icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaką pompę ogrodową wybrać?

Niezależnie od tego, czy mamy dom z ogrodem, czy działkę rekreacyjną, zawsze powinniśmy zadbać o skuteczne nawadnianie. W miejscach, gdzie nie mamy dostępu do odpowiedniej instalacji wodnej, warto rozważyć zastosowanie odpowiedniej pompy. Na rynku istnieje wiele pomp o różnych zastosowaniach - dzięki nim każdy znajdzie możliwość skutecznego nawadniania.

Jaką pompę ogrodową wybrać?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są pompy ręczne

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje pomp ręcznych: abisynka, czyli pompa kolumienkowa, oraz pompa motylkowa.  Pompa kolumienkowa jest rozwiązaniem najprostszym konstrukcyjnie – wewnątrz takiej pompy znajduje się skórzana uszczelka i tłok, który zasysa wodę na powierzchnię. W praktyce im większa pompa, tym większy w środku tłok, a tym samym lepsza wydajność. Pompy takie mogą podnosić wodę z głębokości ok. 8 m i  służyć nam latami, wystarczy jedynie co kilka lat wymieniać element, który najbardziej narażony jest na zużycie – czyli skórzaną gumkę. Średnia wydajność takiej pompy to ok. 20 litrów na minutę, a do jej największych zalet należy wysoka żywotność oraz estetyczny wygląd. Pompa kolumienkowa jest bardzo ciekawym dodatkiem, który uszlachetni wygląd ogrodu czy działki.

Pompa motylkowa ma podobne zastosowanie jak pompa kolumienkowa. Różnica polega na wewnętrznej konstrukcji, która jest bardziej skomplikowana. Tłok zastępuje tam zestaw zaworów ze specjalną przeponą. Wysokość podnoszenia tej pompy to 7 m. Wyższością tej konstrukcji jest możliwość tłoczenia wody aż do wysokości 25 m. Można to wykorzystać do przetaczania wody np. do zbiornika zamontowanego na dachu, aby potem ją podgrzać. Wydajność takiej pompy to ok. 25 L/min.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo podczas koszenia trawy

Wśród pomp elektrycznych rozróżniamy trzy podstawowe typy

Pompa powierzchniowa samozasysająca jest najczęściej wykorzystywana jako pompa ogrodowa. Jej największą zaletą jest zdolność do samoodpowietrzania. Pompa ta najpierw wypompowuje powietrze z rury ssawnej, a później zasysa wodę. Jest to konstrukcja zwarta i nie zajmuje dużo miejsca. Zastosowanie tej pompy ma jednak pewne ograniczenia. Maksymalna głębokość ssania takiej pompy to tylko 7 m. Wysokość tłoczenia dochodzi do 45 m. Jest ona idealnym rozwiązaniem do pozyskiwania wody z naturalnych zbiorników wodnych bądź pobliskich rzek. Można nią również pozyskać wodę ze zwykłej studni kopanej. Wydajność takiej pompy to około 60L/min.

Jaką pompę ogrodową wybrać?

Korpus pompy zanurzeniowej (inaczej zwanej zatapialną) wykonany jest jako konstrukcja hermetyczna. Większość tych pomp wyposażona jest we włączniki zatapialne. Pompy tego rodzaju można stosować wszędzie, gdzie da się ja zatopić – czyli we wszelkiego rodzaju zbiornikach – zarówno sztucznych, jak i naturalnych. Można ją także zanurzyć w beczce i wykorzystywać do podlewania ogrodu wodą deszczową. Wysokość podnoszenia takich pomp to około 16 m. Wydajność jest dość duża i może wynosić nawet 300L/min.

Sprawdź też: Odśnieżarki – która odśnieżarka do śniegu sprawdzi się lepiej: spalinowa czy elektryczna? Podpowiadamy

Pompa głębinowa jest najbardziej zaawansowaną technicznie konstrukcją ze wszystkich dotychczas opisanych. W jej wnętrzu znajduje się skomplikowany system wirników służących do wytworzenia ciśnienia. Pompy tego typu przystosowane są do zanurzenia w rurze płaszczowej. Można nimi pozyskiwać wodę z dolnych warstw wodonośnych. Wysokość podnoszenia takich pomp może sięgać nawet do 100 m.