Jak zabudować kaloryfer – zobacz, jak skutecznie ukryć grzejnik w pokoju

Osłony maskujące grzejnik nie muszą stanowić wyłącznie zasłony dla nieestetycznych, starych kaloryferów. Mnogość dostępnych materiałów sprawia, że tego typu elementy mogą być również wyjątkową dekoracją naszych wnętrz. Jak ukryć grzejnik, aby pokój nabrał nowego blasku? Sprawdź!

kaloryfer

Przejdź do następnych akapitów:

Maskowanie grzejnika sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nasze stare kaloryfery nie prezentują się już tak dobrze jak kiedyś, jednak nie chcemy lub nie możemy wymienić ich na nowe. Wykonanie estetycznej ozdoby nie tylko zakryje mało reprezentacyjny kaloryfer, ale także wprowadzi do wnętrza nowy element o cechach dekoracyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na obudowę również grzejników nowych – tutaj decyzja zależy od naszych indywidualnych upodobań. 

Należy jednak wspomnieć, że osłony grzejników, poza względami estetycznymi powinny spełniać również pewne warunki konstrukcyjne. Jeżeli chcemy, by nasza obudowa okalała grzejnik z każdej strony, nie możemy zapomnieć, by miała ona strukturę ażurową. Otwory są bowiem niezbędne do tego, aby kaloryfer mógł spełniać właściwie swoją funkcję grzewczą. Zapewniać odpowiednią wymianę powietrza i dostawanie się do wnętrza pomieszczenia wytwarzanego w procesie ogrzewania ciepła.

Obudowy nie mogą być szczelne i ograniczać dostępu do zaworów termoregulacyjnych. 

Warto pamiętać, aby osłona dawała możliwość łatwego demontażu, która może okazać się niezbędna w przypadku remontów, awarii czy prac konserwacyjnych.

W jakich pomieszczeniach chcemy najczęściej ukryć grzejnik? 

Nieestetyczne grzejniki mogą psuć wystrój każdego pomieszczenia, ale to salon powinien być najbardziej reprezentacyjnym pokojem w domu. Nie ma w nim miejsca na stare, żeliwne kaloryfery, które szpecą wnętrze. Właściciele odnowionych kamienic czy mieszkań często zadają sobie więc pytanie, ‘jak zabudować grzejnik żeliwny?’ Na szczęście jest na to rozwiązanie.

Kolejnym miejscem, w którym grzejniki mogą całkowicie zrujnować wystrój, jest łazienka. Najczęściej jest to niewielkie pomieszczenie, w którym  duży i niezbyt atrakcyjny grzejnik burzy estetyczny wygląd. Zabudowa grzejnika w łazience może być więc świetnym pomysłem na dodanie jej bardziej wysublimowanego stylu. 

Grzejniki zamontowane w korytarzu również nie prezentują się zbyt elegancko. Korytarz to miejsce, które nasi goście widzą jako pierwsze, powinno więc stanowić swoistą wizytówkę domu. To, czego nie da się usunąć, należy więc sprytnie zakryć. Jak zabudować kaloryfer? Sposoby na ukrycie grzejnika

Jak zabudować grzejnik? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą być pomocne w przeprowadzeniu metamorfozy swojego wnętrza.

kaloryfer

1. Meble na ratunek

Jednym z najprostszych sposobów na ukrycie grzejnika jest schowanie go za meblami. Ta metoda sprawdza się w salonie, gdzie znajduje się ich spora liczba. Najlepiej sprawdzi się tu sofa lub kanapa – są na tyle duże, że z łatwością zakryją nawet największy kaloryfer. Dobrym pomysłem jest również ukrycie kaloryfera pod stolikiem. Zyskasz dodatkowy mebel i w łatwy sposób schowasz nieestetyczny grzejnik. Kiedy zaś nie wiemy, jak ukryć kaloryfer w sypialni, z pomocą przyjdzie łóżko. Wystarczy ustawić je w taki sposób, by wezgłowie zakryło grzejnik lub wykonać na zamówienie specjalny zagłówek.

2. Maskownice

Maskownice do grzejników sprawdzą się w każdym wnętrzu i w każdym pomieszczeniu. Decydując się na zastosowanie obudowy grzejnika, możemy wybierać spośród wielu materiałów, kolorów oraz wzorów. Tworzywem, które znajduje zastosowanie w produkcji tego typu akcesoriów, jest drewno i płyty MDF. Płyty MDF dają ogromną liczbę możliwości dekoracyjnych. Można na nich wykonać niemal każdy wzór – poczynając od symetrycznych figur, przez motywy kwiatowe, po drobiazgowe ornamenty. Często spotkać się można także z obudowami wyprodukowanymi z rattanowych mat, a także z blachy perforowanej czy wikliny. Wymienione tworzywa stosowane są najczęściej przez firmy specjalizujące się w produkcji maskownic. Warto zauważyć, że dla efektu dekoracyjnego obudowy takie można wzbogacić lampkami ledowymi, które uczynią z naszego grzejnika niecodzienne źródło światła.

3. Zasłona handmade

W wielu domach i mieszkaniach znajdziemy również osłony wykonane z tkanin (serwetek, firanek), sklejkisiatki ogrodzeniowej czy filcowych mat – często wykonane domowymi sposobami i niewielkim kosztem. Jeśli masz duszę artysty to takie osłony ‘handmade’ mogą stanowić jedyną w swoim rodzaju ozdobę, jednak trzeba liczyć się z tym, że może to być rozwiązanie tymczasowe i nietrwałe. 

kaloryfer

Zabudowa grzejnika jako ciekawy element aranżacyjny mieszkania

Czy zabudowa grzejnika może być ozdobą mieszkania? Sprawdź nasze pomysły, jak urządzić miejsce z grzejnikiem, by stało się najbardziej stylowym elementem aranżacji wnętrza.

Ciekawym i praktycznym sposobem zasłonięcia kaloryfera jest obudowanie go w taki sposób, by stworzyć z niego siedzisko lub szafkę. Jeśli zastanawiasz się, jak zasłonić kaloryfer pod oknem, to może być świetne rozwiązanie. Taki rodzaj obudowy może nie tylko pełnić rolę dekoracyjną ale zapewnić także wygodne miejsce do czytania czy do przechowywania drobiazgów. W zależności od wystroju wnętrza obudowę można wykonać z drewna, metalu czy szkła hartowanego. Dzięki temu stworzysz przytulne i ciepłe miejsce, którego aranżację możesz sezonowo zmieniać. 

Zabudowa grzejnika może także stać się głównym elementem dekoracyjnym mniejszego wnętrza, np. korytarza. Postaw na misternie zdobione ekrany dekoracyjne, które zamienią brzydki kaloryfer w małe dzieło sztuki. Takie dekoracyjne ekrany można znaleźć w bardzo wielu wzorach i kolorach, a ich koszt nie jest przeważnie duży.

A może zamiast ukrywania grzejnik, warto go wyeksponować? Przemalowanie starego grzejnika na modny i wyrazisty kolor, zastosowanie różnych technik, np. ombre czy tapowania mogą nadać kaloryferowi zupełnie nowego charakteru i sprawić, że stanie się on dodatkową ozdobą wnętrza. 

Zabudowa grzejnika może całkowicie odmienić wnętrze. Nieestetyczna bryła kaloryfera, dzięki kilku prostym zabiegom może stać się elementem dekoracyjnym i ozdobą pomieszczenia. Sposobów na ukrycie grzejnika jest bardzo  dużo, więc jeśli zastanawiasz się, jak zabudować kaloryfer, odpowiedź brzmi - kreatywnie. Nawet przy niewielkim budżecie i ograniczonym miejscu możesz wyczarować estetyczną i efektowną aranżację. Pamiętaj jednak, aby obudowa kaloryfera przepuszczała powietrze. Brak odpowiedniej cyrkulacji może bowiem skutkować brakiem komfortu termicznego i wzrostem rachunków za ogrzewanie. 

Jeśli wiesz już, jak ukryć grzejnik, zapoznaj się z szerokim asortymentem sklepu Castorama! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz narzędzi, żeby samodzielnie wykonać maskownicę czy wolisz przemalować kaloryfer i szukasz farb oraz pędzli, w Castoramie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do zamaskowania swojego kaloryfera