Trampoliny ogrodowe

Trampoliny stanowią rozrywkę głównie dla dzieci, chociaż decydując się na model większych rozmiarów sami będziemy mogli przypomnieć sobie młode lata. Dzięki trampolinie nasze dzieci będą miały ciekawe zajęcie przez cały sezon wiosenno-letnio-jesienny.

Trampoliny ogrodowe

Na rynku znajdziemy trampoliny przeznaczone do zabawy i do fitnessu. Zanim dokonamy zakupu, powinnyśmy upewnić się co do jakości wykonania i zastosowanych w trampolinie materiałów – powinny być one wytrzymałe i zapewnić bezpieczeństwo osobom, które będą z niej korzystały. Najlepsze trampoliny posiadają również odpowiednie certyfikaty, które świadczą o przebytych testach i potwierdzają bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu.

Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są trampoliny niewielkich rozmiarów – o średnicy zewnętrznej 140 cm, macie do odbić około 100 cm średnicy i otoczonych ochronną siatką. Najtrwalsze są zbudowane na stalowych profilach. Jednak nawet te najmniejsze modele pozawalają na korzystanie z niej osób ważących do 100 kg. Niektóre z takich trampolin przeznaczone są również do użytku domowego.

Typowe trampoliny ogrodowe są zdecydowanie większych rozmiarów – ich średnica jest nie mniejsza niż ok. 180 cm, a możliwe obciążenie wynosi w tym przypadku 140 kg. Większe modele osiągają średnicę ponad 400 cm (nawet 488 cm) i wytrzymują ciężar 180 kg. Opierają się one na nogach (3, 4, 5, 6), zwykle podwójnych, zbliżonych kształtem do litery U, wykonanych ze stali i ocynkowanych. Przy zakupie niektórych z modeli trampolin dostaniemy dołączoną w zestawie drabinkę, po której wejdziemy na matę do odbić, która umieszczona jest w różnej odległości od ziemi (np. na wysokości 76,89 czy 96 cm). Profile trampolin zabezpieczone są zwykle obiciem wykonanym z gąbki. Warto zwrócić także uwagę na wysokość siatki, od tego bowiem zależy bezpieczna wysokość odbicia gwarantowana osobom korzystającym z trampoliny.

Jeżeli sama trampolina to za mało, możemy również dokupić do kompletu odpowiedniej wielkości namiot zaopatrzony w wejście zamykane na zamek i okienka. Z pewnością będzie stanowił nie lada atrakcję dla dzieci. Do kupienia są także pokrowce na trampoliny, które ochronią je przez szkodliwymi czynnikami środowiska oraz siatki pod trampolinę, które zakrywają nogi sprzętu i uniemożliwiają wchodzenie pod niego.

Trampoliny ogrodowe

Na rynku znajdziemy także trampoliny przeznaczone do fitnessu. Nie posiadają one siatki, ich minimalna średnica zewnętrzna to 80 cm, a mata do odbić mocowana jest na wysokości kilkudziesięciu centymetrów od podłoża. Możemy korzystać z nich zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, z powodzeniem też mogą korzystać z nich dzieci.

Poza trampolinami przeznaczonymi do zabawy czy relaksu znajdziemy również modele przeznaczone do sal fitness lub rehabilitacji – tego rodzaju trampoliny przystosowane są do długotrwałych i wysokich obciążeń, zastosowano w nich również mocniejsze sprężyny. Przydadzą się one profesjonalistom lub osobom intensywnie ćwiczącym, są jednak odpowiednio droższe od pozostałych trampolin.