icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?

Nie wszystkie zepsute sprzęty nadają się jedynie do wyrzucenia. Starą wannę można wykorzystać w ogrodzie, gdzie posłuży jako składzik, kwietnik, a nawet oczko wodne. Warto znać sztuki recyklingowe, które nadają rzeczom drugie życie – w ogrodzie.

Wanna wolnostojąca z wodą – pojnik dla zwierząt i żłób

Zużyta wanna przydaje się w ogrodzie i na gospodarstwie jako pojnik dla zwierząt. Jeśli ma stać na uboczu, wsparta o ścianę, możemy użyć popularnej wanny do zabudowy. Jeżeli jednak chcemy umieścić ją na środku otwartego terenu, np. na padoku lub w miejscu wypasania innych zwierząt, przydatna będzie wanna wolnostojąca. Opcjonalnie nóżki czy stelaż można wykonać samodzielnie.

Wanna w gospodarstwie może również służyć jako pojnik z karmą suchą: sianem, słomą, ziarnami. Jeżeli zwierzęta przebywają na dworze długo, a trawa rosnąca na terenie, na którym zostają wypasane, nie wystarcza jako posiłek, wanna doskonale spełni rolę żłobu.

Zbiornik z wodą do podlewania kwiatów – alternatywne wykorzystanie wanny wolnostojącej

Nie w każdym gospodarstwie są zwierzęta. Czasem dokładniejszej pielęgnacji wymagają rośliny, do których w wyniku znacznej odległości od źródła wody nie dociera wąż ogrodowy. Zamiast nosić wodę w nieporęcznych wiadrach bądź ciężkich konewkach, warto zdecydować się na drugie źródło wody po przeciwległej stronie ogrodu.

Wanna wolnostojąca, ale również klasyczna wanna prostokątna do zabudowy, ma tę zaletę, że wody w niej nie trzeba uzupełniać samodzielnie. Za każdym razem, gdy będzie padał deszcz, nazbiera się w zbiorniku naturalnie. Jest to ekologiczny sposób pozyskiwania wody, który przy okazji pozwala zaoszczędzić na opłatach. To istotne zwłaszcza przy większych ogrodach.

Czy wiesz, że...?

Deszczówka jest wodą bardzo wartościową dla roślin. Stanowi roztwór słabych kwasów, dzięki czemu ma niskie pH i nadaje się do podlewania kwiatów każdego gatunku. Nie zawiera szkodliwych pierwiastków, które występują w kranówce (m.in. fluoru, chloru). Jest bogata w substancje odżywcze, odpowiednio napowietrzona i miękka. Można jej używać od razu po zebraniu, podczas gdy kranową należy odstawić na kilka godzin.

Wanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzie

Kwietnik w wannie

Najpopularniejszym wykorzystaniem wanny w ogrodzie w celach estetycznych jest zrobienie z niej kwietnika. W zależności od tego, czy wannę do zabudowy ustawimy na ziemi, czy też wkopiemy ją w ziemię i pozostawimy na równi z podłożem, osiągniemy inny efekt.

Biała wanna stojąca na ziemi pięknie wygląda w połączeniu z zielonymi roślinami o długich pędach. Kwiaty „wylewają się” z niej, tworząc efekt niedbałej elegancji, w rzeczywistości starannie zaplanowanej. W tego typu kwietnikach sprawdza się zwłaszcza mała wanna.

Wanna do zabudowy wkopana w ziemię świetnie współgra z dodatkami: kamieniami, rozbitymi donicami i przedmiotami, które w ogrodzie otrzymują drugie życie w wyniku upcyklingu lub recyklingu (tutaj piszemy o tym, jak wykorzystać zbędne wyposażenie aranżacji działki). W prosty sposób tworzy się z niej skalniaki, a także wydziela miejsce dla roślin potrzebujących specjalnej pielęgnacji – w wannie można umieścić inną ziemię od tej, która występuje w ogrodzie naturalnie. Tu z kolei sprawdza się niska wanna.

Wanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzie

Oczko w wannie do zabudowy

Wkopana w ziemię wanna do zabudowy aż się prosi o przeznaczenie jej na oczko wodne. Szczególnie atrakcyjna pod tym względem jest wanna asymetryczna, która ozdobi ogródki przy domkach jednorodzinnych. Alternatywę stanowi wanna plastikowa dla dzieci – jest niewielka, ale trwała.

Do większych ogrodów nadaje się wanna prostokątna, a nawet duża wanna metalowa. Obudowana kamieniami i obsadzona roślinami ozdobi teren. Z czasem można się pokusić o zarybienie jej.

Wanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzieWanna_w_ogrodzie