Produkty

Uchwyty do półek – jak dopasować do aranżacji i podłoża?

Uchwyty do półek – jak dopasować do aranżacji i podłoża?

Nie tylko półki stanowią funkcjonalną dekorację ścian naszych wnętrz, są nimi również wsporniki. Odpowiednio dobrane – są dopełnieniem wystroju i dodatkowo akcentują styl aranżacji przestrzeni zastosowanej na pionowych powierzchniach.

 Uchwyty do półek Uchwyty jako niezbędne elementy półek

Nie wystarczy dobrać odpowiednią półkę, pasującą do wystroju pomieszczenia, w którym zostanie zawieszona – konieczne jest również jej uzupełnienie w formie mocującego do ściany uchwytu. Uzupełnienie bądź dodatkowe dekoracyjne zaakcentowanie, które stanowić będzie nieodłączną wizualnie i funkcjonalnie część wyposażenia ściany. Uchwyty i wsporniki wykonane mogą być z różnych materiałów, choć ich wybór jest mniejszy niż w przypadku samych półek. Te, w zależności od miejsca, w którym zostaną zawieszone, mogą być sporządzone z między innymi takich materiałów jak:

- drewno,

- szkło,

- tworzywo sztuczne,

- metal,

- materiały drewnopochodne.

Porada eksperta

O ile salony i pokoje gościnne zaaranżowane w sposób tradycyjny, rustykalny i z odniesieniami do retro wymagają półek z drewna i materiałów drewnopochodnych, o tyle dla nowoczesnych łazienek bardziej odpowiednie będą półki szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego.

UCHWYT PÓŁKI FORM PELIKAN DUŻY CHROMUchwyty ukryte i dekoracyjne

Jeśli półki mają ozdobny charakter i wykonane zostały z materiałów o dekoracyjnym wyglądzie, które warto wyeksponować i pozostawić na widoku domowników i gości, nie warto ich wyglądu łączyć z kształtami uchwytów. W tym wypadku zastosować można podpórki niewidoczne. Ich konstrukcja pozwala jednocześnie na skuteczne zamocowanie w ścianie i efektywne podtrzymywanie ciężaru półki. Wykonane zostały z wytrzymałej stali, a ich konstrukcja pozwala na regulowanie wysokości. Na wydłużony trzpień nakłada się półkę z wykonanym w niej pasującym otworem, dzięki czemu zakrywane są komponenty mocujące podpórkę do ściany.

Ponieważ materiał wykonania półek nierzadko uniemożliwia nawiercenia w nim długich otworów, jak to jest w przypadku szkła czy tworzywa sztucznego, w tych wypadkach sprawdzą się standardowe uchwyty. Dobierzemy je, zwracając uwagę na styl półki – tradycyjny, nowoczesny – i jej kolorystykę, która uzupełniona będzie uchwytem pozostającym widocznym elementem wykończeniowym w danym pomieszczeniu.

 Uchwyty do półek W przypadku aranżacji tradycyjnych i czerpiących z przeszłości, na przykład art deco, warto zdecydować się na uchwyty dekoracyjne o wyrazistych, zaokrąglonych kształtach. Ich masywność przysłuży się odpowiedniej stabilizacji półki – nawet poddanej dużemu obciążeniu. Meble ścienne w salonie nowoczesnym będą się komponować z uchwytami o metalowym i chromowym wykończeniu, a także wykonanymi z tworzyw sztucznych o wyrazistych barwach. Z kolei łazienka – zarówno tradycyjna, jak i zaaranżowana w duchu współczesności – to odpowiednie miejsce dla uchwytów stalowych malowanych proszkowo, na których umieszczone zostaną szklane półki mieszczące kosmetyki i przedmioty służące do zachowania codziennej higieny.

Uchwyty na elewacji i w ogrodowej altanie

Ponieważ półki – odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wilgoci – zawieszamy również w warunkach zewnętrznych, jako podpórek użyjemy modeli odpornych na przedwczesne zużycie. W przypadku kwietników i ogrodowych altan sprawdzą się malowane proszkowo, stalowe podpórki o florystycznym wzorze, dodatkowo podkreślającym kształty roślin, w otoczeniu których przyjdzie mu przebywać w miesiącach letnich. Do tego samego celu użyć też można wsporników drewnianych, o ile wcześniej samodzielnie je zaimpregnujemy.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Meble DIY – jak zrobić szafkę?

Meble DIY – jak zrobić szafkę?
Bezskutecznie poszukujesz idealnej szafki nocnej, toaletki lub fantazyjnego regału na książki? Zrób je samodzielnie! Budowa prostych mebli to p...
Czytaj więcej

Półki sosnowe – do czego mogą się przydać?

Półki sosnowe – do czego mogą się przydać?
Półki są elementem wyposażenia wielu wnętrz. W sklepach znajdziemy wiele gotowych modeli wykonanych z różnych materiałów, a wśród nich półki sos...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wspor...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Uchwyty do półek – jak dopasować do aranżacji i podłoża?