Produkty

Uprawa ziół w ogrodzie

Uprawa ziół w ogrodzie

Żadne suszone przyprawy w naszej kuchni nie są w stanie zastąpić aromatycznych, świeżych ziół z własnej uprawy. Dlatego warto zainwestować czas w przydomowy ogródek z ziołami.

zioła w ogrodzie, uprawaJakie warunki lubią zioła?

Hodowli ziół sprzyja zwykle słońce, które powinno świecić na rośliny co najmniej przez 6 godzin w ciągu dnia. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że zioła rozrosną się wzwyż, a ich liście będą małe i niezbyt intensywne w smaku. W półcieniu możemy posadzić rośliny, które naturalnie rosną w klimacie umiarkowanym, np. kminek, miętę lub estragon. Zioła są dość wymagające, jeśli chodzi o warunki glebowe – lubią ziemię żyzną, próchniczą, do tego lekką i przepuszczalną. Zdecydowanie gorzej rosną na podłożu gliniastym – jeśli mamy tylko taką glebę do dyspozycji, lepiej posadzić je w donicach w ziemi uniwersalnej (o odczynie lekko kwaśnym).

Uwaga! Do sadzenia ziół nie stosujemy ziemi przeznaczonej do kwiatów (może znajdować się w niej dużo nawozu). Ważne, by zioła zasilać nawozem organicznym.

Kiedy i jak je sadzić?

Zioła siejemy wprost do gruntu lub uprawiamy z rozsady (w razie wątpliwości wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu i czasu siania znajdziemy na opakowaniu lub etykiecie), warto je też sadzić w grupach o podobnych wymaganiach. Obok siebie umieszczamy również rośliny jednoroczne – po roku będziemy mogli ponownie wykorzystać to miejsce. W czasie sadzenia dobrze też uwzględnić miejsce na rozrost roślin, ponieważ niektóre mogą znacznie zmienić swoją wielkość (np. szałwia, tymianek, oregano i mięta).

Sadzenie zaczynamy od przygotowania podłoża. Ziemię przekopujemy szpadlem i usuwamy z niej wszelkie chwasty. Następnie przystępujemy do wysiewu ziół. Jeśli korzystamy z gotowych sadzonek, robimy w ziemi niewielkie dołki, tak by zmieścił się w nich system korzeniowy. Po posadzeniu rośliny ziemię wokół niej należy udeptać i podlać.

Jak często podlewać zioła?uprawianie ziół w ogrodzie

Zioła trzeba podlewać regularnie, najlepiej raz dziennie, by przez cały czas miały wilgotną ziemię. W upalne dni dobrze jest podlewać je dwa razy częściej (rano i wieczorem), dodatkowo w ciągu dnia można je zraszać. W przypadku ziół uprawianych w donicach niezwykle ważny jest drenaż – na dnie doniczki układamy drobne kamienie, dopiero na nie usypujemy ziemię. Dzięki temu nadmiar wody swobodnie odpłynie (wodę, której rośliny nie wchłoną w ciągu kilkunastu minut, trzeba wylać z podstawki). Zioła można nawadniać wodą z kranu, ale musi ona postać kilka godzin, żeby zawarty w niej chlor opadł na dno i nie trafił do roślin.

Jak je przycinać i czy jest to konieczne?

Regularne wykorzystywanie ziół podczas przygotowywania potraw sprawia, że ich przycinanie nie jest potrzebne. Wystarczy obrywać górne liście, żeby rośliny miały szansę się rozkrzewiać, zamiast rosnąć w górę (górne liście mają mniej smaku i aromatu). W ten sposób kontrolujemy rozrost rośliny, przyspieszamy ich wzrost i zapobiegamy wiązaniu się nasion. Intensywne zrywanie liści najlepiej jest przeprowadzać w suche dni.

Uwaga! Zioła tniemy ostrym nożem, w ten sposób nie miażdżymy łodyg, a roślina może się nadal rozkrzewiać.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, od czego zależy to, że z jednego opakowania wzejdą wszystkie wysiane nasiona, a z innego tylko połowa z nich....
Czytaj więcej

Sianie ziół – co musimy wiedzieć?

Sianie ziół – co musimy wiedzieć?
Świeże zioła to rzecz niezastąpiona w każdej kuchni. Nadają smak i aromat naszym potrawom, są zdrowe i pełne witamin. Z łatwością można je uprawiać sa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.04.2016
Ja to nie wiem czy bym dała radę... mam mały ogródek przy domu, ale jakoś mi nic nie rośnie i nie wiem jak się za to zabrać, a wszyscy mówią że to łatwe. nie macie gdzieś artykułu o tym, jak zacząć?
21.06.2015
hodowanie ziół w ogrodzie jest super, to najlepsze na co można przeznaczyć ogródek. kwiaty są bez sensu i kupa przy nich roboty, warzywa też sa wymagające, a ziola rosną własciwie same.

Ocena i komentarz dla:

Uprawa ziół w ogrodzie