Produkty

Rośliny nad oczkiem wodnym

Rośliny nad oczkiem wodnym

Oczko wodne to niezwykle efektowny element na działce, często cały plan nasadzeń jest ułożony tak, by go uwydatnić i do niego pasować. Możemy hodować w nim ryby, a wokół posadzić różne rośliny, aby ozdobiły ten wodny zakątek. Istnieje wiele gatunków, które świetnie poradzą sobie w środowisku nieopodal zbiornika wodnego.

oczko wodneDobór roślin

Zagłębienie z wodą w naszym ogrodzie tworzy swój osobny mikroklimat. Warunki panujące wokół niego są nieco inne w przypadku naturalnego zbiornika wodnego, a inne, gdy sami zbudowaliśmy sztuczne oczko wodne. Jeżeli woda znajduje się w specjalnych formach, nie wpływa ono na glebę obok niego. Zwróćmy jednak uwagę, czy - jeżeli mamy fontanny, kaskady - woda nie wypryskuje na zewnątrz. Zmieni to nieco warunki glebowe. Podłoże będzie stale nawadniane, a co za tym idzie - wilgotne. Warto wtedy dobrać rośliny, które poradzą sobie w warunkach, gdzie może zalegać woda.

W przypadku sadzenia roślin przy oczku wodnym zwróćmy uwagę nie tylko na ich uwarunkowania, ale też na to, jakie mają owoce, czy i kiedy gubią liście. Będzie nam łatwiej zachować czystość wody w zbiorniku, jeżeli zrezygnujemy z drzew i krzewów liściastych oraz takich, które dają dużo owoców. W przypadku dużych nasadzeń oczko w przyszłości może być nazbyt ocienione, warto więc sprawdzić, do jakich rozmiarów sadzony gatunek może dorastać, aby nie zajmował za jakiś czas zbyt wiele miejsca i nie przysłaniał wody.

Pamiętajmy także, że przy tym wodnym środowisku rośliny mogą być bardzo ekspansywne i łatwo się rozrastać. Niekontrolowane, potrafią zarastać małe oczko wodne. Dobrze jest co jakiś czas ograniczać ich wzrost przez przycinanie.

Sadzenie roślin

Przy sadzeniu roślin pamiętajmy, że oprócz odpowiedniego doboru zgodnego z właściwościami danych roślin, musimy płynnie połączyć zbiornik wodny z resztą ogrodu. Możemy wykorzystać do ozdoby duże kamienie lub drobny tłuczeń, aby stworzyć namiastkę naturalnego zbiornika wodnego. W połączniu z nimi dobrze komponują się wysokie trawy, takie jak miskantusy. Nad wodą efektownie wyglądają rośliny z dużymi, ozdobnymi liśćmi, np. funkie. Warto też wprowadzić nieco koloru i posadzić kwitnące okazy, takie jak kosaćce czy tawułki, które ubarwią nasze oczko wodne.

Rośliny nad oczko wodneoczko wodne

Przy oczku wodnym możemy posadzić różne rośliny, od drzew po niskie byliny. Pamiętajmy jednak o równowadze. Duże nasadzenia nie mogą zasłaniać małego zbiornika, nie powinny też go znacznie zaśmiecać. W przypadku dużych większych zakątków wodnych mamy nieco łatwiej z decyzją, ale kupujmy takie rośliny, by mogły cieszyć nas przez wiele lat.

Drzewa i krzewy:

- sosna zwyczajna (Pinus sylvestris),

- żywotnik zachodni (Thuja occidentalis),

- cypryśnik błotny (Taxodium distichum),

- magnolia japońska (Magnolia kobus),

- klon cukrowy (Acer sacharum),

- klon jawor (Acer pseudoplatanus),

- katalpa (Catalpa),

- jesion wyniosły (Fraxinus exelsior),

- glediczja trójcierniowa, (Gledicia tricanthos),

- wierzby (Salix),

- hortensja (Hydrangea),

- bez czarny (Sambucus nigra),

- kalina koralowa (Viburnum opolus),

- trzmielina Fortunea (Euonymus fortunei),

Byliny:

- tawułka japońska (Astilbe japonica),

- tawułka chińska (Astilbe chinensis),

- drżączka średnia (Briza media),

- bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia),

- turzyca Buchanana (Carex buchananii), 

- knieć błotna (Caltha palustris),

- funkia (Hosta),

- kosaciec syberyjski (Iris sibirica),

- języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii),

- języczka pomarańczowa (Ligularia dentata),

- miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus),

- tojeść kropkowana (Lysimachia punctata),

- pierwiosnek różowy (Primula rosea),

- pełnik chiński (Trollius chinensis),

- pełnik europejski (Trollius europaeus)

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny nad oczkiem wodnym