icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i oryginalny element dekoracji wnętrza pozwoli na podkreślenie stylu Twojego domu. Sprawdź, jak prawidłowo ułożyć deski podłogowe i o czym powinieneś pamiętać przed przystąpieniem do pracy.

Podłoga w jodełkę — jakie drewno wybrać?

Solidna podłoga drewniana w jodełkę w salonie lub sypialni to niewątpliwa ozdoba i trwały element wykończenia każdego mieszkania. Jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w konserwacji. Odpowiednio wykonana, zadbana i właściwie pielęgnowana powierzchnia może wytrzymać długie lata i niezmiennie cieszyć oko domowników.

Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna, które można wykorzystać do ułożenia parkietu. Deski podłogowe występują w zróżnicowanych kolorach i kształtach, a także różnią się sposobem wykończenia. Parametrem, który może być decydujący podczas wyboru rodzaju drewna, jest jego twardość i wytrzymałość. Miękkie gatunki drewna są z reguły tańsze, jednak wymagają dużej ochrony i bardzo łatwo jest uszkodzić ich delikatną powierzchnię, mimo wierzchniej warstwy zabezpieczającej.

Do miękkich gatunków drzew zalicza się sosnę, lipę, modrzew, brzozę i mahoń. Wybierając któreś z nich, musisz liczyć się z tym, że w niedługim czasie pojawiają się na nim niewielkie rysy, wgłębienia i ślady, pozostawione przez domowników lub czworonożnych pupili. Są one jednak zazwyczaj tańsze, więc gdy chcesz ograniczyć koszty, to rozsądny wybór za niewielką cenę.

Jeśli skłaniasz się ku materiałowi, który będzie solidny i wytrzymały, postaw na gatunki trwałe i mocne. Należą do nich przede wszystkim buk, dąb, a także większość drzew egzotycznych, takich jak heban. Dodatkowo, jeśli planujesz układanie podłogi w jodełkę w łazience, wybór drewna egzotycznego, które blokuje przedostawanie się wilgoci w głąb desek, będzie dodatkowym atutem.

Nie musisz rezygnować z wymarzonego gatunku drewna, gdy w planach miałeś ciemną podłogę, a drewno jest jasne. Możesz kupić deski odpowiednio impregnowane i barwione, np. bejcą lub lakierobejcą. Jeśli chcesz urządzić pokój w stylu retro lub loft, ciekawym pomysłem jest wybór desek szczotkowanych, o nieregularnej i nieznaczne chropowatej powierzchni. Tak wykonana podłoga przypomina dawne pomieszczenia w dworkach i starych posiadłościach i zdecydowanie dodaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

Podłoga w jodełkę z naturalnego drewna to piękne i ponadczasowe rozwiązanie, które niestety nie należy do najtańszych. Jeśli nie chcesz rezygnować ze stylowego wyglądu, jaki zapewnia podłoga w jodełkę, panele winylowe to rozwiązanie dla Ciebie. Nowoczesna technologia produkcji paneli winylowych pozwala stworzyć wzory, które do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Podłoga winylowa w jodełkę to zatem bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i w firmie. Łączy w sobie efektowny design, świetną wytrzymałość oraz atrakcyjne koszty produktu.

DESKA TRÓJWARSTWOWA GOODHOME ESLOV 14 X 90 X 600 MM JODEŁKA 1,94 M2DESKA TRÓJWARSTWOWA GOODHOME ESLOV 14 X 90 X 600 MM JODEŁKA 1,94 M2DESKA TRÓJWARSTWOWA GOODHOME ESLOV 14 X 90 X 600 MM JODEŁKA 1,94 M2DESKA TRÓJWARSTWOWA GOODHOME ESLOV 14 X 90 X 600 MM JODEŁKA 1,94 M2

Podłoga w jodełkę — prace przygotowawcze przed położeniem parkietu

Przed przystąpieniem do samodzielnego wykonania podłogi powinieneś odpowiednio przygotować powierzchnię. Ważne, aby była ona równa i nie posiadała wybrzuszeń, które uniemożliwiają staranne pokrycie całości deskami. Mimo iż podłoga w jodełkę składa się z mniejszych desek, co pozwala na ukrycie ewentualnych defektów podłoża, o wiele prościej będzie Ci pracować na idealnie wyrównanej płaszczyźnie.

Parkiet lub panele podłogowe w jodełkę układaj na wypoziomowanej i dobrze wyschniętej wylewce. Jeśli montujesz deski na nawierzchni, która była pokryta wcześniej innym rodzajem podłogi, nie zapomnij usunąć dokładnie wszystkich pozostałości drewna, kleju i mocowań. Gdy już oczyścisz całość ze śmieci i odpadów, możesz dodatkowo ją odkurzyć i zamieść. W ten sposób nie będziesz narażony na walkę z pyłem, kurzem i drobinami drewna, szczególnie kłopotliwymi podczas dalszego lakierowania.

Jak każda inna podłoga jodełka wymaga użycia możliwie jak najbardziej równych i regularnie wykończonych desek. Sprawdź podczas zakupu materiału, czy poszczególne deseczki są proste, nie mają defektów i były odpowiednio składowane. Nieodpowiednio zabezpieczone drewno może się wyginać, pęcznieć, a z czasem szybciej zużywać i deformować.

Podłoga w jodełkę – układanie podłogi w jodełkę krok po kroku

Gdy już zabezpieczyłeś i oczyściłeś podłoże, możesz przystąpić do pracy. Czy podłoga-jodełka to zadanie dla amatora? Oczywiście! Przed przystąpieniem do działania upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia. Pomocne będą kątownik z linijką, ołówek do zaznaczania i mierzenia odległości, zwijany metrrękawice i okulary ochronne oraz wyrzynarka, z pomocą której dopasujesz kształt i długość desek w rogach i załamaniach pomieszczenia.

Zmierz wymiary pokoju

Układanie podłogi w jodełkę zacznij od precyzyjnego określenia wielkości pokoju. W tym celu zmierz dokładnie wymiary pomieszczenia i narysuj linię przez jego środek. To od niej rozpocznij symetryczne układanie poszczególnych listewek i łączenie ich ze sobą. Będzie ona wyznaczać środek i oś wybranego przez Ciebie wzoru.

Posegreguj deski

Następnie rozpakuj paczkę z deskami. Możesz posegregować je zgodnie z własnymi preferencjami – te, które mają więcej sęków i bogatszy wzór ukryć w narożach pokoju lub wręcz odwrotnie – wyeksponować różnorodność i ciekawe rozwiązania, które na powierzchni drewna wymyśliła natura. Niektóre deski mogą też różnić się od siebie kolorem i odcieniem.

Starannie układaj deski lub panele

Gdy już rozpakowałeś deski i upewniłeś się, że nie są pokryte pyłem lub kurzem, zacznij łączyć ze sobą prawe i lewe listwy. W kolejnym kroku wyśrodkuj je na uprzednio narysowanej linii, zaczynając układanie wzoru jodełki. Przesuwaj się poziomo w stronę obu ścian, uzyskując idealnie podzielony i symetrycznie umiejscowiony wzór.

Do wyboru masz kilka wzorów podłóg w jodełkę. Podłoga w jodełkę francuską wyróżnia się bardzo eleganckim wyglądem. Ułożenie klepek pod kątem 45°, przypominającym grot strzały, sprawia, że podłoga zyskuje na dynamizmie i regularności. 

Podłoga drewniana w jodełkę węgierska charakteryzuje się natomiast kątem przycięcia 60°. Dzięki temu wzór jest szerszy i wydaje się spokojniejszy niż dynamiczna jodełka francuska. Wersja te znakomicie sprawdza się w przypadku pomieszczeń, które chcesz optycznie powiększyć.

Ponadczasowym, a przy tym najpopularniejszym rodzajem podłogi jest klasyczna podłoga w jodełkę. Panele lub deski w klasycznej jodełce są ścięte i połączone ze sobą pod kątem 90°.

Gdy kontynuujesz układanie desek przy ścianie, przesuwaj się o kolejny rząd ku dolnej części pomieszczenia. Na bieżąco docinaj brakujące elementy na rogach i przy krawędziach ścian – unikniesz wracania w to samo miejsce i rozsuwania się desek, zanim trwale zwiążą się klejem z nawierzchnią.

Wypełniaj wszystkie szczeliny przy ścianie. Możesz ułożyć deski bez użycia kleju, posługując się jedynie łączeniem pióro-wpust. Możesz też od razu kleić ze sobą poszczególne elementy. Gdy wybierasz tę drugą opcję, niezwykle istotne jest niewracanie do poprzednio ułożonych elementów, by dać czas klejowi na stężenie, związanie się i odpowiednie wyschnięcie. Unikniesz wtedy rozsuwania się desek oraz zmiany wysokości.

Nie obawiaj się, że klej zbyt szybko wyschnie. Możesz wymieszać tylko część surowca i pomału układać deski jedną obok drugiej. Warto na początku dociąć sobie odpowiednie elementy i dopiero wtedy zacząć klejenie – nie będziesz musiał spieszyć się przesadnie podczas nakładania kleju i unikniesz unoszenia się drobinek ciętego drewna w pomieszczeniu. Możesz też docinać i dopasowywać deski w innym pokoju, niż w tym, w którym układasz podłogę.

Niekiedy może się okazać, że dana deska podczas docinania złamie się w niewłaściwy sposób, co będzie skutkować nieestetycznym zakończeniem deski. Przygotuj się na taki scenariusz i kup nieznacznie większą ilość desek. Nie będzie obawy, że w trakcie pracy będziesz zmuszony jechać do marketu po dodatkowy materiał. To też dobra metoda zabezpieczenia się przed brakiem wymiennych desek w przyszłości, gdy po latach chciałby odświeżyć fragment bardziej zużytej podłogi.

podloga-w-jodelkepodloga-w-jodelkepodloga-w-jodelkepodloga-w-jodelke

Pozwól podłodze wyschnąć

Gdy uda Ci się już ułożyć wszystkie elementy i starannie je z sobą skleić, pozwól klejowi zacząć działać. Odczekaj zalecany przez producenta czas schnięcia, a następnie odkurz całość bardzo dokładnie i usuń ewentualne zabrudzenia. Jest to konieczne przed zabezpieczenie wierzchniej warstwy desek.

Zabezpiecz podłogę

Jeśli wybrałeś surowe drewno, czas na pokrycie całości lakierem lub innym materiałem ochronnym. Często jednak dostępne są już gotowe, odpowiednio zaimpregnowane deski, co znacznie przyspiesza pracę i pozwala na niemal natychmiastowe użytkowanie pomieszczenia. To także wygodne rozwiązanie, gdy w domu przebywają dzieci i osoby starsze – nie ma ryzyka wdychania szkodliwych oparów i opuszczania domu na dłuższy okres.

Podłoga drewniana w jodełkę to niewątpliwa wizytówka każdego domu. Pasuje zarówno do starodawnych, zabytkowych pomieszczeń, jak i nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych przestrzeni. Dobrze współgra z metalem, tworzywami sztucznymi oraz neutralnym i barwionym szkłem. Przed podjęciem decyzji o rodzaju i sposobie wykonania podłogi pamiętaj, że będzie Ci służyć przynajmniej kilka lat. Warto z tego powodu dołożyć nieco więcej środków i kupić taki produkt, który przetrwa nawet bardzo intensywne użytkowanie. Układanie parkietu w jodełkę nie jest wcale trudne i pozwoli Ci na samodzielne urządzenie eleganckiego wnętrza w Twoim domu.

Data publikacji: 28.06.2019