Produkty

Winobluszcz

Łac. Parthenocissus

Winobluszcz

Winobluszcz, z łac. Parthenocissus, zwany inaczej dzikim winem, to pnącze ozdobne z rodziny winoroślowatych. Pochodzi z rejonów Azji Wschodniej i Ameryki Północnej, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych pnączy na całym świecie. Jego pędy rosną zdumiewająco szybko, dorastając nawet do ok. 10-12 m. 

Największą ozdobą winobluszczu są eliptyczne liście, które najpiękniej prezentują się jesienią – przybierają wówczas intensywne barwy: od pomarańczy przez purpurę aż po brązy. Roślina jest łatwa w uprawie: toleruje każde warunki, będąc do tego odporną na ataki chorób i szkodników. Najbujniej rozwija się na glebach żyznych oraz na stanowisku słonecznym, na którym jej liście przybierają intensywniejsze barwy. Winobluszcz wykazuje dużą wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne, włącznie z mrozami i suszami. Jest również odporny na zanieczyszczenia powietrza, w związku z czym może być sadzony w warunkach miejskich.

Rozmnożenie rośliny jest możliwe dzięki sadzonkom zielnym lub zdrewniałym, które należy pobrać od rośliny macierzystej późnym latem lub wczesną jesienią. W przypadku sadzonek zielnych, wskazane jest ich ukorzenienie, np. w wodzie, a następnie wsadzenie do doniczki. Sadzonki zdrewniałe należy po pobraniu umieścić w doniczce z piaskiem i przechować je do wiosny w chłodnym pomieszczeniu. Następnie należy je wykąpać w ukorzeniaczu i umieścić w ziemi do 2/3 długości.

Roślina potrafi się również rozmnażać sama przez odkłady – wystarczy jedynie przysypać piaskiem jeden z pędów, a po ukorzenieniu, czyli po upływie ok. roku, wysadzić go w osobne miejsce. Jak należy sadzić winobluszcz? Ponieważ roślina dość silnie i rozlegle się rozrasta, zalecane jest zachowanie ok. 60-90 cm odległości między poszczególnymi okazami, a także ok. 50-100 cm od ścian i podpór, obok których będą wzrastać.

W pielęgnacji pnącza należy dbać o jego regularne podlewanie oraz dokarmianie nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu. Przycinanie nie jest koniecznością, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, należy dokonywać go wyłącznie wiosną.

Winobluszcz cieszy się dużą popularnością jako ozdoba ścian, murów i ogrodzeń, maskując ich wszelkie niedoskonałości. Pięknie prezentuje się również, oplatając podpory lub specjalnie przygotowane rusztowania.