Szafka z lustrem do łazienki – jak ją wybrać?

Połączenie szafki z lustrem jest znane nie od dziś. Kiedyś było to rozwiązanie przede wszystkim funkcjonalne, a obecnie tego typu meble łazienkowe wykonywane są w tak wielu stylach i formach, że ich estetyka oraz wygląd idą w parze z walorami praktycznymi. Jak wybrać idealną szafkę lustrzaną pasującą do naszej łazienki? Oto sprawdzone porady.

Szafka z lustrem wbudowana w ścianę

Jakie wymiary powinna mieć szafka z lustrem?

To, w jakich wymiarach wybierzemy naszą szafkę, zależy oczywiście od dostępnej powierzchni w łazience. Małe lustra-apteczki zmieszczą się w każdej toalecie, natomiast jeśli chcemy zamontować większą, dwu- lub trzydrzwiową wersję, to musimy wygospodarować na nią więcej miejsca. Poza wysokością i szerokością lustra bardzo ważna jest tu głębokość mebli. Na rynku znajdziemy przede wszystkim szafki o głębokości ok. 15 cm i jest to funkcjonalne rozwiązanie do niewielkich łazienek, w których zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni. Szafki o większych głębokościach pozwalają natomiast na bardziej efektywne przechowywanie przedmiotów w łazience. Zanim jednak kupimy półkę z lustrem o głębokości 50 cm, zwróćmy uwagę, czy będzie stanowić estetyczną całość w połączeniu z umywalką i resztą łazienki.

Porada eksperta

Przed montażem szafki warto wymierzyć odległości od umywalki oraz rozstaw zawieszeń mebla, a następnie zaznaczyć je na ścianie. Dobrą praktyką jest wspomaganie się poziomicą, tak aby nasza szafka na pewno została zamontowana prosto. Po obrysowaniu kształtów mebli można przystąpić do wiercenia i montażu.

Szafka z lustrem do łazienki

Maksymalna wygoda urządzania łazienki – szafka z lustrem i oświetleniem

Niezależnie od tego, czy nad umywalką powiesimy zwykłe lustro, czy decydujemy się na połączenie szafki z lustrem, przestrzeń ta powinna być dobrze oświetlona. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu z oświetleniem – szafki lustrzane wyposażone w lampy z reguły nie wymagają już dodatkowego źródła światła. Jeśli jednak musimy samodzielnie zapewnić oświetlenie, możemy zastanowić się nad zastosowaniem następujących rozwiązań:

- listwy LED – są eleganckie i dają wiele możliwości aranżacyjnych, można je montować np. po obwodzie lustra,

- halogeny – oprawy halogenowe są popularnym wyborem, przeważnie montuje się je bezpośrednio nad lustrem,

- kinkiety – często mocuje się je po obu stronach lustra, nierzadko stanowią dodatkową ozdobę łazienki.

Przy wyborze oświetlenia kierujmy się własnymi preferencjami i potrzebami – przykładowo: jeśli nie zamierzamy używać lustra łazienkowego do makijażu, a jedynie przy codziennej toalecie, jakość światła nie będzie tu aż tak znacząca.

Szafka z lustrem

Wygląd szafki łazienkowej z lustrem ma znaczenie

Po określeniu wymiarów, liczby półek czy źródła światła przychodzi czas na dobranie odpowiedniego mebla pod kątem estetycznym. Najlepszym podejściem jest rozeznanie się wśród dostępnych modeli i wybranie odpowiedniego, kierując się całościową aranżacją łazienki. Białe szafki lustrzane są stosunkowo neutralne i zazwyczaj pasują do większości wnętrz, natomiast jeśli resztę mebli mamy w odważnych odcieniach i wykończone są one na wysoki połysk, dobierzmy do nich podobny model. Jeśli urządzamy łazienkę od zera, rozważmy sięgnięcie po gotowy zestaw meblowy do łazienki, w którym znajdziemy również szafkę z lustrem. Warto też rozglądać się za nietypowymi modelami – niektóre szafki mają ciekawe kształty czy rozwiązania, np. część półek schowanych za lustrem a część wysuniętych na zewnątrz.

Data publikacji: 04.06.2018