Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zrobić szafę pod schodami? Praktyczne porady i wskazówki

Gdy w domu liczy się każdy centymetr, często korzystamy z niestandardowych rozwiązań. Jednym z ciekawszych sposobów na wykorzystanie „wolnego” miejsca jest przeznaczenie na dodatkową szafę miejsca pod schodami. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Zapewne każdy właściciel domu czy mieszkania zgodzi się ze stwierdzeniem, że miejsca do przechowywania, niezależnie od posiadanego metrażu, są niezbędne. Sprytne wykorzystanie przestrzeni nie tylko zwiększy powierzchnię użytkową pomieszczenia, ale także nada mu nowoczesnego charakteru. Schody to jeden z najbardziej widocznych elementów domu, jednak ich potencjał często nie jest wykorzystywany.

Jak zrobić szafę pod schodami? Najprostszym sposobem na stworzenie przestrzeni do przechowywania pod schodami jest skorzystanie z gotowych mebli modułowych dostępnych w wielu sklepach meblowych. Meble modułowe charakteryzują się tym, że można wybierać spośród wielu elementów i dopasować je tak, by idealnie pasowały do miejsca, które chcemy zagospodarować. 

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych rozwiązań, świetnym pomysłem będzie zwrócenie się do fachowca o wykonanie mebli na wymiar. Takie meble będą perfekcyjnie dopasowane do wolnej przestrzeni pod schodami i docięte w taki sposób, aby nie marnować miejsca. Szafa na wymiar daje niezliczone możliwości kształtowania jej wyglądu zewnętrznego oraz wyposażenia wewnątrz. Warto jednak pamiętać, że cena mebli wykonywanych na zamówienie może być dużo wyższa niż tych, które można kupić w sklepie. 

garderoba-pod-schodamigarderoba-pod-schodamigarderoba-pod-schodamigarderoba-pod-schodami

Rodzaje szaf

Przestrzeń pod schodami daje mnóstwo możliwości. Można tam umieścić zarówno szafę zamkniętą, jak i otwartą, z drzwiami przesuwnymi czy też uchylanymi. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice? Sprawdź!

Szafa zamknięta

Szafa zamknięta to ta, w której jej zawartość jest całkowicie zasłonięta przez drzwi. Takie szafy pozwalają na ukrycie przedmiotów, co umożliwia lepszą organizację przestrzeni. Dodatkowym plusem szaf zamkniętych jest ochrona rzeczy przed kurzem i zabrudzeniami. 

Szafa otwarta 

Szafa otwarta z reguły nie posiada drzwi lub nie są one zamykane. Szafy otwarte najczęściej wybierane są do osobnej garderoby czy do ekspozycji przedmiotów. Szafa otwarta pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, co przyczynia się do lepszej wentylacji jej wnętrza. Ten typ zabudowy zapewnia także  niezliczone możliwości aranżacyjne i poniekąd wymusza na jej właścicielach zachowanie porządku. 

Szafa z drzwiami uchylnymi 

Szafa z drzwiami uchylnymi to najbardziej tradycyjny rodzaj szafy, gdzie drzwi otwierają się na zewnątrz. Zastosowanie drzwi uchylnych sprawia, że przy jej otwarciu można uzyskać dostęp do całej jej zawartości. Takie szafy są bardzo pojemne, ponieważ cała jej głębokość może zostać zagospodarowana. 

Szafa z drzwiami przesuwnymi 

Szafy z drzwiami przesuwnymi różnią się od tradycyjnych modeli tym, że nie otwierają się do zewnątrz, a w bok. Szafy te najczęściej wybierane są do niewielkich przestrzeni, gdyż pozwalają na dużą oszczędność miejsca. Szafy z drzwiami przesuwnymi mogą być wykonane z różnych materiałów - drewna, paneli lakierowanych czy szkła. 

Co warto przechowywać w szafie pod schodami? 

Najczęściej w szafie pod schodami przechowujemy ubrania, które nosimy na co dzień. Zauważmy, że jeśli schody znajdują się tuż przy wejściu do domu, będą one dobrym schowkiem na odwieszenie kurtek i płaszczy oraz na pozostawienie butów. Garderoba pod schodami to także doskonałe miejsce dla ubrań noszonych sezonowo – w lecie przechowamy tam ciepłe, zimowe kurtki, zaś zimą będzie ono schronieniem naszej przewiewnej, letniej garderoby.

Szafa pod schodami sprawdzi się także w przypadku składowania rzeczy o większych gabarytach. Mogą być tam schowane zapasy artykułów spożywczych, sprzęty AGD, takie jak odkurzacz czy myjka ciśnieniowa lub także podręczny zestaw do sprzątania - środki czystości, wiadro, mop, zmiotka, szufelka czy miotła. Umieszczenie ich pod schodami sprawi, że będą łatwo dostępne, a co ważniejsze nie zakłócą estetyki wnętrza.

Otwarta szafa pod schodami może też pełnić funkcje ozdobne. Urządź w niej domową biblioteczkę lub wyeksponuj ulubione przedmioty. Aby dodać jej dekoracyjnego charakteru, warto zamontować w niej oświetlenie LED, które przyciągnie uwagę gości do tego miejsca. 

Wyposażenie szafy w schodach

Aby garderoba pod schodami była jak najbardziej funkcjonalna i umożliwiała przechowywanie różnorodnych przedmiotów, należy wyposażyć ją w kilka praktycznych elementów ułatwiających utrzymanie porządku w jej wnętrzu.

Drążek na wieszaki

Jeśli Twoja szafa pod schodami jest dość wysoka, z pewnością przyda się w niej drążek na wieszaki. Drążek na wieszaki mocuje się do dwóch przeciwległych ścianek bocznych szafy.

Takie akcesorium idealnie nadaje się na przechowywanie odzieży wierzchniej. Powieszone rzeczy nie niszczą się, nie gniotą i co najważniejsze- zyskujesz  do nich swobodny dostęp. 

Otwarte półki 

Otwarte półki dają dużą swobodę organizacji przestrzeni. Większość systemów szaf pozwala na ich modyfikację i zmianę wielkości półki. Taki rodzaj zabudowy idealnie nadaje się do przechowywania ubrań i drobiazgów. Standardowa półka ma około 50-65 cm, jednak na drobne rzeczy wystarczy ok. 35 cm. 

Szuflady

Szuflady tworzą zamkniętą przestrzeń, która daje możliwość odseparowania tej części szafy od reszty. Ponadto pozwalają na łatwy dostęp do schowanych w niej rzeczy poprzez zastosowanie prowadnic. Możesz przechowywać w nich rzeczy osobiste, drobiazgi lub dokumenty. 

Kosze

Kosze do szafy, podobnie jak szuflady, są wysuwane przy pomocy prowadnic. W odróżnieniu od nich są jednak ażurowe i zapewniają dobrą widoczność przedmiotów schowanych w środku. Mogą być wykonane z różnych materiałów – wikliny, plastiku, metalu czy aluminium. W koszach warto przechowywać rzeczy, które wymagają dobrej cyrkulacji powietrza i wentylacji. 

pod-schodamipod-schodamipod-schodamipod-schodami

Uchwyty na sprzęt AGD

Jeśli planujesz przechowywać w szafie pod schodami sprzęt AGD, z pewnością przydadzą się specjalne uchwyty umożliwiające zawieszenie go na drzwiach lub ściance bocznej. Taki uchwyt pomaga zachować porządek, uniknąć plątaniny kabli i umożliwia szybki dostęp do przechowywanych rzeczy. Najbardziej popularne uchwyty to te na żelazko i deskę do prasowaniaodkurzacz czy mop parowy. 

Umieszczając rzeczy w szafie, warto skorzystać z dobrodziejstw wynikających z konstrukcji schodów. Podczas gdy większe przedmioty mogą zostać umieszczone pod najwyższymi schodami, tak pod pierwszymi, gdzie jest najmniej miejsca, możemy schować mniejsze rzeczy, jak, np. buty. Zauważmy, że to także znakomite rozwiązanie, by dopasować dostępne miejsce do wielkości ubrań poszczególnych członków rodziny. Niżej swoje ubrania będą przechowywać dzieci, wyżej zaś starsi domownicy.

Szafa pod schodami zabiegowymi to jedna z praktyczniejszych metod na wykreowanie dodatkowej przestrzeni. Warto o tym pomyśleć już we wczesnym etapie planowania wyposażenia mieszkania. W wielu przypadkach pozwoli nam to na trafniejszą aranżację również pozostałych wnętrz.

Wiesz już, jak zrobić szafę pod schodami? Wszystko, czego potrzebujesz do aranżacji takiej szafy, znajdziesz w Castoramie. Odwiedź sklep internetowy Castorama.pl i ciesz się dużym wyborem produktów oraz niską ceną.

Data publikacji: 26.11.2015