Stojak na parasole – z czego go wykonać

Stojak na parasole spełnia nie tylko funkcje praktyczne, ale umiejętnie zaprojektowany może być prawdziwą ozdobą korytarza czy przedpokoju. Zamiast kupować gotowe produkty, możemy samodzielnie zaprojektować i wykonać tego typu funkcjonalną dekorację – oto garść pomysłów i inspiracji.

stojak na parasole

Stojak na parasole z pustaka

Jednym z prostszych sposobów jest wykorzystanie do tego celu pustaka budowlanego. Ma on otwory, które pozwolą pomieścić nawet kilka parasoli, a ponadto przez to, że jest ciężki – zapewnia im stabilność.  Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych – surowych, industrialnych, a także minimalistycznych. Pustak może być pomalowany na dowolny kolor i wykończony w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada. Warto także go uprzednio zaimpregnować, tak aby wilgoć i błoto nie wnikały w jego strukturę.

Stojak na parasole z desek

Stojak na parasole można także wykonać samodzielnie, zbijając go z desek i deseczek. Te można kupić albo użyć tych, które akurat mamy – pochodzących na przykład ze starych mebli czy też palet. Listewki można zbić albo przykleić, a także pomalować na konkretny kolor – użyć jedynie delikatnego muśnięcia bejcą albo też podkreślić naturalne słoje lakierem czy olejem do drewna. Jeśli wykonany stojak będzie miał gładką strukturę, możemy także ozdobić go tapetą – np. taką samą, jaką wykończono przedsionek. Do ozdabiania i stworzenia ciekawego wzoru służą również szablony malarskie i technika decoupage. W przypadku gładkich powierzchni można je pokryć klejem, a następnie posypać dekoracyjnym brokatem, potłuczonymi bombkami czy też drobnymi kamykami – uzyskamy w ten sposób niebanalną dekorację.

Jako stojak może być też wykorzystana stara, masywna donica, wydrążony pieniek albo wygrzebana na strychu stylowa kanka na mleko. Przedmioty te możemy pomalować, obkleić lub ozdobić zgodnie z własnym gustem.

Jak ozdobić stojak na parasole

Gładką powierzchnię stojaka na parasole możemy także przyozdobić za pomocą ciekawego kolażu. Jeśli dekorowany przedmiot znajduje się we wnętrzu surowym i nowoczesnym, możemy zastosować okleiny z czarno-białych gazet. Tym samym sposobem stworzymy ciekawe zestawienie zdjęć i zabawne napisy z wyciętych liter. Całość najlepiej zabezpieczyć warstwą lakieru, tak aby wszystko utrwalić i zabezpieczyć przed szybkim niszczeniem i działaniem wilgoci, jaka może spływać z parasola.

kamienny stojak na parasole

Do wnętrza o naturalnym, nieco klasycznym stylu można dodać własnoręcznie wykonany stojak, który będzie nietuzinkowym uzupełnieniem korytarza. Tutaj ciekawym pomysłem jest wykorzystanie papierowej wikliny. Nie tylko wyglądać będzie elegancko i stylowo, ale także pozwoli pozbyć się stosu starych gazet. Wystarczy wykonać papierowe witki, sklejając strony gazet, a potem upleść je w kosz o wybranym kształcie i rozmiarze. Całość można pomalować na wybrany kolor lub jedynie polakierować. Na dnie najlepiej ułożyć nieco kamieni, dzięki którym obciążamy spód i zapewniamy stojakowi stabilność.

Data publikacji: 12.11.2015