icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sposoby na zasłonięcie sufitu

Jeśli sufit prezentuje się nieestetycznie lub jego wysokość powoduje trudności w skutecznym ogrzaniu pomieszczenia, możemy go obniżyć. Takie rozwiązanie stworzy nowe możliwości aranżacyjne nie tylko przez dobór odpowiedniego oświetlenia, ale również zmieni optyczne postrzeganie przestrzeni. Oto sposoby na obniżenie sufitu i jego zasłonięcie.

Profil Budmat CD60 4 m
Profil Budmat CD60 4 m

Kiedy warto obniżyć sufit?

Obecnie obniżanie sufitów stanowi często stosowany sposób na zmianę aranżacji pomieszczeń, a nie jest koniecznością wynikającą z trudności w ogrzewaniu wysokich pomieszczeń, na przykład w starych kamienicach, w których ciepło pochodzące z grzejników lub kaflowych pieców kumulowało się pod sufitem, a domownicy zamiast komfortu cieplnego odczuwali chłodne powiewy od źle uszczelnionych, starych okien. W tym przypadku obniżenie wysokości pomieszczenia miało za zadanie wyrównanie temperatury w całym wnętrzu i poczynienie oszczędności w budżecie przeznaczonym na opłacenie sezonu grzewczego.

Kolejny powód, dla którego obniżamy sufit, związany jest a walorami dekoracyjnymi – zasłaniamy sufit, ponieważ ma nieestetyczny wygląd. W niektórych pomieszczeniach – w kuchni i łazience – tuż pod sufitem widoczne są fragmenty instalacji kanalizacyjnej i ich zasłonięcie jest aranżacyjnym pierwszoplanowym zadaniem. Jeśli sufit pomalowany jest na jasny kolor lub ma barwę białą, podobnie szybko jak ściany pokrywa się kurzem i szarzeje, a z biegiem czasu uwidoczniają się rysy między fragmentami farby. Ponieważ przeprowadzanie remontów stało się sprawą mieszkańców domu, a nie wynajmowanych do tego celu fachowców, w rękach osób nie posiadających doświadczenia jest również przygotowanie pionowych i poziomych powierzchni do nałożenia warstwy farby lub tapety. Usunięcie powłok starej farby i uzupełnienie ubytków w suficie należy do wyczerpujących zadań, zwłaszcza jeśli dysponujemy jedynie drabiną, a nie ruchomym podestem czy minirusztowaniem. Z tego powodu więcej czasu poświęcamy ścianom niż sufitowi.

2 proste sposoby na ukrycie niekorzystnego wyglądu sufitu

1. Najczęściej stosowanym sposobem na poprawienie wglądu sufitu jest jego przemalowanie. Ulepszana z roku na rok jakość farb pozwala na zastosowanie już jednej warstwy świeżego koloru, by całkowicie odmienić wygląd górnej części naszego salonu czy pokoju. Przygotowując się do malowania, pamiętajmy o wspomnianym wyżej odpowiednim przygotowaniu podłoża, a także o zgromadzeniu narzędzi ułatwiających nam malowanie powierzchni ponad naszymi głowami. Z pewnością warto zastosować ubranie robocze wraz z okularami ochronnymi i chroniącym włosy okryciem głowy, a także wałki na długich, teleskopowych rączkach; rozważmy także możliwość zastosowania pistoletu natryskowego, zwłaszcza że to urządzenie ostatnimi czasy znacznie zmniejszyło swoje rozmiary, obniżyła się też jego cena.

Płyta sufitowa Knauf AMF Planet SK 6,48 m2
Płyta sufitowa Knauf AMF Planet SK 6,48 m2

2. Niezwykle efektywnym sposobem na ukrycie sufitu i swoiste schowanie go przed oczyma domowników i gości jest jego zacienienie. Jeszcze przed zachodem słońca w pomieszczeniach panuje półmrok, który rozpraszamy oświetleniem sztucznym. Jeśli chcemy, aby sufit pozostawał niemal niewidoczny, w przeciwieństwie do przylegających do jego powierzchni plafonów i lamp usytuowanych tuż pod nim, zastosujmy oprawy ze źródłami światła umieszczonymi nisko, na przykład tuż ponad blatem stołu w salonie. Rozwiązanie to ma swoje niezaprzeczalne zalety – największą z nich jest brak konieczności wykonywania remontu, wystarczy jedynie zmienić oprawę sufitową.

Porada eksperta:

Warto pamiętać, że w wyniku tego typu zmiany rezygnujemy z oświetlenia centralnego spod sufitu docierającego do każdego zakamarka pomieszczenia na korzyść punktowego, którego moc z racji obecności tuż na linii naszego wzroku będzie ze zrozumiałych względów mniejsza, bardziej dyskretna i tworząca przyjazny, rodzinny nastrój. W roli źródeł światła sprawdzą się żarówki retro o małej mocy świecenia lub stylizowane na takie, lampy ledowe wyglądem do złudzenia przypominające standardowe żarówki lub, wymyślne w kształcie, szklane baniek.

Płyta gipsowa impregnowana Norgips 900 x 1800 x 12,5 mm
Płyta gipsowa impregnowana Norgips 900 x 1800 x 12,5 mm

Sufit zabudowany, czyli podwieszony

Poszczególni producenci proponują odmienne systemy zbudowania sufitów podwieszanych, które w efekcie dają płaszczyzny idealnie gładkie i równe (zabudowa płytami kartonowo-gipsowymi) lub z wyraźnymi kwadratowymi modułami (płytami sufitowymi). Oto powody, dla których budowa sufitów podwieszanych zdobyła sobie tak dużą popularność:

- materiały służące do wykonania sufitu podwieszanego są relatywnie tanie,

- są one powszechnie dostępne, więc nie ma obawy o dokupienie zużytego komponentu,

- są lekkie, co znacznie ułatwia indywidualny transport materiałów budowlanych i niezbędnych do montażu narzędzi,

- montaż sufitu podwieszanego, zwłaszcza na aluminiowym stelażu i z wypełnieniem płytami sufitowymi, jest zadaniem, które możemy wykonać samodzielnie. Niezbędne do tego celu będą jedynie podstawowe narzędzia (wkrętarko-wiertarka akumulatorowa z wiertłem do betonu i kompletem wkrętów, śrubokręt, poziomica oraz miarka zwijana),

- sufit podwieszany idealnie maskuje widoczne części instalacji,

- jest dobrym punktem wyjścia do zamocowania dekoracyjnego oświetlenia, którego przewody i części ukryjemy ponad aluminiowym stelażem,

- użycie płyt sufitowych daje natychmiastowy dostęp do wszelkich ukrytych ponad sufitem przewodów, rur, części instalacji,

- sufit podwieszany nie musi być równoległy do posadzki – w zależności od tego, jak wykonamy stelaż, wypełniać go możemy również po skosach, co znacznie ułatwia aranżację poddasza użytkowego,

- jeśli zastosujemy dodatkową warstwę izolacji, podwieszany sufit będzie spełniał funkcję izolatora akustycznego,

Porada eksperta:

Tego typu wykończenie, izolujące dźwięki dochodzące z piętra wyżej, jest szczególnie korzystne w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, gdzie izolacja akustyczna pozostawia wiele do życzenia. Co ważne – sufit podwieszany możemy zastosować również w pomieszczeniach o niskim suficie, bo wystarczy już warstwa płyty wraz z izolatorem o grubości 4,5 cm, by stworzyć skuteczną zaporę dla dźwięków pochodzących z mieszkania usytuowanego na wyższej kondygnacji.

Klamra montażowa do sufitu Sezamstyl C3 80 szt.
Klamra montażowa do sufitu Sezamstyl C3

- ponieważ wzory wykończenia płyt sufitowych są różnorakie, ułatwiona jest zmiana aranżacji pomieszczenia – do odnowienia sufitu wystarczy wymienić te komponenty na nowe, bardziej dopasowane do aktualnego stylu wykończenia pomieszczenia.

Pozostałe sposoby na zasłonięcie sufitu

1. Boazeria i wykończenie drewnem – do pomieszczeń, w których liczy się tradycja

Drewniane okładziny ścienne i podłogowe są niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym, które nadają wnętrzom rustykalnego, ciepłego charakteru. Zastępują one stosowane niegdyś boazerie, które z biegiem lat pociemniały i przyczyniają się do optycznego pomniejszenia pomieszczeń.

O ile wyłożenie sufitu drewnianymi listewkami znajduje uzasadnienie w domkach letniskowych stylizowanych na leśniczówki czy budynki góralskie, w mieszkaniach sufity akcentuje się drewnianymi wstawkami, takimi jak belki sufitowe – w tym celu stosuje się oprócz prawdziwego surowca stylizowane na drewniane, dekoracyjne odpowiedniki – są one lekkie i stosunkowo łatwe do zamocowania, niektóre z nich z powodzeniem możemy przytwierdzić za pomocą kleju montażowego.

Profil poprzeczny Knauf AMF Ventatec 24 x 33 x 1200 mm
Profil poprzeczny Knauf AMF Ventatec

Ich umiejscowienie ponad głowami domowników sprawia wrażenie drewnianej powały, czym nawiązują do tradycyjnych aranżacji wnętrz.

2. Sufit napinany do nowoczesnych wnętrz

Zastosowanie napinanego sufitu jest rozwiązaniem, które daje niespotykane dotąd możliwości aranżacyjne, głównie ze względu na kreatywne podejście do oświetlenia wnętrza. Zamocowanie tego typu wykończenia wymaga najczęściej zaangażowania wyspecjalizowanej ekipy fachowców, którzy najpierw wykonują prace związane z umieszczeniem punktów świetlnych – najczęściej funkcję tę spełniają diody LED, a następnie umieszczają na ścianach metalową obręcz – stelaż, w którym umieszczany jest termokurczliwa płachta sufitu. Jego zamocowanie trwa krócej niż sufitu podwieszanego, a użytkowanie jest niezwykle przyjazne – naciągniętą płachtę można z powodzeniem zmywać i odkurzać, a w razie konieczności możliwe jest jej czasowe usunięcie i ponowne zamocowanie.

Czy wiesz, że...?

Elastyczna powłoka sufitu napinanego ochroni wnętrze przed zalaniem wodą z pomieszczeń usytuowanych powyżej, ponieważ ciecz będzie się gromadziła na rozciągniętej płachcie, skąd można ją bezpiecznie usunąć, a sam sufit skutecznie oczyścić.

Płyta sufitowa Knauf AMF Thermatex Feinfresko SK 5,04 m2
Płyta sufitowa Knauf AMF Thermatex Feinfresko

Dekoracyjne właściwości sufitu napinanego dotyczą jego dowolnej kolorystyki lub wzoru, jakim może być na przykład powiększona do znacznych rozmiarów fotografia, a także sposobu oświetlenia wnętrza, jakie tworzą rozmieszczone regularnie na suficie paski z diodami LED. Sufit jest rozświetlony bezcieniowo na całej swojej powierzchni, a dodatkowe wykorzystanie wielokolorowych diod ledowych pozwala na uzyskanie, za pomocą obsługującego oświetlenie pilota, dowolnego koloru światła w pomieszczeniu, a także jego zmiennej mocy.

Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie i domownikom odpowiednią ilość światła do pracy, jak i do wypoczynku, ale także do wytworzenia intymnej atmosfery towarzyszącej spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi.

 

Data publikacji: 30.11.2016