Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?

Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które możemy urządzić na niezliczoną ilość sposobów. Wykorzystanie w niej sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych to obecnie rozwiązanie zarówno modne, jak i praktyczne. Pozwala uatrakcyjnić aspekt wizualny i użytkowy – chociażby ze względu na możliwość montażu opraw oświetleniowych czy też maskowania niepożądanych elementów instalacji. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt, wykonując sufit podwieszany w łazience z płyt g-k krok po kroku.

Niezbędne wyposażenie:

- płyty gipsowo-kartonowe,
- profile przyścienne UD,
- profile główne CD,
- wieszaki płaskie ES,

31681 PŁYTA SUFITOWA KNAUF INSULATION AMF THERMATEXANTARIS SK5,76
Płyta sufitowa Knauf insulation

- kołki rozporowe szybkiego montażu,
- blachowkręty do płyt g-k,
- wkręty samowiercące,
- wiertarka udarowa,
- wkrętarka,
- nożyce do cięcia blachy,
- młotek,
- ołówek/marker,
- nóż,
- miarka,
- poziomica,
- szczypce wydłużone.

Wybór płyt gipsowo-kartonowych

Płyty g-k, których użyjemy do stworzenia sufitu podwieszanego w łazience, powinny być dostosowane do warunków panujących w tym pomieszczeniu, a konkretnie – do podwyższonej wilgotności. Do takich okoliczności przystosowane są specjalne płyty wodoodporne, nazywane także impregnowanymi. Na sklepowych półkach możemy je odnaleźć dzięki symbolowi GKBI, jakim są oznaczane oraz kolorystyce: wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe wyróżniają się zielonym kolorem oraz niebieskimi napisami, choć w niektórych przypadkach spotykane są też modele w kolorze niebieskim, także z niebieskimi napisami. Standardowa grubość tego rodzaju płyt wynosi 12,5 mm.

Ważne!

Należy pamiętać o tym, że tego rodzaju płyty nie gwarantują stuprocentowej wodoodporności – mogą być wykorzystywane w miejscach, w których wilgotność
nie przekracza 85% i poziom ten utrzymuje się w danym pomieszczeniu maksymalnie przez 10 godzin w ciągu doby. Warto zaznaczyć, że są to parametry,
które swobodnie pozwalają nam zastosować płyty GKBI w domowej łazience czy pralni. Pamiętajmy jednak o tym, że nie powinniśmy ich montować tam,
gdzie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą, czyli np. tuż nad kabiną prysznicową. Stworzony przy ich użyciu sufit podwieszany powinien być też wspierany przez sprawnie funkcjonującą wentylację.

Profil poprzeczny Knauf Insulation Ventatec
Profil poprzeczny Knauf Insulation Ventatec

Pomiary

Jeśli wyposażyliśmy się już w odpowiednie płyty gipsowo-kartonowe oraz dysponujemy niezbędnym asortymentem montażowym, możemy przystąpić do wykonania sufitu podwieszanego w naszej łazience. Pierwszym etapem prac będzie wyznaczenie punktów oświetleniowych oraz linii mocowania profili przyściennych, czyli tzw. trasowanie. Na początku oznaczamy na suficie przybliżone położenie opraw oświetleniowych, które zostaną umieszczone w płycie. Następnie za pomocą poziomicy znajdujemy najniższy punkt na ścianie i zgodnie z nim na całej długości zaznaczamy równe położenie konstrukcji przyściennej, pamiętając jednocześnie o tym, by odległość wykonywanego sufitu od stropu wynosiła około 50 mm. Na końcu odmierzamy niezbędny nam wymiar profili przyściennych.

Montaż profili przyściennych

Teraz możemy przystąpić do przygotowania profili przyściennych UD, czyli przycięcia ich na wyznaczony wymiar – aby ułatwić sobie montaż, warto od odmierzonego na ścianie wymiaru odjąć około 50-100 mm i tak też przyciąć profil przy użyciu nożyc do blachy. Tak przygotowany profil aluminiowy przykładamy do ściany wzdłuż wyznaczonej linii i nawiercamy na całej jego długości otwory pod kołki rozporowe, rozpoczynając od najniższego punktu. Otwory wykonujemy co około 50 cm, umieszczamy w nich kołki i przytwierdzamy profil za pomocą wkrętów. Do tak przymocowanego profilu na pierwszej ścianie, dopasowujemy kolejne, dokładnie odmierzając i odrysowując położenie następnych elementów.

Porada eksperta:

W przypadku każdego kolejnego elementu stelaża pozostawiamy około 50-100 mm luzu, dbając jednocześnie o to, by profile dobrze na siebie
nachodziły w narożnikach ścian.

316810 PROFIL GAOLlWNY KNAUF INSULATION VENTATEC 24 X 38 X 3600 MM
Profil główny Knauf Insulation Ventatec

Montaż profili głównych

Kiedy mamy już gotową całą konstrukcję przyścienną, możemy przystąpić do montażu stelaża głównego. Aby wykonać to zadanie, w przymocowanych już profilach UD umieszczamy profile CD, pamiętaj jednocześnie o tym, że nie skręcamy ich ze sobą. Z racji tego, że szerokość wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej wynosi 120 cm, profile główne należy rozmieścić co 40 cm. Miejsca ich mocowań zaznaczamy na całej szerokości ściany tuż pod zamocowanymi już profilami przyściennymi. Podobnie jak poprzednio, przycinamy profile główne do wymaganego wymiaru, odejmując od niego około 50-100 mm. Następnie umieszczamy profile główne w przyściennych zgodnie z wyznaczonymi punktami.

Montaż wieszaków płaskich

Aby przytwierdzić profile główne do sufitu, wykorzystujemy wieszaki płaskie ES dostosowane wymiarem do odległości dzielącej górną płaszczyznę stelaża ze stropem. Wieszaki należy rozmieścić co około 90-100 cm na całej długości profilu głównego. Przymocowujemy je do stropu za pomocą tych samych kołków i wkrętów, którymi przytwierdzaliśmy wcześniej stelaż przyścienny. Po zamontowaniu wieszaków do sufitu należy je przytwierdzić do profili głównych za pomocą krótkich wkrętów samowiercących.

Porada eksperta:

Po wykonaniu tego zadania warto zagiąć wieszaki do góry, aby łatwiej było nam przymocować płyty g-k.

Montaż przewodów

Kiedy stelaż złożony z profili przyściennych UD i głównych CD jest już gotowy, należy odpowiednio przygotować instalację, doprowadzając przewody elektryczne w miejsca, w których planujemy umieścić halogeny, a także, jeśli jest to konieczne – wyprowadzić przewód wentylacyjny. Po wykonaniu tych zadań możemy przystąpić do najważniejszego etapu, czyli montażu płyt.

Montaż płyt g-k

Płyta gipsowa wodoodporna Norgips 120 x 260 cm 12,5 mm
Płyta gipsowa wodoodporna Norgips

Jeśli to konieczne, rozpoczynamy od docięcia płyty na odpowiedni wymiar przy użyciu noża – aby tego dokonać, należy najpierw naciąć płytę, przełamać ją, a następnie odciąć papier, który będzie odstawał po złamaniu. Tutaj także odcinamy około 50-100 mm więcej, aby płyta swobodnie zmieściła się pod stropem. Zanim przymocujemy ją do stelażu, wykonujemy w niej otwory, w których znajdą się przewody elektryczne. Tak przygotowaną płytę podnosimy i przytwierdzamy do profili przyściennych i głównych za pomocą blachowkrętów co około 15-20 cm. Po ich przymocowaniu, wyciągamy przez wykonane wcześniej otwory przewody – możemy do tego użyć wydłużonych szczypiec budowlanych.

Porada eksperta:

Jeśli konieczne jest przymocowanie większej ilości płyt, nie dokonujemy tego metodą na ścisk, a jedynie pozostawiamy około 1-2 cm wolnej przestrzeni
między sąsiadującymi elementami.

Szpachlowanie i malowanie

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych jest gotowy. Przed nami jedynie prace wykończeniowe, czyli szpachlowanie i malowanie, a także montaż lamp sufitowych. Zarówno szpachlowanie, jak i malowanie powinny być wykonane w przypadku płyt g-k wieloetapowo. Jeśli chodzi o wyrównanie i wygładzenie powierzchni, warto zastosować specjalne masy do połączeń, masy szpachlowe wstępnego krycia oraz gładzie wykończeniowe. Przed malowaniem warto natomiast powierzchnię sufitu podwieszanego zeszlifować i zagruntować. Sama aplikacja farby powinna być natomiast przeprowadzona 2, a nawet 3 razy.

320478 PŁYTA SUFITOWA KNAUF INSULATION AMF THERMATEX FEINFRESKO SK 5,04
Płyta sufitowa Knauf Insulation AMF Thermatex Feinfresko

 

Data publikacji: 24.02.2016