Jak usunąć mech z dachu? Instrukcja krok po kroku

Słońce, wiatr i deszcz mogą niszczyć odsłonięte powierzchnie Twojego domu, ale i sprzyjać również rozwojowi innych form życia roślinnego. Mech jest szczególnie odpornym organizmem, który rozwija się na wielu rodzajach powierzchni, w tym na ścianach oraz dachach. Choć czasami wygląda to interesująco, może stanowić zagrożenie. Skąd bierze się mech na dachu i jak się go pozbyć? Czytaj dalej!

mech na dachu

Mech na dachu – ozdoba czy poważny problem?

Mech od dawna jest jedną z roślin cenionych za swoją odporność i zdolność do przetrwania w prawie każdym klimacie i podłożu – w tym na pokryciu dachowym. To właśnie ta siła sprawia, że jest on niezwykle trudny do usunięcia bez pomocy profesjonalnego serwisu, a z czasem może spowodować znaczne szkody. 

Warunki najbardziej podatne na rozwój mchu to zacienione dachy w pobliżu drzew lub lasów, gdzie nie ma bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, a także deszcz i wiatr, które mogą przynieść zarodniki z innych miejsc. Powierzchnie zorientowane na północ i południe są szczególnie podatne na gromadzenie się mchu, ponieważ obecny baldachim drzew osłania powierzchnię przed silnymi północnymi wiatrami, które mogą wysuszyć pożądane materiały podłoża.

Na naszych dachach mech łatwo się przyjmuje dzięki obecności pyłu i detrytusu z pobliskiego pokrycia drzewnego oraz materiałów dachowych, które zapewniają mu solidną powierzchnię, na której może się zakorzenić. Przy odpowiednim środowisku i podłożu, usuwanie mchu jest często trudniejsze, niż na początku można by było się spodziewać. 

Chociaż mech na dachu może wyglądać estetycznie, nie należy go ignorować, ponieważ jego wzrost może oznaczać kłopoty dla konstrukcji dachu. Niewielka ilość mchu nie musi być groźna, ale duże nagromadzenie może spowodować pogorszenie parametrów fizycznych i chemicznych pokrycia dachowego, co zwiększa ryzyko wystąpienia korozji biologicznej.

Osłabieniu ulegnie również integralność połaci, a pozostawiona bez opieki duża część dachu może wymagać wymiany lub naprawy – co jest kosztownym zadaniem. Aby zapobiec wkładów finansowych związanym z porastaniem na dachu mchem, należy regularnie go usuwać, gdy tylko się pojawi, a także stosować środki zapobiegawcze, aby powstrzymać jego odrastanie. Podjęcie kroków w celu rozwiązania problemów związanych z mchem na wczesnym etapie pozwoli zaoszczędzić wysiłek i pieniądze w przyszłości.

mech-na-dachu

Przeczytaj również: Jak zrobić skalniak? Rodzaje skalniaków i sposób ich zakładania

Jak usunąć mech z dachu? Instrukcja

Usuwanie mchu z dachu powinno być regularną częścią rutyny konserwacyjnej każdego właściciela domu. Im dłużej mech rośnie i rozmnaża się, tym trudniej go usunąć, dlatego ważne jest, aby działać szybko! Jak usunąć mech z dachu?

Sposób usuwania mchu z dachu zależy od rodzaju materiału, z którego został wykonany. W przypadku powierzchni nieporowatych, takich jak dachówki lub gonty, najlepszym rozwiązaniem może być mycie ciśnieniowe, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia powłoki.

Natomiast w przypadku materiałów porowatych lepszym wyborem jest zazwyczaj twarda szczotka. Dzięki temu podczas czyszczenia zostaną usunięte wszystkie zanieczyszczenia wrastające w pory powierzchni. Należy również pamiętać, że dachy pokryte mchem mogą być bardzo śliskie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zranić się podczas pracy. Czyszczenie dachu z mchu to zadanie, które wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać tę pracę, można skorzystać z pomocy profesjonalnych ekip, które dysponują specjalistycznym sprzętem i wiedzą, jak to zrobić, nie powodując szkód. 

Jak usunąć mech z dachu pokrytego papą?

Mech na dachu z papy może być nieestetyczny i z czasem powodować znaczne szkody, jeżeli nie zostanie szybko usunięty. Niestety mech może być trudny do usunięcia, dlatego ważne jest, aby podjąć kroki w celu usunięcia mchu w bezpieczny i skuteczny sposób. Pierwszym krokiem jest poluzowanie mchu za pomocą miękkiej szczotki.

Następnie należy sporządzić roztwór środka czyszczącego zmieszanego z wodą – szczególnie dobrze sprawdza się specjalny środek do usuwania mchu z dachu. Niektórzy stosują również wybielacz – również i tym roztworem wyczyścisz dach. Po naniesieniu środka czyszczącego na dach należy odczekać około 10-15 minut, a następnie usunąć mech za pomocą szczotki lub szorowarki. 

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy używać ochronnych okularów i rękawic, ponieważ niektóre substancje chemiczne ze środka czyszczącego mogą mieć kontakt z ciałem. Na koniec należy spłukać zimną wodą pozostałości środka czyszczącego z dachu i pozostawić powierzchnię do całkowitego wyschnięcia przed przejściem do kolejnego etapu, jakim jest ponowne uszczelnienie. 

Usuwanie mchu z dachu z papy nie jest łatwym zadaniem, jednak jeśli zostanie wykonane prawidłowo, może sprawić, że dach w krótkim czasie znów będzie wyglądał estetycznie!

mech na dachu

Sprawdź także: Ogród skandynawski – czym się charakteryzuje i jak go założyć?

Usuwanie mchu z dachu – jak zabezpieczyć się na przyszłość?

Mycie dachu z mchu jest nieprzyjemnym zadaniem, które wymaga ogromnej ostrożności. Dlatego o wiele lepiej jest zapobiegać wystąpieniu takich problemów w przyszłości. Jak można to zrobić? 

Utrzymanie dachu wolnego od mchu nie tylko dodaje atrakcyjności domowi, ale także pomaga zachować dach i przedłużyć jego żywotność, chroniąc leżące pod nim gonty przed wilgocią. Aby w przyszłości mech nie pojawił się na dachu, można podjąć kilka kroków. 

Po pierwsze, należy utrzymywać rynny w czystości i wolne od zanieczyszczeń, ponieważ stojąca w nich woda po deszczu lub śniegu sprzyja rozwojowi mchu. Należy również usuwać liście nagromadzone w pobliżu kominów, które mogą rozpryskiwać się na dach w czasie deszczu.

Po drugie, należy wybrać dach energooszczędny, zaprojektowany w technologii bariery promieniowania cieplnego, która odbija promienie słoneczne od domu i utrzymuje temperaturę. 

Wreszcie ostatni, należy unikać zwisających gałęzi, które rzucają cień na obszary dachu, gdzie może rozwijać się mech. Podjęcie teraz tych kroków pomoże w przyszłości zabezpieczyć się przed gromadzeniem się mchu na długi okres czasu.