Czym zastąpić szafkę podumywalkową – ciekawe pomysły do Twojej łazienki

Jeśli podczas planowania wystroju łazienki dojdziemy do wniosku, że szafka pod umywalką nie jest dobrym rozwiązaniem, pozostaje nam wiele alternatyw. Co zrobić, żeby uniknąć wstawiania tego mebla, a jednocześnie cieszyć się w pełni funkcjonalną oraz elegancką łazienką?

Szafka podumywalkowa

Szafka podumywalkowa jest doskonałym wyborem do łazienek o małym metrażu – dzięki niej można bowiem jednocześnie zamaskować odpływ i przyłącza oraz zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami większej łazienki, z powodzeniem możemy się zdecydować na inne rozwiązania, które pozwolą podkreślić wystrój wnętrza. Sprawdź nasze inspiracje i zaaranżuj przestrzeń pod umywalką zgodnie ze swoją estetyką.

Zagospodarowanie przestrzeni bez szafki pod umywalką

Dużą popularnością cieszy się pomysł, aby pod umywalką nie wstawiać nic. Wówczas powinniśmy wybrać syfon, który nie będzie szpecił wystroju przestrzeni. Gdzie najlepiej sprawdzi się taka surowa kompozycja? We wszystkich industrialnych oraz loftowych mieszkaniach – widoczne elementy instalacyjne podkreślają nawiązania do inspirowanych starymi fabrykami wnętrz.

Klasyczna elegancja – postumenty i półpostumenty

Kiedy nie chcemy wstawiać do łazienki szafki podumywalkowej, ale też nie podoba nam się wizja widocznego syfonu, możemy zdecydować się na montaż postumentu. Będzie on łączył umywalkę z posadzką, a smukła forma doda całej konstrukcji elegancji. W przypadku, kiedy chcemy zachować wolną przestrzeń na posadzce, wybierzmy półpostument – posłuży jedynie do zamaskowania przyłączy i podkreśli klasyczny charakter umywalki. Jest to dobra opcja do wszystkich wnętrz, wykorzystujących bogate zdobienia, ale dzięki delikatnemu wyglądowi, nadaje się także do minimalistycznych pomieszczeń zaaranżowanych bardziej nowocześnie.

Czym zastąpić szafkę podumywalkową?

Umywalka z konsolą

Atrakcyjną alternatywą dla szafki podumywalkowej jest konsola – niewielki, dekoracyjny mebel w formie stolika. Niezabudowana forma sprawia, że zajmuje mniej miejsca, powiększając optycznie wnętrze i nadając mu lekkości. Dzięki dużemu wyborowi dostępnych wzorów z łatwością dopasujemy model, który podkreśli charakter aranżacji. W łazience w stylu angielskim świetnie sprawdzi się konsola z ozdobnymi nóżkami, natomiast minimalistyczne modele z prostymi kształtami będą dopełnieniem wnętrza w stylu industrialnym. Konsola pod umywalką to nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale również praktyczne – oprócz dodatkowej przestrzeni do przechowywania ułatwia utrzymanie czystości na posadzce.

Porada eksperta

Wybierzmy konsole, które posiadają poprzeczne łączenia w postaci prętów – dzięki temu jednocześnie zyskamy miejsce do zawieszania ręczników do rąk. Pod konsolą możemy ustawić też zamykane kosze, które skryją nasze kosmetyki lub środki czystości.

Drewniany blat – elegancja i funkcjonalność

Umieszczenie pod umywalką drewnianego blatu pozwoli nie tylko na dodatkowe wykorzystanie przestrzeni, ale również ociepli wizualnie wnętrze. Interesującym rozwiązaniem jest użycie lakierowanego drewna w najbardziej surowej formie – z widocznymi sękami i nierównym wykończeniem, podkreślającym jego naturalność. Drewniany blat w połączeniu z motywami roślinnymi oraz ceramicznymi akcesoriami łazienkowymi sprawdzi się świetnie we wnętrzach w stylu rustykalnym i skandynawskim. W zależności od potrzeb można postawić na krótki blat, będący podparciem pod umywalkę lub dłuższy, albo wariant narożny, dający więcej miejsca na potrzebne kosmetyki, a nawet rośliny. Dla dopełnienia naturalnej aranżacji można postawić również na postument wykonany z drewnianej kłody w surowej formie, zabezpieczonej bezbarwnym lakierem lub bejcą o kontrastującym odcieniu.

Pomysły na zastąpienie szafki podumywalkowej

Zastosowanie nietypowych przedmiotów

Lubisz nieszablonowe rozwiązania w aranżacji wnętrz? Chcesz umieścić w swojej łazience coś, co odróżni ją od innych i wprawi w zachwyt każdego? Postaw na nieoczywiste przedmioty. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wykorzystanie… starego roweru! Umieszczenie umywalki na rowerowej ramie ożywi wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru, a przy tym podkreśli zamiłowanie mieszkańców do aktywności fizycznej. Kolekcjonerom starych przedmiotów w stylu vintage z pewnością przypadnie do gustu wykorzystanie drewnianej beczki po winie jako postumentu pod umywalkę. Innym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni pod umywalką jest zastosowanie starych, lecz odnowionych własnymi siłami mebli. Niebanalna komoda stylizowana na wcześniejsze epoki lub podstawa maszyny do szycia sprawią, że nasza łazienka zyska niepowtarzalny charakter i sznyt. Stosując takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, aby mebel pasował do pozostałych elementów wyposażenia – w przeciwnym wypadku we wnętrzu zapanuje niezaplanowany chaos zamiast harmonii wystroju.

To, jakie wykończenie umywalki zastosujemy, zadecyduje o ostatecznym charakterze otoczenia, ale też wpłynie na jego funkcjonalność. Przed podjęciem decyzji zastanówmy się, czy wybrany przez nas wariant będzie miał też praktyczne zastosowanie w łazience.