Rośliny nad oczkiem wodnym

Oczko wodne to niezwykle efektowny element na działce, często cały plan nasadzeń jest ułożony tak, by go uwydatnić i do niego pasować. Możemy hodować w nim ryby, a wokół posadzić różne rośliny, aby ozdobiły ten wodny zakątek. Istnieje wiele gatunków, które świetnie poradzą sobie w środowisku nieopodal zbiornika wodnego.

Dobór roślin

Zagłębienie z wodą w naszym ogrodzie tworzy swój osobny mikroklimat. Warunki panujące wokół niego są nieco inne w przypadku naturalnego zbiornika wodnego, a inne, gdy sami zbudowaliśmy sztuczne oczko wodne. Jeżeli woda znajduje się w specjalnych formach, nie wpływa ono na glebę obok niego. Zwróćmy jednak uwagę, czy - jeżeli mamy fontanny, kaskady - woda nie wypryskuje na zewnątrz. Zmieni to nieco warunki glebowe. Podłoże będzie stale nawadniane, a co za tym idzie - wilgotne. Warto wtedy dobrać rośliny, które poradzą sobie w warunkach, gdzie może zalegać woda.

W przypadku sadzenia roślin przy oczku wodnym zwróćmy uwagę nie tylko na ich uwarunkowania, ale też na to, jakie mają owoce, czy i kiedy gubią liście. Będzie nam łatwiej zachować czystość wody w zbiorniku, jeżeli zrezygnujemy z drzew i krzewów liściastych oraz takich, które dają dużo owoców. W przypadku dużych nasadzeń oczko w przyszłości może być nazbyt ocienione, warto więc sprawdzić, do jakich rozmiarów sadzony gatunek może dorastać, aby nie zajmował za jakiś czas zbyt wiele miejsca i nie przysłaniał wody.

Pamiętajmy także, że przy tym wodnym środowisku rośliny mogą być bardzo ekspansywne i łatwo się rozrastać. Niekontrolowane, potrafią zarastać małe oczko wodne. Dobrze jest co jakiś czas ograniczać ich wzrost przez przycinanie.

Przeczytaj także: Jakie rośliny egzotyczne uprawiać w ogrodzie?

Rośliny nad oczkiem wodnym

Sadzenie roślin

Przy sadzeniu roślin pamiętajmy, że oprócz odpowiedniego doboru zgodnego z właściwościami danych roślin, musimy płynnie połączyć zbiornik wodny z resztą ogrodu. Możemy wykorzystać do ozdoby duże kamienie lub drobny tłuczeń, aby stworzyć namiastkę naturalnego zbiornika wodnego. W połączeniu z nimi dobrze komponują się wysokie trawy, takie jak miskantusy. Nad wodą efektownie wyglądają rośliny z dużymi, ozdobnymi liśćmi, np. funkie. Warto też wprowadzić nieco koloru i posadzić kwitnące okazy, takie jak kosaćce czy tawułki, które ubarwią nasze oczko wodne.

Zobacz też: Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Rośliny nad oczko wodne

Przy oczku wodnym możemy posadzić różne rośliny, od drzew po niskie byliny. Pamiętajmy jednak o równowadze. Duże nasadzenia nie mogą zasłaniać małego zbiornika, nie powinny też go znacznie zaśmiecać. W przypadku dużych większych zakątków wodnych mamy nieco łatwiej z decyzją, ale kupujmy takie rośliny, by mogły cieszyć nas przez wiele lat.

Drzewa i krzewy:

- sosna zwyczajna (Pinus sylvestris),

- żywotnik zachodni (Thuja occidentalis),

- cypryśnik błotny (Taxodium distichum),

- magnolia japońska (Magnolia kobus),

- klon cukrowy (Acer sacharum),

- klon jawor (Acer pseudoplatanus),

- katalpa (Catalpa),

- jesion wyniosły (Fraxinus exelsior),

- glediczja trójcierniowa, (Gledicia tricanthos),

- wierzby (Salix),

- hortensja (Hydrangea),

- bez czarny (Sambucus nigra),

- kalina koralowa (Viburnum opolus),

trzmielina Fortunea (Euonymus fortunei),

Rośliny nad oczkiem wodnym

Byliny:

- tawułka japońska (Astilbe japonica),

- tawułka chińska (Astilbe chinensis),

- drżączka średnia (Briza media),

- bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia),

- turzyca Buchanana (Carex buchananii), 

- knieć błotna (Caltha palustris),

- funkia (Hosta),

- kosaciec syberyjski (Iris sibirica),

- języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii),

- języczka pomarańczowa (Ligularia dentata),

- miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus),

- tojeść kropkowana (Lysimachia punctata),

- pierwiosnek różowy (Primula rosea),

- pełnik chiński (Trollius chinensis),

- pełnik europejski (Trollius europaeus)