icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Uchwyty do półek – jak dopasować do aranżacji i podłoża?

Nie tylko półki stanowią funkcjonalną dekorację ścian naszych wnętrz, są nimi również wsporniki. Odpowiednio dobrane – są dopełnieniem wystroju i dodatkowo akcentują styl aranżacji przestrzeni zastosowanej na pionowych powierzchniach.

Uchwyty do półekUchwyty jako niezbędne elementy półek

Nie wystarczy dobrać odpowiednią półkę, pasującą do wystroju pomieszczenia, w którym zostanie zawieszona – konieczne jest również jej uzupełnienie w formie mocującego do ściany uchwytu. Uzupełnienie bądź dodatkowe dekoracyjne zaakcentowanie, które stanowić będzie nieodłączną wizualnie i funkcjonalnie część wyposażenia ściany. Uchwyty i wsporniki wykonane mogą być z różnych materiałów, choć ich wybór jest mniejszy niż w przypadku samych półek. Te, w zależności od miejsca, w którym zostaną zawieszone, mogą być sporządzone z między innymi takich materiałów jak:

- drewno,

- szkło,

- tworzywo sztuczne,

- metal,

- materiały drewnopochodne.

Porada eksperta

O ile salony i pokoje gościnne zaaranżowane w sposób tradycyjny, rustykalny i z odniesieniami do retro wymagają półek z drewna i materiałów drewnopochodnych, o tyle dla nowoczesnych łazienek bardziej odpowiednie będą półki szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego.

UCHWYT PÓŁKI FORM PELIKAN DUŻY CHROMUchwyty ukryte i dekoracyjne

Jeśli półki mają ozdobny charakter i wykonane zostały z materiałów o dekoracyjnym wyglądzie, które warto wyeksponować i pozostawić na widoku domowników i gości, nie warto ich wyglądu łączyć z kształtami uchwytów. W tym wypadku zastosować można podpórki niewidoczne. Ich konstrukcja pozwala jednocześnie na skuteczne zamocowanie w ścianie i efektywne podtrzymywanie ciężaru półki. Wykonane zostały z wytrzymałej stali, a ich konstrukcja pozwala na regulowanie wysokości. Na wydłużony trzpień nakłada się półkę z wykonanym w niej pasującym otworem, dzięki czemu zakrywane są komponenty mocujące podpórkę do ściany.

Ponieważ materiał wykonania półek nierzadko uniemożliwia nawiercenia w nim długich otworów, jak to jest w przypadku szkła czy tworzywa sztucznego, w tych wypadkach sprawdzą się standardowe uchwyty. Dobierzemy je, zwracając uwagę na styl półki – tradycyjny, nowoczesny – i jej kolorystykę, która uzupełniona będzie uchwytem pozostającym widocznym elementem wykończeniowym w danym pomieszczeniu.

Uchwyty do półekW przypadku aranżacji tradycyjnych i czerpiących z przeszłości, na przykład art deco, warto zdecydować się na uchwyty dekoracyjne o wyrazistych, zaokrąglonych kształtach. Ich masywność przysłuży się odpowiedniej stabilizacji półki – nawet poddanej dużemu obciążeniu. Meble ścienne w salonie nowoczesnym będą się komponować z uchwytami o metalowym i chromowym wykończeniu, a także wykonanymi z tworzyw sztucznych o wyrazistych barwach. Z kolei łazienka – zarówno tradycyjna, jak i zaaranżowana w duchu współczesności – to odpowiednie miejsce dla uchwytów stalowych malowanych proszkowo, na których umieszczone zostaną szklane półki mieszczące kosmetyki i przedmioty służące do zachowania codziennej higieny.

Uchwyty na elewacji i w ogrodowej altanie

Ponieważ półki – odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wilgoci – zawieszamy również w warunkach zewnętrznych, jako podpórek użyjemy modeli odpornych na przedwczesne zużycie. W przypadku kwietników i ogrodowych altan sprawdzą się malowane proszkowo, stalowe podpórki o florystycznym wzorze, dodatkowo podkreślającym kształty roślin, w otoczeniu których przyjdzie mu przebywać w miesiącach letnich. Do tego samego celu użyć też można wsporników drewnianych, o ile wcześniej samodzielnie je zaimpregnujemy.

 

Data publikacji: 30.10.2017