Strona główna

Strzałka w prawo

Wentylacja i klimatyzacja

Strzałka w prawo

Systemy wentylacji

Strzałka w prawo

Przewody wentylacyjne

Strzałka w prawo

Przewody wentylacyjne

Przewody wentylacyjne to niezwykle ważna kategoria produktów w branży HVAC. Spełniają one kluczową rolę w przepływie powietrza i wymianie ciepła w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy handlowych. Przewody wentylacyjne umożliwiają skuteczne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza, a także dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń.

Filtry

Przewody wentylacyjne

Przewody wentylacyjne to niezwykle ważna kategoria produktów w branży HVAC. Spełniają one kluczową rolę w przepływie powietrza i wymianie ciepła w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy handlowych. Przewody wentylacyjne umożliwiają skuteczne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza, a także dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń.

30 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Systemy wentylacji

Wyświetlanie 24 z 30 produktów

Załaduj więcej

Przewody wentylacyjne niezbędne w budowie systemu

Planowanie wentylacji w każdym budynku to dość złożony proces, który składa się z części projektowej oraz wykonawczej. Zanim jednak zostaną dobrane odpowiednie komponenty, z których zostanie wykonana instalacja, ważne jest dostosowanie się do norm. Zasady wyraźnie określają, jaka ilość powietrza powinna być usunięta z pomieszczenia w ciągu jednej godziny. Oczywiście najbardziej restrykcyjne zasady obowiązują w pomieszczeniach o okresowo wysokiej wilgotności powietrza, do których należy kuchnia i łazienka.

Zastanawiasz się, dlaczego wentylacja jest tak ważna? Odpowiada ona za usunięcie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i doprowadzenie świeżych jego mas. Działa nieustannie - nie zatrzymuje się ani na chwilę. Wentylacja może funkcjonować na dwa sposoby. Naturalna wykorzystuje ruch powietrza. Czyste masy dostają się do Twojego mieszkania przez rozszczelnione okna czy specjalne nawiewniki. Drugim rodzajem jest wentylacja mechaniczna, która działa za pomocą wentylatorów. W tym wypadku masz bezpośredni wpływ na jej działanie.

Niezawodna i skutecznie pracująca wentylacja uzależniona jest od prawidłowo dobranych elementów. Jednym z nich zdecydowanie jest przewód wentylacyjny, który stanowi większą część całego systemu. Jest to specjalnie wykonana rura z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Przeprowadzone przez większość budynku przewody wentylacyjne zapewniają prawidłowy i efektywny obieg powietrza.

Przewody znajdujące się w naszej ofercie posłużą do wykonania instalacji w budynkach użytkowych, jednorodzinnych i wielorodzinnych. Zestawisz je z poszczególnymi łącznikami i poprowadzisz tam, gdzie jest to wymagane. Dzięki temu zadbasz o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zapobiegniesz pojawianiu się skutków ubocznych nadmiernego gromadzenia wilgoci.

Przewód oraz inne komponenty – wszystko znajdziesz w jednym miejscu

Dzięki kanałom wentylacyjnym powietrze w pomieszczeniach jest wymieniane na bieżąco. Zgodnie z przepisami, w domach zamontowane muszą być wentylatory łazienkowe i kuchenne. Kanały wentylacyjne powinny się też znaleźć toaletach, pokojach bez okien, a także we wszystkich pomieszczeniach, które są oddzielone dwojgiem drzwi od innego kanału wentylacyjnego oraz na górnych kondygnacjach mieszkań dwupoziomowych.

Wymiana powietrza w domowych pomieszczeniach to nie jedyna zaletach wentylacji. Dzięki jej poprawnemu działaniu na ścianach nie zbiera się wilgoć, która może powodować pojawianie się niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Stąd tak istotne są wentylatory łazienkowe czy kuchenne. To właśnie w tych pomieszczeniach ryzyko pojawienia się pleśni jest bardzo wysokie.

W tej kategorii znajdziesz niezbędne elementy, dzięki którym sprawnie pracować będą wentylatory łazienkowe, kuchenne oraz te w pomieszczeniach. Wśród produktów znajdziesz przewody wentylacyjne prostokątne lub okrągłe do budowy sprawnego i wydajnego kanału. Kanał wentylacyjny płaski to podstawowy element, do którego można dobrać odpowiednie kształtki. Dostępne są kolanka pionowe, łączniki kanałów, łączniki przekrojowe. Korzystając z tych części, dostosujesz przebieg wentylacji grawitacyjnej do budowy budynku i kształtu pomieszczeń, a także przestrzeni między kondygnacjami.

Oprócz tego korzystnym rozwiązaniem mogą okazać się elastyczne przewody. Tego rodzaju element ma szczególne zastosowanie w trudnych warunkach - tam, gdzie trudno jest poprowadzić inne, stałe przewody wentylacyjne. Mimo swojej giętkości elastyczne elementy są bardzo trwałe. Zostały one wykonane z mocnego aluminium oraz PCV. Korzyścią ich zastosowania jest także nieskomplikowany montaż oraz szeroki zakres temperatur, w obrębie którego będą niezawodnie działać.

Zbuduj niezawodny system i dobierz prawidłowe komponenty

Dobór odpowiednich elementów warunkuje przede wszystkim prawidłowe działanie całego systemu. To dzięki nim wentylacja jest skuteczna. W naszej ofercie znajdziesz przewody wentylacyjne PCV w kształcie prostokątnym oraz standardowe okrągłe. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj został wykonany z mocnego tworzywa sztucznego. Aby zachować prawidłowy ciąg bez żadnych strat, zadbaj o odpowiednie uszczelnienie i połączenie wszystkich przewodów.

Oferujemy także uchwyty mocujące, przeznaczone do solidnego łączenia elementów przewodu wentylacyjnego. Do tej czynności przydatna będzie również taśma uszczelniająca. Aby wentylacja zyskała estetyczny wygląd, użyj kołnierza przyściennego, który zamaskuje zakończenie kanału. Z kolei do zmiany kierunku bądź średnicy wykorzystaj kolanka lub reduktory. Innowacyjnym rozwiązaniem okaże się także kolanko wielokątne, które pozwoli dopasować dowolny kierunek kanału.

Wszystkie te elementy są dostępne w takich rozmiarach, abyś mógł dopasować je bez problemu do przewodów. Oprócz tego w prezentowanej kategorii znajdziesz także kanały, bez których wentylacja mechaniczna pozostanie niesprawna. Do takich należy między innymi elastyczna rura, która wyróżnia się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Dobrze skonstruowana instalacja wentylacyjna w domu pozwoli na zachowanie właściwej jakości powietrza.

Rekuperator - ważny element instalacji

Wentylacja mechaniczna może działać w systemie wywiewnym lub nawiewno-wywiewnym. Decydując się na ten drugi rodzaj instalacji, warto zamontować w niej rekuperator, który pomoże Ci zredukować straty ciepła. Ta inwestycja pozwoli Ci nieco zaoszczędzić. Czym są i jak działają rekuperatory?

Wysokie koszty wentylacji związane są ze stratami ciepła, które „ucieka” wraz z wymianą powietrza. Rekuperatory pomagają je odzyskać. Ogrzewają wwiewane powietrze temperaturą wywiewanego. Co ważne, masy powietrza nie mieszają się. Rekuperatory zdecydowanie warto jest zainstalować w powstającym obiekcie. W remontowanym budynku ich montaż może się niestety wiązać z gruntowną przebudową.

Rekuperatory są najefektywniejsze w pomieszczeniach bez okien, w salonie z kuchnią czy pokoju dziecięcym. Oszczędność to nie jedyna zaleta tych urządzeń. Rekuperatory usuwają również nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia. Oczyszczają też powietrze, co będzie istotne dla alergików.

Jakie wybrać przewody do wentylacji mechanicznej?

O ile wentylacja naturalna działa na zasadzie swobodnej wymiany powietrza, przy instalacji mechanicznej wszystkie przewody wentylacyjne prowadzą do centrali zbudowanej m.in. z wentylatorów i filtrów. Kanały, którymi przepływać będzie powietrze powinny więc być wytrzymałe.

Przewody do wentylacji mechanicznej dzielą się przede wszystkim na te sztywne i miękkie. Każde z nich, odpowiednio zamontowane, powinny bez problemu spełniać swoją funkcję. W niewielkich budynkach możesz zamontować przewody miękkie. W większych obiektach natomiast przydadzą się trwalsze kanały. Zamontuj w nich więc sztywne przewody do wentylacji mechanicznej.