Wrzesień w ogrodzie

Lato zbliża się ku końcowi, lecz zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, aby cieszyć się swoim ogrodem, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory po długim dniu. Zanim się ochłodzi, wyjdź na zewnątrz i podziwiaj rezultaty swojej pracy wykonanej w ogrodzie.

Ogólne zadania do wykonania w ogrodzie

Pogoda zaczyna się zmieniać, lecz jest jeszcze do wykonania kilka prac pielęgnacyjnych, takich jak podlewanie i usuwanie zwiędniętych kwiatów. Upewnij się również, że odetniesz przekwitłe łodygi kwiatów z rabat, aby nie wyglądały na potargane i zwiędłe.

Jesień na horyzoncie - to idealny czas na dodanie kompostownika do Twojego ogrodu. Jest to nie tylko świetny sposób na pozyskiwanie własnego nawozu, lecz również na ograniczenie odpadów na składowiskach. Aby dowiedzieć się więcej o kompostownikach oraz sprawdzić, co można w nim umieścić, przejdź do naszego poradnika.

Wrzesień w ogrodzie

Sadzenie roślin rabatowych kwitnących zimą i cebulek kwitnących na wiosnę

Usuń rośliny rabatowe kwitnące latem z grządek i skrzynek, ponieważ ich czas dobiegł końca. Zastąp je roślinami, które przetrwają przez zimę do wiosny. Pamiętaj tylko o ich podlewaniu. Możesz rozpocząć sadzenie cebulek kwitnących na wiosnę, lecz przechowuj tulipany i hiacynty w pomieszczeniu aż do początku października.

Odetnij zwiędłe kwiaty z dalii i podeprzyj wysokie łodygi za pomocą opasek i palików.

Po zakończeniu porządków możesz zacząć przygotowywać rośliny rabatowe kwitnące zimą. Nakłuj poszczególne obszary widłami, umieszczając w glebie odpowiednio rozłożone substancje organiczne, a następnie przesadź rośliny rabatowe kwitnące na zimę do otworów w ziemi. Upewnij się, że rośliny będą odpowiednio nawadniane, gdy zaczną dostosowywać się do nowych warunków.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się naszymi poradami dotyczącymi sadzenia cebulek kwitnących na wiosnę:

Jak sadzić cebulki kwitnące na wiosnę jesienią

Usuwanie opadłych liści

Nie odkładaj usuwania liści na sam koniec jesieni - jeśli pozostaną zbyt długo na trawniku, ograniczą ilość światła docierającego do trawnika, przez co trawa zacznie żółknąć. Aby trawa zachowała zielony kolor, usuwaj liście regularnie.

Grabie świetnie się sprawdzą na dużych, płaskich obszarach trawnika, lecz są niepraktyczne w przypadku rabat. W zależności od ilości liści, które opadną na ziemię, warto rozważyć inwestycję w odkurzacz ogrodowy. Jeśli włączysz tryb rozdrabniacza, liście ulegną rozkładowi znacznie szybciej podczas kompostowania. Dodaj je do kompostownika, układając cienkie warstwy wraz z innymi odpadami organicznymi.

Czy wiesz, że możesz użyźnić glebę z pomocą opadłych liści? Zapoznaj się z naszym poradnikiem Jak zrobić kompost z liści.

Wrzesień w ogrodzie

Wsparcie dla drzew i roślin pnących

Drzewa

Jeśli chcesz zasadzić lub przesadzić drzewa iglaste lub wiecznie zielone, nadszedł na to odpowiedni moment.

Jesienią może wiać silny wiatr, w związku z czym nowo posadzone drzewa będą potrzebowały Twojego wsparcia w celu zminimalizowania uszkodzeń. Musisz przywiązać je do palików, aby ograniczyć ich ruch. Zapobiegnie to nadmiernemu kołysaniu, które może doprowadzić do podniesienia i zniszczenia korzeni, a także do pęknięcia gałęzi. Zamiast postawienia pojedynczego, pionowego palika spróbuj ustawić go pod kątem. Dzięki temu drzewo będzie mogło poruszać się na wietrze i nie będzie całkowicie sztywne. Dowiedziono, że delikatne kołysanie się drzewa pobudza wzrost pnia.

Rośliny pnące

Aby zacząć nowy wzrost na wiosnę, rośliny te potrzebują podparcia. Często łatwiej jest wznieść całą konstrukcję po zakończeniu okresu wzrostu. Podpory mają różne kształty i określają kierunek wzrostu roślin. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się róże pnące, będą one wymagały usunięcia kwiatów, gdy opadną płatki. Pomoże im to w rozkwicie w kolejnym roku.

Jeśli masz żywopłot z ligustru w swoim ogrodzie, nadszedł czas na ostatnie przycinanie w tym roku.

Przeczytaj także: Jakie naczynia szklane do wyrobu domowego wina?

Zbiór jesiennych plonów

Kontynuuj zbiory i delektuj się pysznymi warzywami z domowej uprawy, takimi jak cebule i szalotki, fasola zielona i wielokwiatowasałataszpinakkapusta i wiele innych. Wrzesień to ostatni miesiąc na wysiew nasion na zewnątrz, więc upewnij się, że wysiejesz nasiona rzodkiewki lub sałaty, zanim się ochłodzi. Uprawy korzeniowe, takie jak marchewburakpasternakbrukiew i rzepa, mogą pozostać w ziemi na zimę.

Późne odmiany sałaty, cukinie lub wszelkie inne rośliny, które nadal pozostają w ziemi, powinny zostać okryte włókniną ogrodniczą. Nie zbieraj pomidorów aż do końca miesiąca - następnie pozrywaj wszystkie pozostałe owoce i umieść je w pomieszczeniu, aby dojrzały na parapecie.

Możesz również zasadzić w doniczce zioła, takie jak szczypiorek, mięta, bazylia, kolendra i pietruszka. Każde z tych ziół stanowi pyszny dodatek do potrawek i zimowych zup.

Jeśli chodzi o owoce, możesz zacząć zbierać pierwsze jesiennie owocujące krzewy - maliny i jeżyny oraz owoce z drzew, takie jak jabłka i gruszki Konferencja (będą gotowe do zbioru na koniec miesiąca). Upewnij się, że zbierzesz je dopiero wtedy, gdy dojrzeją. Aby sprawdzić, czy jabłka i gruszki są gotowe do zbioru, delikatnie obróć owoc rosnący na drzewie. Jeśli owoc można łatwo oderwać, jest gotowy.

Wrzesień w ogrodzie

Szklarnie, tarasy i skrzynki

Zrobiło się chłodniej, więc możesz ograniczyć podlewanie i nawożenie roślin i upraw szklarniowych, takich jak pomidorypaprykibakłażany i ogórki. Przenieś do szklarni delikatne rośliny na czas zimy, aby uchronić je przed chłodem.

Możesz również rozpocząć sadzenie wiosennych cebulek kwiatowych w doniczkach. Jeśli masz nieogrzewaną szklarnię lub oranżerię, możesz wysiać mrozoodporne rośliny jednoroczne, które zakwitną wczesną wiosną.

Przestań nawozić rośliny, które rosną w skrzynkach. Podlewaj je od czasu do czasu. Możesz również zapewnić schronienie delikatnym roślinom, np. w oranżerii lub w innym pomieszczeniu, aby zabezpieczyć je przed chłodem.