściance przedniej i montujemy zamek

Przy użyciu wyrzynarki należy wykonać otwór, przez który listy będą wkładane. Skrzynka będzie miała rozmiary umożliwiające przechowywanie poczty formatu A4, dlatego szczelina powinna mieć długość około 20-21 cm i umożliwić swobodne wrzucanie przesyłek do środka. W zależności od naszych upodobań, przednią ściankę możemy dodatkowo oznaczyć nazwiskiem naszej rodziny, a także odpowiednim napisem wskazującym przeznaczenie skrzynki.

Następnie montujemy zamek. W tym celu wyrzynarką wykonujemy odpowiedni otwór i instalujemy zabezpieczenie zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok czwarty – łączymy elementy

Gdy przednia część skrytki jest gotowa, przystępujemy do łączenia ze sobą  pozostałych elementów przy użyciu wkrętów i wkrętarki. W pierwszej kolejności spajamy ściankę tylną z bocznymi, a następnie od dołu przykręcamy deskę, która będzie spodem całej konstrukcji.

W tej fazie przystępujemy do mocowania ściany czołowej. Górną część mocujemy na stałe, natomiast dolną przytwierdzamy do ścianki prawej przy pomocy małych, metalowych zawiasów. Będzie ona pełniła funkcję drzwiczek, po których otwarciu swobodnie wyjmiemy znajdującą się w środku korespondencję. Z kolei na lewej ściance powinniśmy na odpowiedniej wysokości umieścić element zamka umożliwiający zablokowanie rygla (jeżeli znajduje się w zestawie).

Ostatnim krokiem jest przytwierdzenie deski stanowiącej dach. Będzie ona nieco wystawała poza lico całej konstrukcji, dzięki czemu spływająca podczas opadów woda nie będzie dostawała się po ściankach do środka. W pewnym stopniu uchroni również przed zacinającym deszczem.

Zobacz też: Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Ocena efektów pracy

Wiesz już, jak zrobić skrzynkę na listy. W trakcie pracy możesz napotkać problemy, jednak jesteśmy pewni, że poradzisz sobie z nimi bez większych przeszkód. 

Jeżeli w trakcie wykonywania skrzynki pojawią się problemy z łączeniem elementów lub ich wymiary nie będą do siebie ściśle pasowały, warto wszelkie różnice korygować na bieżąco podczas pracy. Uzyskasz dzięki temu lepszy efekt i unikniesz konieczności konstruowania skrzynki od nowa, gdy rezultat okaże się niezadowalający.

Po zmontowaniu skrzynki pamiętaj, aby zabezpieczyć ją środkami do drewna. Możesz wybrać impregnat bezbarwny, w naturalnym kolorze lub pomalować skrzynkę na dowolny kolor. Jeśli masz taką ochotę, ozdób skrzynkę za pomocą szablonów, własnoręcznie lub tabliczką z nazwiskiem i adresem.