Produkty

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?

Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i oryginalny element dekoracji wnętrza, pozwali na podkreślenie stylu Twojego domu. Jak prawidłowo ułożyć deski podłogowe i o czym powinieneś pamiętać przed przystąpieniem do pracy?

Przejdź do następnych akapitów:

Podłoga w jodełkę — jakie drewno wybrać?

Solidna, drewniana podłoga w salonie lub sypialni to niewątpliwa ozdoba i trwały element wykończenia każdego mieszkania. Jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w konserwacji. Odpowiednio wykonana, zadbana i właściwie pielęgnowana powierzchnia może wytrzymać długie lata i cieszyć oko domowników.

Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna, które można wykorzystać do ułożenia parkietu. Deski podłogowe występują w zróżnicowanych kolorach i kształtach, a także różnią się sposobem wykończenia. Parametrem, który może być decydujący podczas wyboru rodzaju drewna, jest jego twardość i wytrzymałość. Miękkie gatunki drewna są z reguły tańsze, jednak wymagają dużej ochrony i bardzo łatwo jest uszkodzić ich delikatną powierzchnię, mimo wierzchniej warstwy zabezpieczającej.

Deska podłogowa lita GoodHome Skara

  

Do miękkich gatunków drzew zalicza się sosnę, lipę, modrzew, brzozę i mahoń. Wybierając któreś z nich, musisz liczyć się z tym, że w niedługim czasie pojawiają się na nim niewielkie rysy, wgłębienia i ślady, pozostawione przez domowników lub czworonożnych pupili. Są one jednak zazwyczaj tańsze, więc gdy chcesz ograniczyć koszty, to rozsądny wybór za niewielką cenę.

Jeśli skłaniasz się ku materiałowi, który będzie solidny i trwały, postaw na gatunki trwałe i mocne. Należą do nich przede wszystkim buk, dąb, a także większość drzew egzotycznych, takich jak heban. Dodatkowo, jeśli planujesz drewnianą podłogę w łazience, wybór drewna egzotycznego, które blokuje przedostawanie się wilgoci w głąb desek, będzie dodatkowym atutem.

Nie musisz rezygnować z wymarzonego gatunku drewna, gdy w planach miałeś ciemną podłogę, a drewno jest jasne. Możesz kupić deski odpowiednio impregnowane i barwione, np. bejcą lub lakierobejcą. Jeśli chciałbyś urządzić pokój w stylu retro lub loft, ciekawym pomysłem jest wybór desek szczotkowanych, o nieregularnej i nieznaczne chropowatej powierzchni. Tak wykonana podłoga przypomina dawne pomieszczenia w dworkach i starych posiadłościach i zdecydowanie dodaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

DESKA TRÓJWARSTWOWA GOODHOME ESLOV 14 X 90 X 600 MM JODEŁKA 1,94 M2


Parkiet w jodełkę — prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem do samodzielnego wykonania podłogi powinieneś odpowiednio przygotować powierzchnię. Ważne, aby była równa i nie posiadała wybrzuszeń, które uniemożliwiają staranne pokrycie całości deskami. Mimo iż podłoga w jodełkę składa się z mniejszych desek, co pozwala na ukrycie ewentualnych defektów podłoża, o wiele prościej będzie Ci pracować na idealnie wyrównanej płaszczyźnie.

Parkiet w jodełkę układaj na wypoziomowanej i dobrze wyschniętej wylewce. Jeśli kładziesz deski na nawierzchni, która była pokryta wcześniej innym rodzajem podłogi, nie zapomnij usunąć dokładnie wszystkich pozostałości drewna, kleju i mocowań. Gdy już oczyścisz całość ze śmieci i odpadów, może dodatkowo ją odkurzyć i zamieść. W ten sposób nie będziesz narażony na walkę z pyłem, kurzem i drobinami drewna, szczególnie kłopotliwymi podczas dalszego lakierowania.

Jak każda inna podłoga – jodełka wymaga użycia możliwie jak najbardziej równych i regularnie wykończonych desek. Sprawdź podczas zakupu materiału czy poszczególne deseczki są proste, nie mają defektów i były odpowiednio składowane. Nieodpowiednio zabezpieczone drewno może się wyginać, pęcznieć, a z czasem szybciej zużywać i deformować.

Układanie parkietu w jodełkę krok po kroku

Gdy już zabezpieczyłeś i oczyściłeś podłoże, możesz przystąpić do pracy. Czy podłoga-jodełka to zadanie dla amatora? Oczywiście! Przed przystąpieniem do działania upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia. Pomocne będą kątownik z linijką, ołówek do zaznaczania i mierzenia odległości, zwijany metr, rękawice i okulary ochronne oraz wyrzynarka, z której pomocą dopasujesz kształt i długość desek w rogach i załamaniach pomieszczenia.

Zmierz dokładnie wymiary pokoju i narysuj linię przez środek pomieszczenia. To od niej rozpocznij symetryczne układanie poszczególnych listewek i łączenie ich ze sobą. Będzie ona wyznaczać środek i oś wybranego przez Ciebie wzoru.

Następnie rozpakuj paczkę z deskami. Możesz posegregować je zgodnie z własnymi preferencjami – te, które mają więcej sęków i bogatszy wzór ukryć w narożach pokoju lub wręcz odwrotnie – wyeksponować różnorodność i ciekawe rozwiązania, które na powierzchni drewna wymyśliła natura. Niektóre deski mogą też różnić się od siebie kolorem i odcieniem. Gdy już rozpakowałeś deski i upewniłeś się, że nie są pokryte pyłem lub kurzem, zacznij łączyć ze sobą prawe i lewe listwy. W kolejnym kroku wyśrodkuj je na uprzednio narysowanej linii, zaczynając układanie wzoru jodełki. Przesuwaj się poziomo w stronę obu ścian, uzyskując idealnie podzielony i symetrycznie umiejscowiony wzór.

Gdy kontynuujesz układanie desek przy ścianie, przesuwaj się o kolejny rząd ku dolnej części pomieszczenia. Na bieżąco docinaj brakujące elementy na rogach i przy krawędziach ścian – unikniesz wracania w to samo miejsce i rozsuwania się desek, zanim trwale zwiążą się klejem z nawierzchnią.

Wypełniaj wszystkie szczeliny przy ścianie. Możesz ułożyć deski bez użycia kleju, posługując się jedynie łączeniem pióro-wpust. Możesz też od razu kleić ze sobą poszczególne elementy. Gdy wybierasz tą drugą opcję, niezwykle istotne jest niewracanie do poprzednio ułożonych elementów, by dać czas klejowi na stężenie, związanie się i odpowiednie wyschnięcie. Unikniesz wtedy rozsuwania się desek oraz zmiany wysokości.

Nie obawiaj się, że klej zbyt szybko wyschnie. Możesz wymieszać tylko część surowca i pomału układać deski jedną obok drugiej. Warto na początku dociąć sobie odpowiednie elementy i dopiero wtedy zacząć klejenie – nie będziesz musiał spieszyć się przesadnie podczas nakładania kleju i unikniesz unoszenia się drobinek ciętego drewna w pomieszczeniu. Możesz też docinać i dopasowywać deski w innym pokoju, niż w tym, w którym układasz podłogę.

Niekiedy może się okazać, że dana deska podczas docinania złamie się w niewłaściwy sposób, co będzie skutkować nieestetycznym zakończeniem deski. Przygotuj się na taki scenariusz i kup nieznacznie większą ilość desek. Nie będzie obawy, że w trakcie pracy będziesz zmuszony jechać do marketu po dodatkowy materiał. To też dobra metoda zabezpieczenia się przed brakiem wymiennych desek w przyszłości, gdy po latach chciałby odświeżyć fragment bardziej zużytej podłogi.

Gdy uda Ci się już ułożyć wszystkie elementy i starannie je z sobą skleić, pozwól klejowi zacząć działać. Odczekaj zalecany przez producenta czas schnięcia, a następnie odkurz całość bardzo dokładnie i usuń ewentualne zabrudzenia. Jest to konieczne przed zabezpieczenie wierzchniej warstwy desek.

 Deska trójwarstwowa GoodHome Oppland

Jeśli wybrałeś surowe drewno, czas na pokrycie całości lakierem lub innym materiałem ochronnym. Często jednak dostępne są już gotowe, odpowiednio zaimpregnowane deski, co znacznie przyspiesza pracę i pozwala na niemal natychmiastowe użytkowanie pomieszczenia. To także wygodne rozwiązanie, gdy w domu przebywają dzieci i osoby starsze – nie ma ryzyka wdychania szkodliwych oparów i opuszczania domu na dłuższy okres.

Drewniana podłoga to niewątpliwa wizytówka każdego domu. Pasuje zarówno do starodawnych, zabytkowych pomieszczeń, jak i nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych przestrzeni. Dobrze współgra z metalem, tworzywami sztucznymi oraz neutralnym i barwionym szkłem. Przed podjęciem decyzji o rodzaju i sposobie wykonania podłogi pamiętaj, że będzie Ci służyć przynajmniej kilka lat. Warto z tego powodu dołożyć nieco więcej środków i kupić taki produkt, który przetrwa nawet bardzo intensywne użytkowanie. Układanie parkietu w jodełkę nie jest wcale trudne i pozwoli Ci na samodzielne urządzenie eleganckiego wnętrza w Twoim domu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?