Widełki ogrodowe – opinie amatora ogrodnika

Podczas sezonowych prac ogrodowych niezbędne są trwałe i niezawodne narzędzia. Prócz podstawowych sprzętów, takich jak łopata, rydel lub kosiarka do trawy warto zainwestować w dodatkowe akcesoria, które przyspieszą twoją pracę. Co warto kupić i na co zwrócić uwagę?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Widełki ogrodowe – opinie po zakupie

  • Widełki ogrodowe: test produktu i obszary zastosowania

  • Widełki ogrodowe – opinie a specyfikacja techniczna i użytkowa sprzętu

  • Widełki ogrodowe – test w terenie

  • Jak dbać o stalowe narzędzia?

  • Widełki ogrodowe: cena a rzeczywistość

widełkiwidełkiwidełkiwidełki

Widełki ogrodowe – opinie po zakupie

Rozpoczął się kolejny sezon wiosennych prac w ogrodzie. W tym roku postanowiłem zakupić do domowego warsztatu dodatkowe wyposażenie. Lubię niekiedy eksperymentować i testować ciekawe narzędzia, które nie są niezbędne, jednak zdecydowanie poprawiają jakość i wydajność pracy. Zdecydowałem się na zakup widełek ogrodowych marki GoodHome Durum UQ. Zazwyczaj korzystałem wyłącznie z łopatki ogrodowej i szpadla, które w zupełności wystarczały podczas prac porządkowych i czynności pielęgnacyjnych.

Do zakupu przekonała mnie przyzwoita cena oraz solidne materiały, użyte do wykonania widełek. Do tej pory używałem łopatki ogrodowej tej samej firmy i sprawdzała się w każdych warunkach. Widełki stanowią ciekawy dodatek do mojego zestawu narzędzi, mogę ich używać samodzielnie lub przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności, pozwolić pracować nimi mojemu synowi. Widełki mają zgrabny kształt i ergonomiczną budowę. To pomysłowy przyrząd, który przyspiesza pracę i pozwala na wygodne manewrowanie w ogródku.

Widełki ogrodowe: test produktu i obszary zastosowania

Widełki ogrodowe to ciekawe narzędzie, które możesz wykorzystywać zamiennie z łopatką ogrodową lub używać przy podobnych pracach na działce. Nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby, ale jego niewątpliwym atutem jest to, że doskonale radzi sobie w twardej i mocno zbitej ziemi.

Łopatka ogrodowa nie zawsze jest w stanie wsunąć się w każdą strukturę. Widełki, dzięki swojej budowie, pomogą Ci nie tylko w przygotowaniu ogródka czy rabatów do sadzenia nowych roślin. To także niezawodna pomoc, gdy sadzisz kwiaty czy warzywa, które wymagają pikowania lub osadzenia ich na większej głębokości.

Widełki ogrodowe są w stanie wniknąć w podłoże, bujnie porośnięte gęstą i mocną trawą. Poradzą sobie także wtedy, gdy chcesz precyzyjnie wykopać pojedynczą roślinę, bez ryzyka uszkodzenia np. pozostałych kwiatów. Możesz ich używać pod różnym kątem i w różnych pozycjach. Dzięki temu, że są niewielkich rozmiarów i mają niską wagę, szybko przetransportujesz je w dowolne miejsce i wyczyścisz po zakończonej pracy.

Widełki są wykonane z dobrej jakości materiałów. W zestawie znajdują się jeszcze łopatka ogrodowa, szpadel, nożyce do żywopłotu, nóż ogrodowy i pikownik. Komplet jest bardzo elegancki i ciekawie prezentuje się w przydomowym warsztacie.

Producent postawił na sprawdzone i solidne materiały do wykonania poszczególnych elementów serii. Pozwala to mi przypuszczać, że będę mógł z nich korzystać przez długie lata, bez obawy o szybkie zniszczenie, deformację lub korozję. To niewątpliwy atut, który miał wpływ na moją decyzję o zakupie.

widełkiwidełkiwidełkiwidełki

Widełki ogrodowe – opinie a specyfikacja techniczna i użytkowa sprzętu

Widełki ogrodowe GoodHome Durum UQ mają standardowy rozmiar i są porównywalne do innych narzędzi tej samej klasy, biorąc pod uwagę ich wielkość i wagę. Charakteryzują się elegancką, opływową linią i ciekawym designem. To bardzo proste i klasycznie wykonane narzędzie, co stanowi dla mnie zdecydowaną zaletę. Nie lubię sprzętów, które mają dużo dodatkowych elementów i akcesoriów, przez co trudniej się je czyści i łatwiej ulegają korozji.

Podobnie jak inne elementy wchodzące w skład zestawu, w rączce widełek znajduje się okrągły otwór, przez który nawleczony jest dość mocny sznurek. Dzięki temu po zakończonej pracy szybko powiesisz narzędzie na wieszaku, haczyku, albo przyczepisz do pasa narzędziowego. Możesz też zawiesić widełki na gałęzi drzewa, dzięki czemu nie zgubisz ich w wysokiej trawie.

Sama rączka jest wykonana z trwałego drzewa jesionowego i zabezpieczona olejem. Aby przedłużyć trwałość przedmiotu, producent zaleca co jakiś czas olejować uchwyt, by drzewo nie czerniało i dłużej zachowało swoje właściwości. Trzon i zęby zrobiono z wysokiej gatunkowo stali nierdzewnej. Dla mnie to najlepsza możliwa opcja, ponieważ nie zawsze mam czas, aby od razu umyć i wysuszyć swoje narzędzia. Mogę nawet zapomnieć i zostawić na noc widełki bez zabezpieczenia, a i tak nie pogorszy to jakości urządzenia.

Widełki są wąskie i poręczne, łatwo je przetransportować i umieścić w torbie lub plecaku. Są lekkie i wytrzymałe na odkształcenia. Dzięki wykorzystaniu stali, mam pewność, że przy silniejszym naciśnięciu lub mocnym wbijaniu w ziemię żaden element nie zniszczy się ani nie zdeformuje. Mogę ich używać pod różnym kątem i skutecznie wykonać zaplanowane prace ogrodowe.

Narzędzie utrzymane jest w stonowanej kolorystyce. Producent postawił na oryginalne kolory materiałów. Lubię otaczać się przedmiotami, które współgrają z naturą i pasują do pozostałych elementów warsztatu, które posiadam. Widełki GoodHome Durum spełniają wszystkie te zadania, dlatego z pewnością przypadną do gustu miłośnikom przyrody i koneserom estetycznych rozwiązań.

Widełki ogrodowe – test w terenie

W tym sezonie ogrodowym chciałbym posadzić nowe kwiaty w donicach i skrzynkach, a także zasiać niewielką ilość warzyw, aby mój syn mógł uczyć się pielęgnacji roślin. Kwiaty posadzę w skrzynkach, w których w ubiegłym roku rosła lawenda i jednosezonowe rośliny ozdobne. W tym roku chciałbym też posiać rośliny pachnące i postawić je niedaleko altany ogrodowej, aby wieczorami ich zapach pomagał nam się relaksować.

Zaczynam od dokładnego spulchnienia gleby i usunięcia ewentualnych niepotrzebnych chwastów. Ziemia jest ubita i sucha, gdyż donice przez okres zimowy stały w garażu. Dzięki widełkom bez trudu udaje mi się przekopać całość ziemi i przygotować podłoże do posadzenia nowych roślin. Kolejnym etapem prac jest zrobienie otworów, w których umieszczę większe nasiona, a także podłużnych rowków, do których wsypię mniejsze nasiona.

Widełki pozwalają na wykonanie jednej i drugiej czynności w krótkim czasie i z oczekiwanym efektem. Narzędzie szybko wsuwa się w ziemię i pozwala mi na manewrowanie nim w różnych kierunkach. Stal nierdzewna daje oczekiwany poślizg, a po skończonej pracy mogę momentalnie wymyć całość pod bieżącą wodą w kranie, lub przy pomocy węża ogrodowego.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku siania warzyw. Widełki okazały się bardzo pomocne i bez problemu konkurowały z łopatką ogrodową, którą posiadam. Wszystkie zamierzone prace wykonałem szybko i bezproblemowo. Musiałem przyzwyczaić się do pracy z widełkami, gdyż najczęściej korzystałem ze szpadla lub łopatki. Teraz wiem, że nietypowe i mniej popularne rozwiązania mogą być tak samo efektywne.

widełkiwidełkiwidełkiwidełki

Jak dbać o stalowe narzędzia?

Zdecydowaną przewagą w przypadku narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej jest fakt, że nie wymagają specjalnych zabiegów czyszczących i konserwacji. Wystarczy każdorazowo po zakończonej pracy umyć je pod bieżącą wodą i delikatnie osuszyć. Można też zeskrobać zaschnięte resztki ziemi, uważając, by nie uszkodzić drewnianych elementów widełek.

Elementy stalowe nie wymagają dodatkowego nacierania, pastowania czy też skomplikowanych zabiegów. Jeśli chciałbyś mieć ostrzejsze narzędzie, możesz pokusić się o zaostrzenie końców zębów. Wtedy jednak konieczne jest zabezpieczenie dostępności widełek przed małymi dziećmi.

Rączka zrobiona jest z drewna. Podstawę konserwacji stanowi regularne mycie wodą i olejowanie uchwytu co kilka miesięcy. Dzięki temu wilgoć nie będzie wpływać na jakość i stan drewna. Dzięki mocowaniu przy pomocy sznurka, gdy umyjesz narzędzie, możesz je powiesić na haku do dokładnego wyschnięcia i nie martwić się korozją. To niewątpliwa przewaga wysokich jakościowo przedmiotów w stosunku do nie zawsze tańszych zamienników.

Widełki ogrodowe: cena a rzeczywistość

Urządzenia i narzędzia ogrodowe mają zróżnicowane ceny i różnią się właściwościami oraz parametrami. Nie zawsze jednak coś, co jest droższe, będzie dłużej służyło. Wiele zależy od zastosowanych materiałów i sposobu wykonania przedmiotu. Wpływ na to ma także odpowiednia konserwacja i eksploatacja sprzętu.

Widełki ogrodowe kupiłem w Castoramie za 24,98 zł. W tej samej cenie jest łopatka ogrodowa, wchodząca w skład zestawu. Cena podobnych urządzeń zaczyna się od kilkunastu złotych, jednak w większość tańsze urządzenia mają plastikowe podzespoły. Nie przekonują mnie takie rozwiązania – nie chcę się ograniczać podczas pracy i zastanawiać, czy moje widełki nie złamią się podczas pierwszych kilku ruchów. Chcę mieć swobodę działania, a taką zapewniają mi właśnie widełki ze stali nierdzewnej.

Moim zdaniem cena jest adekwatna do jakości i sposobu wykonania narzędzia. Widełki kupuję na kilka lat i nie chcę martwić się koniecznością wymiany wyposażenia mojego warsztatu co roku. Producent daje wyjątkowo długą gwarancję na 5 lat, co upewnia mnie w przekonaniu, że widełki pozostaną ze mną na długo.

 

Podsumowanie

Prace ogrodowe wymagają korzystania z różnych narzędzi i zastosowania rozmaitych sposobów uprawiania roślin. Nawet zaawansowani ogrodnicy potrzebują narzędzi, które niejako wyręczą ich w bardziej skomplikowanych pracach. W tym celu niezbędne jest inwestowanie w takie przyrządy i przedmioty, które będą sprawne przez kilka sezonów i nie zniszczą się w trakcie wykonywania zaplanowanych zadań.

Widełki GoodHome Durun UQ to wygodne rozwiązanie w ogrodzie – zarówno dla zaawansowanego ogrodnika, jak i początkującego amatora. Mają ciekawy wygląd, są ergonomiczne i łatwo nimi sterować.

Dzięki zastosowaniu wytrzymałych i trwałych materiałów widełki wytrzymają kilka sezonów. Nie ulegną zdeformowaniu lub odkształceniu, a właściwie konserwowane drewno pozwoli cieszyć się ich eleganckim wyglądem na długo.

Chociaż widełki nie są popularnym urządzeniem i zdecydowanie częściej wybiera się łopatki ogrodowe, warto zmienić przyzwyczajenia. Widełki łatwiej wbić w ziemię i zmieniać ich kąt, w zależności od potrzeb. Widełki ogrodowe – cena i jakoś wykonania przekonują nie, że to dobra inwestycja na lata!