Produkty

Wierzba

Łac. Salix

Wierzba

Wierzba, z łac. Salix, obejmuje blisko 400 gatunków drzew, krzewów i krzewinek z rodziny wierzbowatych. Są one rozpowszechnione na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy i Australii. Każdy z gatunków posiada specyficzne cechy budowy, np. wierzba mandżurska wyróżnia się spiralnymi, oliwkowymi gałęziami, a wierzba iwa – białymi, puchatymi baziami.

W formie piennej osiągają do 1,5 m, w formie krzaczastej – do 9 m, zaś drzewa dorastają nawet do 15 m wysokości. Jeśli chodzi o uprawę, wierzby mają przeciętne wymagania i nie sprawiają większych problemów. By pięknie wyrosły, wystarczy im zapewnić światło i wilgotną glebę. Są całkowicie odporne na mróz, a jedyne co może im doskwierać to susza, podczas której wymagają intensywnego podlewania. Przed posadzeniem wierzby zalecane jest odchwaszczenie oraz wzbogacenie podłoża o kompost lub obornik.

Następnie należy wykopać dołek o głębokości ok. 40 cm, pamiętając o wzruszeniu gleby na dnie i na ścianach – dzięki temu wierzba łatwiej, szybciej i głębiej się zakorzeni. W tak przygotowanym dołku należy umieścić bryłę korzeniową, a następnie obsypać ją ziemią i obficie podlać wodą. Zalecane jest wyściółkowanie podłoża, które zabezpieczy roślinę przed utratą wilgoci oraz rozrastaniem się chwastów.

Wierzby nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wskazane jest jednak przycinanie ich pędów, którego celem jest pobudzenie do bardziej intensywnego wzrostu. Pędy należy przycinać raz do roku średnio o 1/4 ich długości tuż po przekwitnieniu, ale jeszcze przed rozwojem liści. W przypadku wierzby 'Hakuro nishiki' zalecane jest przeprowadzenie zabiegu kilka razy w sezonie. Jeśli chodzi o inne czynności pielęgnacyjne, należy pamiętać o regularnym podlewaniu wierzby, gdyż źle reaguje na przesuszone podłoże. Ponadto zalecane jest dokarmienie rośliny obornikiem lub nawozem o spowolnionym działaniu na przełomie marca i kwietnia.

Można też skorzystać z tradycyjnych nawozów łatwo rozpuszczalnych, jednak wówczas wskazane jest zaaplikowanie ich dwa razy – pod koniec marca i w czerwcu. W uprawie wierzby należy uważać na czerniaka, który objawia się żółtymi plamami szpecącymi liście. Jak go zwalczyć? Wystarczy usunąć i spalić chore fragmenty, a roślinie zaaplikować kilkukrotnie specjalny oprysk.

Wierzby prezentują się pięknie zarówno w doniczkach, na balkonach, jak i w ogrodach czy parkach miejskich. Pokryte baziami pędy są często używane do dekoracji, np. koszyczków wielkanocnych.